Abp Głódź delegatem KEP ds. TV Trwam

Abp Głódź delegatem KEP ds. TV Trwam
(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
8 lat temu
KAI / psd

Abp Sławoj Leszek Głódź, który został dziś wybrany Delegatem KEP ds. TV TRWAM powiedział, że telewizja ta jest "ważnym nadawcą, który winien być pod kościelnym parasolem".

"Wolą Konferencji Episkopatu było, aby po zakończeniu moich dwóch kadencji jako przewodniczącego Zespołu Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, bym teraz pełnił funkcję delegata ds. TV TRWAM" - powiedział KAI abp Głódź. 

"Potrzeba mianowania delegata wynikała z zaistniałej sytuacji - powiedział metropolita gdański. - Jest to nadawca ważny, nadawca znaczący, a jednocześnie musi pozostawać pod jakimś kościelnym parasolem. Powinno to się wyrażać w istnieniu określonej rady programowej telewizji TRWAM i poprzez inne rozwiązania" - wyjaśnił. 

Abp Głódź podkreślił, że wieloletnia działalność Zespołu Duszpasterskiej Troski Radia Maryja zaowocowała wypracowaniem określonego "modus vivendi" z Radiem Maryja, teraz podobny "modus vivendi" winien zostać zostanie wypracowany z TV TRWAM.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Głódź delegatem KEP ds. TV Trwam
Komentarze (29)
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
4 października 2012, 18:33
@Groszek, @tak, w Kościele w Polsce biskupi dążą do tego, żeby monopol medialny miał ks. Rydzyk.
T
tak
4 października 2012, 16:19
KIngo, proszę , daj spokój. Twoje zachowanie jest noiegodne i pełne pomówień. Skąd wiesz co ja myslę? Aż tak blisko nie jesteśmy.
G
Groszek
4 października 2012, 14:56
@tak, piszesz rzeczy o których niestety nie masz pojęcia. Powtarzasz cudze opinie, bo jak inaczej wytłumaczyć sobie to, że piszesz , że najlepsze peogramy relijne można obejrzeć na religia.tv podczas gdy ten program został zlikwidowany przez władze TVP Dopiero będzie zlikwidowany. Jak teraz wyglądasz, mądralo ? Oczywiście bardzo się cieszysz, że będzie zlikwidowany, bo najlepszy jest monopol ks. Rydzyka. Monopole w ogóle są najlepsze. Nie widzę różnicy pomiędzy:"dopiero będzie zlikwidowany", a "zlikwidowany". Decyzja o likwidacji już zapadła, więc niepotrzebnie mataczysz Kingo. Pragnę Ci również wyjaśnić, że to nie @tak, ani o.Rydzyk bronią medialnego monopolu, ale KRRiT reprezentujaca rządzące PO+PSL i prezydenta. Brak na multipleksie TV Trwam jest właśnie przejawem monopolu mediów laickich i liberalnych. Polacy o innych poglądach są przez to dyskryminowani, wbrew zapisom konstytucyjnym. I nic w tych faktach nie zmieniają pokrętne wyjaśnienia szefa KRRiT, ani Twoje ironiczne uwagi. Ośmieszacie się jednakowo.
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
4 października 2012, 14:22
@tak, piszesz rzeczy o których niestety nie masz pojęcia. Powtarzasz cudze opinie, bo jak inaczej wytłumaczyć sobie to, że piszesz , że najlepsze peogramy relijne można obejrzeć na religia.tv podczas gdy ten program został zlikwidowany przez władze TVP Dopiero będzie zlikwidowany. Jak teraz wyglądasz, mądralo ? Oczywiście bardzo się cieszysz, że będzie zlikwidowany, bo najlepszy jest monopol ks. Rydzyka. Monopole w ogóle są najlepsze.
T
tak
4 października 2012, 14:11
gość, piszesz rzeczy o których niestety nie masz pojęcia. Powtarzasz cudze opinie, bo jak inaczej wytłumaczyć sobie to, że piszesz , że najlepsze peogramy relijne można obejrzeć na religia.tv podczas gdy ten program został zlikwidowany przez władze TVP
