Abp Głódź po spotkaniu z rządem: rozmawialiśmy w dobrej atmosferze, merytorycznie i szczerze

Abp Głódź po spotkaniu z rządem: rozmawialiśmy w dobrej atmosferze, merytorycznie i szczerze
(fot. PAP/Rafał Guz)
KAI / pch

Rozmawialiśmy w dobrej atmosferze, ale merytorycznie i szczerze - tak o dzisiejszych obradach Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu mówił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, współprzewodniczący ze strony kościelnej. Tematami obrad były: polityka prorodzinna, obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, reforma edukacji i ochrona danych osobowych.

Istotną część obrad zajęła polityka rodzinna obecnego rządu, co referowała min. Elżbieta Rafalska. "Podkreśliła ona konkretne dokonania w tej sferze, w tym dotyczące m.in. programu Rodzina 500 plus, co zostało przyjęte przez nas z uznaniem" - dodał abp Głódź.

Anna Zalewska, minister edukacji narodowej podsumowała dotychczasowe efekty zmian związanych z reformą systemu edukacji. Mówiono szczególnie o nauczaniu religii w szkołach. Abp Głodź podkreślił, że przedstawiciele Episkopatu przypomnieli wcześniejsze ustalenia dotyczące obecności religii lub etyki w szkole, przeciwstawiając się zasadzie: "religia, etyka albo nic". Jeśli uczeń nie uczestniczy w zajęciach z religii, to powinien uczestniczyć w zajęciach z etyki, a niedopuszczalne jest, że nie uczestniczy w żadnym z nich.

Poruszono także problem, czy katecheci bądź księża-katecheci mogą być wychowawcami klasy. Abp Głodź podkreślił w trakcie obrad - jak przyznał - że sami uczniowie często tego pragną. Dodał też, że "każdy z katechetów oraz księży-katechetów ma Kartę Nauczyciela, więc nie może być traktowany jako nauczyciel drugiej kategorii". Przypomniał sytuacje, że w pierwszych latach po wprowadzeniu religii do szkół na początku lat 90. katecheci traktowani byli ewidentnie jak nauczyciele drugiej kategorii. Nie mieli prawa ani do urlopów, ani do odznaczeń czy innych przywilejów. Podkreślił, że "to było dyskryminacją". Dodał, że "teraz wszyscy mówimy o równouprawnieniu, ale nie zawsze ono jest".

Dyskutowano także m.in. o ochronie danych osobowych w działalności Państwa i Kościoła katolickiego w kontekście rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. tzw. RODO. "Tutaj jesteśmy na jednej linii razem z rządem, Polska respektuje to prawodawstwo. Ze strony kościelnej powstaje specjalne biuro do tych spraw, na czele którego stoi ks. prof. Piotr Mazurkiewicz" - poinformował metropolita gdański.

Biskupi i członkowie rządu rozmawiali również o obchodach 100-lecia niepodległości. Abp Głodź informuje, że "powstał rządowo-episkopalny kalendarz obchodów, w który włączą się główne ośrodki Kościoła w Polsce, jak Gniezno, Jasna Góra, Kraków czy Warszawa, a ponadto każda z diecezji włączy się w lokalne obchody na swoim szczeblu, razem z władzami rządowymi".

Podczas obrad - podkreślił abp Głodź - poruszono też problem diecezji na ziemiach zachodnich czy północnych, które nie otrzymały gruntów rolnych w wysokości przewidzianej w art. 70 umowy między rządem a Konferencją Episkopatu z 1989 r. Należą do nich m.in. diecezje: gliwicka, opolska, wrocławska, świdnicka. Abp Głódź podkreślił, że nikt nie oczekuje przywilejów dla Kościoła, niezależnie od tego czy rządy są "prawej czy lewej nogi", ale najważniejsze jest poważne traktowanie partnera, jakim jest Kościół i uznanie jego autonomii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Głódź po spotkaniu z rządem: rozmawialiśmy w dobrej atmosferze, merytorycznie i szczerze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.