Abp Gänswein udzielił "wywiadu bez słów"

Abp Gänswein udzielił "wywiadu bez słów"
Abp Georg Gänswein (fot. Artur Karbowy/KAI)
KAI/ ed

Arcybiskup Georg Gänswein udzielił magazynowi Süddeutsche Zeitung "wywiadu bez słów".

Dla rubryki zatytułowanej "Teraz proszę nie mówić" osobisty sekretarz papieża seniora Benedykta XVI "odpowiadał" przedstawionymi na zdjęciach pozami na siedem postawionych mu pytań, np. jak wygląda jego twarz, kiedy rozmawia z Bogiem, jakie grzechy przebacza sobie najczęściej, czy też jak wygląda jego sen o szczęściu. Ponadto, sfotografowany w swojej czarnej sutannie, zademonstrował swój najlepszy skok narciarski.

Z okazji 61 urodzin

Przy okazji magazyn przypomniał, że urodzony w niemieckim Schwarzwaldzie kapłan przed wstąpieniem do seminarium był instruktorem narciarskim. Dwustronicowy "wywiad w obrazach" został opublikowany z okazji 61 urodzin abp. Gänsweina.

Georg Gänswein urodził się 30 lipca 1956 r. w miejscowości Waldshut w Schwarzwaldzie jako najstarsze z pięciorga dzieci. Studiował we Fryburgu Bryzgowijskim i w Rzymie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1984 r. Początkowo pracował w duszpasterstwie w swojej rodzimej diecezji, a następnie studiował prawo kanoniczne w Monachium. Był też asystentem naukowym w tamtejszym Instytucie Kanonicznym, po czym w 1993 r. otrzymał tytuł doktora prawa kanonicznego.

W 1994 r. Gänswein został osobistym referentem arcybiskupa Fryburga i proboszczem katedry. Po działalności w Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów już w 1996 r. przeszedł do pracy jako referent do spraw niemieckich w Kongregacji Nauki Wiary. W 2000 roku został prałatem. Często odprawia nabożeństwa w rzymskim Campo Santo Teutonico dla miejscowej wspólnoty niemieckojęzycznej i pielgrzymów.

Gdy 6 stycznia 2004 r. wieloletni prywatny sekretarz kardynała Ratzingera ks. Josef Clemens przyjął sakrę biskupią, mianowany wcześniej sekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich, jego zadania przejął ks. prałat G. Gänswein. Wraz z powołaniem go przez Benedykta XVI na obecne stanowisko ksiądz z Fryburga i doktor prawa kanonicznego zamienił dotychczasowe miejsce pracy przy kard. Ratzingerze na pierwszym piętrze w Palazzo Sant' Ufficio na trzecie piętro Pałacu Apostolskiego.

Po rezygnacji Benedykta XVI z urzędu papieskiego nadal pozostaje jego osobistym sekretarzem. Od grudnia 2012 roku jest także prefektem Domu Papieskiego. Choć jego służba dwóm papieżom oznacza "pracę przez 24 godziny na dobę", stara się znaleźć trochę czasu na swoje ulubione hobby: tenis, wędrówki górskie i narty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Gänswein udzielił "wywiadu bez słów"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.