&
<jerzy>
4 października 2012, 13:17
Ks.Sowa powinien zostac wybrany. To skandal! To ten Sowa to ksiądz? A ja myślałem  że tylko przebrany za ksiedza. Coś takiego?!?!
T
tak
4 października 2012, 11:01
Kate, a niby jak byś chciała rozwiązać te problemy Kościoła , które wymieniłaś? Likwidując media katolickie? Zauważ, że księża są z ludu i Kościół wśród ludu/narodu działa. Jeżeli ten naród jest bombardowany przez laickie szydzące z niego media to jakim cudem będą się do niego garnąć młodzi ludzie?. Już teraz przyznawać się do wiary to obciach. Jak w takiej atmosferze chcesz mieć dobrze czujących się księży i duży nabór do seminariów? Zlikwiduj dalsze media prokościelne , a wierni będą zmuszeni zejść pod ziemię, co dla nas chrześcijan nie będzie znowu taka nowością. Trzeźwym okiem, Po tym co piszesz to oko za trzeźwe nie wygląda. Po pierwsze usilnie starasz się dzielić Kościół na narodowy i Chrystusowy ( ja piszę Chrystusowy z dużej litery, Ty z małej widać zatem kto jest naprawdę Chrystusowy) . Po drugie, nie ma takiego podziału. Kościół ma być narodowy, bo pasterzuje danemu narodowi , i Chrystusowy. Jak myślisz? Jak by się udała jakakolwiek ewangelizacja np.: w Afryce czy w Azji, gdyby misjonarze nie odwoływali się do kultury, potrzeb i bolączek ludów , które ewangelizowali?. Albo tego nie rozumiesz, to współczuję , albo udajesz, że nie rozumiesz.
X
xxx
4 października 2012, 10:51
 W miłości braterskiej nawzajem bądźcie życzliwi! W okazywaniu czci jedni drugich wyprzedzajcie! List do Rzymian 12, 10
G
gosc
4 października 2012, 10:46
najlepsze audycje religijne i spoleczne, a do tego profesjonalnie i rzeczowo to mozna tylko obejrzec na "Religia.tV"
K
kate
4 października 2012, 10:20
Nie wiem komu dziś zależy na polaryzacji debaty na temat Radia Maryja i Telewizji Trwam. Taka debata była dobra w latach 90., kiedy krystalizowała się koncepcja medialna o. Tadeusza Rydzyka. Dziś nie ma sensu. Szkoła toruńska wykształciła znaczną liczbę wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie dziennikarstwa i mediów. Zdobyli cenne praktyki w Radio Maryja i Telewizji Trwam. Wielu dalej tam pracuje, robiąc coraz lepsze audycje religijne i społeczne. Wiele z tych programów może być spokojnie sprzedawanych telewizji publicznej. Sprzęt techniczny Telewizji Trwam jest podobnej, a często wyższej klasy niż w mediach konkurencyjnych i także może być wynajmowany różnym zespołom dziennikarskim. Poziom dziennikarzy "Naszego Dziennika", Telewizji Trwam i Radia Maryja jest porównywalny do tych z innych mediów. Pod względem profesjonalizmu zawodowego tym ludziom nie można nic zarzucić, więc postulaty dopuszczenia ich na multipleks cyfrowy są słuszne. Cały problem zasadza się na warstwie ideowej, która jest zawłaszczona przez o. Tadeusza Rydzyka i pod którą się teraz chce podpiąć swoją decyzją Episkopat. Dla mnie przekaz jest jednoznaczny - chcemy mieć nad wszystkim kontrolę, chcemy dalej mieć "rząd dusz" pod sobą, a ponieważ o. Tadeusz cieszy się autorytetem dla jakiejś części wiernych, która jest manifestacyjna, to "podpniemy się" pod ten przekaz, aby zyskać dla siebie, zwłaszcza w rozgrywkach politycznych, znaczne korzyści. Z obroną mediów nie ma to nic wspólnego, a tym samym z chrześcijaństwem. Boleję nad tym, że Episkopat zajmuje się kwestiami doraźnymi zamiast rozwiązywać rzeczywiste problemy wiernych w warstwie duchowej: słabnie przekaz wiary w rodzinie, coraz więcej dzieci rezygnuje z katechizacji, duchowni mają problemy ze swoim powołaniem i są zagubieni w jego realizacji, zwiększa się liczba rozwodów katolików i orzeczeń o nieważności zawartych małżeństw, itp.
