Abp Gądecki zaprosił kleryków na rozmowę o judaizmie

Abp Gądecki zaprosił kleryków na rozmowę o judaizmie
(fot. episkopat.pl)
KAI / kw

- Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów? - to temat wykładu, który wygłosił do kleryków poznańskich seminariów duchownych abp Stanisław Gądecki. Okazją do spotkania był obchodzony niedawno w Kościele katolickim w Polsce Dzień Judaizmu.

W wykładzie w Sali Pompejańskiej rezydencji arcybiskupa poznańskiego uczestniczyło blisko stu alumnów z Arcybiskupiego Seminarium Duchownego oraz wyższych seminariów ojców karmelitów i księży chrystusowców, a także uczestnicy roku propedeutycznego ASD z Nadziejewa.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski rozważał zagadnienie relacji między chrześcijaństwem a judaizmem w oparciu o jedenasty rozdział Listu św. Pawła do Rzymian, deklarację o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich Soboru Watykańskiego II "Nostra aetate", oraz wypowiedzi papieży Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

Metropolita poznański omawiał szczegółowo m.in. genezę dokumentu soborowego. "Chrześcijanie potrzebują Żydów, ponieważ wiara chrześcijan jest przedłużeniem wiary Abrahama" - mówił abp Gądecki. W oparciu o nauczanie papieża Benedykta XVI zauważył, że jako chrześcijanie jesteśmy przekonani, iż Stary Testament jest zorientowany na Chrystusa. Przypomniał też nauczanie Franciszka o judaistycznych korzeniach chrześcijaństwa.

DEON.PL POLECA

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że niezbędne jest przeciwdziałanie postawom, które szerzą nienawiść wobec Żydów. Jego zdaniem osoby, które zauważają jedynie niektóre fakty i jednostronnie je nagłaśniają, uprawiają "wiedzę nienawistną".

Abp Gądecki przybliżył również genezę Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce, którego jest inicjatorem. W 2019 r. obchodzono go po raz dwudziesty drugi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki zaprosił kleryków na rozmowę o judaizmie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.