Abp Galbas: Bóg jest nienormalny. Jego miłość jest nienormalna, szalona i nielogiczna

Abp Galbas: Bóg jest nienormalny. Jego miłość jest nienormalna, szalona i nielogiczna
Abp Adrian Galbas SAC (fot. YouTube/Oberżyna Studio)
KAI/mk

W różnych okresach życia człowiek natrafia na „nienormalną i szaloną miłość Boga” - mówił abp Adrian Galbas podczas homilii w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie, w której czczony jest obraz Matki Bożej Uśmiechniętej. - Tak właśnie myśli, tak czuje, tak kocha Bóg. Taki jest - zapewniał arcybiskup koadiutor katowicki.

Mówiąc o uśmiechu abp Galbas nawiązał do beatyfikacji papieża Jana Pawła I, w której uczestniczył tydzień temu w Rzymie.

- Papież Luciani najczęściej wspominany jest jako papież uśmiechu - przypomniał. - Tego nam dziś potrzeba: uśmiechu, który jest znakiem radości serca. Taki był uśmiech tego papieża: prawdziwy; wypływał z tego samego źródła, z którego wypływa uśmiech Maryi - podkreślił. Abp Galbas przywołał słowa papieża Franciszka o nowym błogosławionym, wypowiedziane w dniu jego beatyfikacji: „Uśmiechem potrafił przekazywać dobroć Pana (…). Kościół jest piękny, gdy ma radosne, pogodne i uśmiechnięte oblicze, kiedy nigdy nie zamyka drzwi, kiedy nie czyni serc cierpkimi, nie narzeka i nie żywi urazy, nie jest rozgniewany, niecierpliwy i ponury, kiedy nie cierpi na nostalgię za przeszłością”.

Odnosząc się do dzisiejszych ewangelii i wyłaniającego się z niej obrazu miłosiernego Boga, abp Galbas stwierdził, że: „działa On nienormalnie przyjmując za normę to, co wymyślą nasze logiczne głowy i wykalkulowane i przekalkulowane na milion sposobów sztywne i zimne często zasady”.

- Bóg jest nienormalny. Jego miłość jest nienormalna, szalona i nielogiczna - zaznaczył abp Galbas.

Nawiązał do biblijnych przypowieści, uwypuklając „zachowanie pasterza, który zostawia dziewięćdziesiąt dziewięć owiec, a szuka jednej, nie kalkulując, czy zanim wróci nie straci wszystkich; (…) zachowanie kobiety, która na kosztowny podwieczorek dla przyjaciółek, po znalezieniu jednej drachmy wyda kilka, a może nawet i całe dziesięć drachm; (…) zachowanie ojca, który jednego syna, co sprzeniewierzył jego pieniądze, dobre imię i zaufanie, przyjmuje uściskami, pierścieniami, szatami i ucztą, jakby przyjmował bohatera, a drugiemu, obrażonemu, nerwowemu, zazdrosnemu i złośliwemu, przypomina, że wszystko co ma do niego należy”. 

- Tak właśnie myśli, tak czuje, tak kocha Bóg. Taki jest. Bóg, w którego wierzymy, Bóg, który swoją szaloną miłosierną miłością nieskończenie przekracza nasz ludzki, ograniczony, normalny świat - mówił abp Galbas.

Zwrócił uwagę, że w różnych momentach i okolicznościach życia, „ normalny człowiek” natrafia na „nienormalną i szaloną miłość Boga”. -  Nienormalny Bóg będzie szukał normalnego do bólu człowieka aż go znajdzie - wyjaśniał. - Mało tego: gdy odnaleziona owca znów polezie, gdzie nie trzeba, gdy odnaleziona drachma, znów się poturla gdzieś daleko, gdy odnaleziony syn, znów pójdzie w dalekie strony z nową porcją gotówki, Bóg znów wyruszy na poszukiwanie. Uparcie będzie też czekał, aż zmięknie serce, które póki co jest twarde - tłumaczył abp Galbas.

- Nienormalność Boga polega też na tym, że chce przyjść do wszystkich - kontynuował abp Galbas. Jak powiedział, sposób docierania Boga do człowieka jest zindywidualizowany. Podobnie jak miejsce każdego ochrzczonego we wspólnocie wierzących, czego przykładem są różne grupy formacyjne w Kościele.

Na zakończenie liturgii abp Galbas zawierzył wszystkich uczestników Matce Bożej: - Niech Maryja, łagodnie spoglądająca z pszowskiego obrazu, doda nam dziś otuchy. Ona pokazuje nam Chrystusa, który nie tylko jest źródłem naszej radości, ale samą radością. On chce się cieszyć każdą i każdym z was.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Grzegorz Ryś

Słowo, które ma moc zmienić Twoje życie.

Ta książka może towarzyszyć Ci każdego dnia. Sięgnij po nią, gdy zauważysz, że tempo spraw i obowiązków zasłania Ci to, co naprawdę ważne.

Biskup Grzegorz Ryś, jak mało...

Skomentuj artykuł

Abp Galbas: Bóg jest nienormalny. Jego miłość jest nienormalna, szalona i nielogiczna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.