4 października 2012, 09:35
Ciekaw jestem ilu krytyków RM słucha tej rozgłośni na tyle często, ze na podstawie własnych doświadczeń wyrobiła sobie opinie ?
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
4 października 2012, 08:46
Po co sie tak gorączkować ? RM nie mąci bardziej po pochyleniu się nad nim bp Głodzia.
Trzeźwym okiem
Trzeźwym okiem
4 października 2012, 08:37
Taką decyzją, moim skromnym zdaniem, KEP pokazała, że kościół narodowy triumfuje a Kościół chrystusowy schodzi na drugi plan... I do tego jeszcze ta rządza pieniądza... Zgorszenie :-(
P
ps
4 października 2012, 08:31
Bardzo dobrze! Telewizja trwam jest potrzebna. Sam kiedys byłem przeciwnikiem Radia Maryja i telewizji Trwam do puty do puki nie zabrałem sie za aktywną weryfukację treści których byłem przeciwnikiem i musze powiedzieć, że się myliłem. Krytykowałem na podstawie tego co widziałem w masońskiej telewizji TVN, polsat i innych ostatnio do tego nurtu dołączyła TVP..  Pozdrawiam serdecznie :)
T
tak
4 października 2012, 00:04
Bardzo się cieszę z tego wyboru, a przeciwnikom TVTRwam opadła szczęka. Na nic Wasze nadzieje. KEP jak będzie szukał doradców to na pewno nie takich jak Beniamin i jemu podobni. Nie uda Wam się podzielić biskupów. A swoją drogą gdy biskupi protestowali przeciwko np: Nergalowi to ostrzegaliście Kościół, że niepotrzebnie robi mu reklamę. Wam piana z ust nie schodzi od ciągłego i napastliwego krzyku przeciwko  TVTRWAM, Radiu Maryja i O. Rydzykowi i jakoś Wam do głowy nie przychodzi, że to jest reklama tych mediów i O. Dyrektora. Jakoś tu sobie sami nie dajecie rady by siedzieć cicho. A szkoda.
T
tak
4 października 2012, 00:04
Bardzo się cieszę z tego wyboru, a przeciwnikom TVTRwam opadła szczęka. Na nic Wasze nadzieje. KEP jak będzie szukał doradców to na pewno nie takich jak Beniamin i jemu podobni. Nie uda Wam się podzielić biskupów. A swoją drogą gdy biskupi protestowali przeciwko np: Nergalowi to ostrzegaliście Kościół, że niepotrzebnie robi mu reklamę. Wam piana z ust nie schodzi od ciągłego i napastliwego krzyku przeciwko  TVTRWAM, Radiu Maryja i O. Rydzykowi i jakoś Wam do głowy nie przychodzi, że to jest reklama tych mediów i O. Dyrektora. Jakoś tu sobie sami nie dajecie rady by siedzieć cicho. A szkoda.
M
mart
4 października 2012, 00:02
Nie rozumiem tych zgryźliwych komentarzy, przecież ksiądz Arcybiskup na pewno z troską pochyli się nad problemem... Pochyli się, a potem razem z Tadeuszem wychyli. Kpina.
M
mart
3 października 2012, 23:59
Mnus manum lavat. Episkopat ma nas za idiotów. Mówił już o. Bocheński, że się chłopstwo poprzebierało. I teraz rządzi. N awet w Kościele. Urąga to najbanalniejszej przywoitości. Abnetgat bedzie kontrolował abnegata. Gratulacje dla wspólnot ewangelickich. Beda miały coraz więcej wiernych. Nowa ewangelizacja już się zaczęła.
ZW
ze wschodu
3 października 2012, 23:23
Wybór najgorszy z możliwych.To jakby głuchego uczynić krytykiem muzycznym. Po co w ogóle ta funkcja?Dla zachowania pozorów?Dla rozszerzenia biogramu biskupa? Skoro już idziemy na całość,dajmy sakrę biskupią o.Rydzykowi i niech on będzie delegatem episkopatu do TV TRWAM.Że sam się nie może kontrolować?Ale doktorat mógł o sobie napisać.
