Abp Galbas w Sosnowcu / Przepraszam! Jest mi bardzo przykro i bardzo wstyd!

Abp Galbas w Sosnowcu / Przepraszam! Jest mi bardzo przykro i bardzo wstyd!
Abp Adrian Galbas SAC - fot. www.flickr.com/photos/episkopatnews/53479221122
KAI / pzk

„Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca” – powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

„Po podjęciu ostatecznych decyzji, zostanie o nich poinformowana opinia publiczna. Także w sprawie, która w ostatnich dniach spowodowała, że diecezja sosnowiecka znalazła się na czołówkach gazet, jestem zdeterminowany, by wszystko wyjaśnić i adekwatnie zareagować. Proszę przyjąć moje zapewnienie, że nic w tej, jak i w żadnej innej gorszącej sprawie, nie jest i nie będzie zbagatelizowane” – powiedział.

Podziękował także tym księżom, tak z diecezji sosnowieckiej, jak i każdej innej, a także księżom zakonnym, którzy swoją jasną i dobrą posługą wzmacniają wiarę i „są prawdziwym błogosławieństwem dla Kościoła”. Przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża. „Za każdą sytuację, w której – z naszego powodu – osłabła w was wiara. Przepraszam! Jest mi bardzo przykro i bardzo wstyd!” – mówił abp Adrian Galbas.

Postawił również diagnozę, jakie są jego zdaniem powody spadającego uczestnictwa wiernych w niedzielnych nabożeństwach. „To nie dlatego zmniejsza się liczba obecnych na niedzielnych Mszach, że jest niż demograficzny, że są takie ‘be-media’, że jest laicyzacja, i liberalizm, i ateizm i postpandemia. Nie dlatego, a w każdym razie nie tylko dlatego. Na Mszy jest nas mniej, bo gdy z niej wychodzimy – za rzadko żyjemy według Eucharystii. To wszystko jakoś szczególnie dotyczy nas, księży i biskupów” – dodał administrator apostolski diecezji sosnowieckiej.

DEON.PL POLECA

Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła okres Triduum Paschalnego. W czasie hymnu „Chwała na wysokości Bogu” rozbrzmiały kościelne dzwony, które następnie wraz z organami zamilkły aż do Wigilii Paschalnej. Ponadto abp Galbas obmył nogi 12. Wojownikom Maryi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Galbas w Sosnowcu / Przepraszam! Jest mi bardzo przykro i bardzo wstyd!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.