Abp Głódź: czas najwyższy, żeby niedziela była świętem, a nie bazarem

Abp Głódź: czas najwyższy, żeby niedziela była świętem, a nie bazarem
(fot. youtube.com)
KAI / jp

- Dzisiaj Kościół wraz z Solidarnością woła, by uświęcić niedzielę. Czas najwyższy, żeby niedziela była świętem, a nie bazarem - mówił abp Sławoj Leszek Głódź, który przewodniczył sumie odpustowej ku czci św. Wawrzyńca w Stolcu.

W imieniu duchowieństwa i całej wspólnoty parafialnej metropolitę gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia witał biskup kaliski. Zaznaczył, że od dzieciństwa uczestniczy w uroczystościach odpustowych w Stolcu, gdzie mieszkali dziadkowie.

- Pragniemy modlić się w intencji wszystkich rodzin, wypraszać dar wiary i dziękujemy Panu Bogu za to wszystko, co w minionym roku udało się dokonać w stoleckiej parafii - powiedział bp Edward Janiak.

W homilii abp Sławoj Leszek Głódź wskazywał, że św. Wawrzyniec siał miłość i dobro wobec ludzi, zwłaszcza ubogich.

DEON.PL POLECA

Poruszając problem uchodźców, stwierdził, że Kościół przyjmuje pod swoją opiekę rodziny syryjskie. Dodał, że w diecezji gdańskiej ponad tysiąc takich rodzin mieszkających w Syrii objęto pomocą finansową.

- My nie uprawiamy taniej polityki i nie gramy na uczuciach, ale mobilizujemy ludzi do pomocy bliźnim - powiedział celebrans.

Apelował o ustanowienie w Polsce wolnej niedzieli.

- Dzisiaj Kościół wraz z Solidarnością woła, by uświęcić niedzielę, aby to było święto, a nie dzień kupczenia, pracy i dyskusji. Wszystkie kraje protestanckie mają niedziele wolne, a my jesteśmy 25 lat po tzw. przemianach ustrojowych, a jeszcze bolszewizm ciągnie się. Czas już na świętą niedzielę i to bez żadnych wyjątków. Czas najwyższy, żeby niedziela była świętem, a nie bazarem - stwierdził hierarcha.

Podkreślał, że zbawienie człowieka dokonuje się w Kościele.

- Św. Wawrzyniec pyta dzisiaj nas, czy my wyrastamy z ducha Ewangelii, czy mamy ducha ewangelicznego, czy jesteśmy gotowi wybrać ewangeliczne rozwiązanie, czy wsłuchujemy się w głos Kościoła? - mówił metropolita gdański.

Zaznaczył, że plonem ziemi stoleckiej jest parafia licząca 567 lat. Dodał, że ta świątynia jest świadkiem modlitwy i wiary wielu pokoleń.

Przypomniał, że z parafii stoleckiej pochodzą rodzice biskupa kaliskiego.

- Janina i Stanisław po ślubie wyemigrowali do Malczyc, gdzie urodził się pasterz, któremu nadano imię Edward. To drugi biskup kaliski, który stał się złotym kłosem tej ziemi - powiedział kaznodzieja.

Swoje słowo skierował też do Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej zmierzającej na Jasną Górę i prosił pielgrzymów, aby w swojej codzienności byli świadkami wiary.

Życzył mieszkańcom parafii, aby byli złotymi kłosami tej ziemi.

- Dzisiejsza uroczystość parafialna jest lekcją wiary, aby ją pogłębić, ożywić, aby uświadomić, że to my wszyscy jesteśmy złotymi kłosami ziemi stoleckiej. Życzę, abyście byli złotym plonem waszej parafii, diecezji kaliskiej, Kościoła w Polsce, naszej ojczyzny na miarę ziarna św. Wawrzyńca, które wpadłszy w ziemię nie umarło, ale ożyło i żyje po wieki, na miarę ziarna spalonego w Oświęcimiu o. Maksymiliana Kolbe, na miarę ziarna ks. Jerzego Popiełuszki, syna ziemi podlaskiej, na miarę ziarna ks. mjr. Ignacego Skorupki, który przy miedzy polnej pod Radzyminem padł w czasie napadu bolszewickiego. Bądźcie złotymi kłosami waszej ziemi, Kościoła i naszej ojczyzny i to jest plon na tegoroczne dożynki - powiedział metropolita gdański.

W procesji z darami przyniesiono m.in.: chleb, kwiaty, witraże przedstawiające herb metropolity gdańskiego i sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Podczas Mszy św. abp Sławoj Leszek Głódź poświęcił dwa nowe ołtarze Matki Bożej Fatimskiej i św. Józefa.

Msza św. zakończyła się procesją wokół kościoła i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Po uroczystości abp Sławoj Leszek Głódź pobłogosławił tablicę pamiątkową upamiętniającą dzisiejsze wydarzenie.

W uroczystości wziął udział minister środowiska Jan Szyszko. W Eucharystii udział wzięli również pielgrzymi z grupy różanej Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej na Jasną Górę.

Parafia w Stolcu liczy 567 lat. Pierwsza wzmianka o tej parafii pojawiła się w 1449 r. Obecny kościół został zbudowany w latach 1912-1925 i konsekrowany w 1932 r. Świątynia jest murowana, neogotycka. Do wyposażenia kościoła należą: ołtarz główny późnobarokowy z 1779 r., obrazy Męczeństwa św. Wawrzyńca z XVIII w. i Matki Boskiej z XVII w. oraz barokowy krucyfiks. Od 2002 r. proboszczem parafii jest ks. prał. Zbigniew Stefański.

Z parafii wywodzili się rodzice biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka - Janina i Stanisław, którzy tutaj zostali ochrzczeni i zawarli związek małżeński. Po ślubie wyemigrowali na zachód Polski - do Malczyc, gdzie urodził się bp Edward Janiak, który jako dziecko wielokrotnie przyjeżdżał do swoich dziadków, spoczywających obecnie na cmentarzu parafialnym.

Biskup kaliski przybywał do parafii w Stolcu jako kleryk i młody kapłan archidiecezji wrocławskiej, a potem jako biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
John Powell SJ

Ile razy w swoim życiu zastanawiałeś się, gdzie jest Twoje szczęście?

Gdzie zwykle go szukasz? W akceptacji ze strony ukochanej osoby? W tym, jak wyglądasz? W nowym samochodzie albo remoncie domu? Jeśli naprawdę chcesz odnaleźć...

Skomentuj artykuł

Abp Głódź: czas najwyższy, żeby niedziela była świętem, a nie bazarem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.