S
Stilgar
3 października 2012, 23:17
Nie rozumiem tych zgryźliwych komentarzy, przecież ksiądz Arcybiskup na pewno z troską pochyli się nad problemem...
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
3 października 2012, 23:03
 KEP zaśmiała się w twarz i pokazała że nie chodzi tu o żadną troskę tylko ,,święty spokój"dla RM i o.Rydzyka . Wystarczy tylko spojrzeć na efekty działania , a raczej jego braku poprzedniego ciała na czele którego stał bp.Głódź
MR
miłośnik Radia Maryja
3 października 2012, 22:58
No i wszystko będzie po staremu, tak swojsko, polsko i katolicko.
O
OK
3 października 2012, 22:05
Dziwię się zgryźliwości komentatorów; czy jest ich tu (przynajmniej w temacie tv Trwam) więcej niż osób życzliwych, otwartych na pluralizm, cieszących się z tego,że jest medium, które tak wiernie towarzyszy choćby Ojcu świętemu w jego pielgrzymkach. Postuluję więcej obiektywizmu, otwartości (którą zdaje się krytycy wypisują sobie na sztandarach, ale jak widać tylko w jedną "stronę": liberalną, może nawet libertyńską, psującą obyczaje). A może pokusiliby się nawet o życzliwość. ... Że też tak stale trzeba rozeznawać i "demaskować" (chyba w istocie) postkomunistyczne dziedzictwo... A może "etatów" (i czasu) mają więcej, by "czuwać, siać podejrzliwość (ale tu mała uwaga: tę - podejrzliwość - "najdoskonalej" siał kusiciel już w raju, ale skutki zawierzenia zwodzicielowi, a i kłamcy, są do dziś fatalne; choć Chrystus ten demoniczny trend odwraca, a "kiedyś" okaże się Jego pełne zwycięstwo). - Nie sądzę, by obecni krytycy "aż tak głęboko" osadzali swą refleksję. To jakieś "wciśnięte" im slogany, pomówienia, kalki myślenia (niewłasnego i samodzielnego); a może u źródeł są sms-y z przekazem na dany dzień, jak to podobno niektóre partie zwykły robić... 
N
ned
3 października 2012, 21:59
Czego by o tej decyzji nie powiedzieć-  jedno jest pewne. Poczucie humoru biskupi polscy mają!
B
Belzio
3 października 2012, 21:28
Ludzie, czym wy się zajmujecie! Litości! I Ratunku! Wyrzućie te białe tabletki, grzybki i nie wciągajcie co chwila! O Panie! Zstąp z mieczem i zacznij niszczyć to tałatajstwo!
R
R.
3 października 2012, 21:02
Jeśli nowy Delegat KEP będzie działał podobnie jak tzw. Zespół Duszpasterskiej Troski o RM, tzn., że nic nie będzie w tym względzie się działo. Przecież o działaniach tego zespołu było bardzo cicho, jakby on praktycznie nie istniał. Chyba to coś zupełnie formalnego. Szkoda, że nasi biskupi nie potrafili wybrac kogoś kto jest choc trochę krytyczny wobec TV Trwam. Bardzo watpię w to, że Abp Sławoj będzie potrafił krytycznie i jednoczesnie życzliwie obserwować tę telewizję i jej linię. Ciekawe też czy wszyscy biskupi będa mieli prawo wstępu do Tv Trwam?? R.
M
moher
3 października 2012, 20:48
Dla mnie jest to dobitny sygnał ze strony KEP, że po okresowych zawirowaniach i rozsterkach KEP jest za TV Trwam.
A
AP
3 października 2012, 19:52
Ks.Sowa powinien zostac wybrany. To skandal!
SR
słuchacz radia
3 października 2012, 19:42
A kogóż innego mieliby wybrać, jeśli nie Głodzia. Przecież to było jasne i wiadome już przed wyborem. Takiego wybiorą, który nie będzie bruździł i se pogada z o. Rydzykiem, uściśnie rączkę. Po co ci biskupi robią te szopki?

Skomentuj artykuł

Abp Głódź delegatem KEP ds. TV Trwam
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.