Abp Gänswein w Rzymie. Mówił o tym, co działo się po śmierci Benedykta XVI

Abp Gänswein w Rzymie. Mówił o tym, co działo się po śmierci Benedykta XVI
Abp Georg Gänswein (fot. BR24 / YouTube.com)
KAI / tk

Były sekretarz osobisty Benedykta XVI abp Georg Gänswein uczestniczył w spotkaniu Kręgu Uczniów Ratzingera oraz Nowego Kręgu Uczniów Josepha Ratzingera (papieża Benedykta XVI). Członkowie tych grup spotkali się 23 września w Rzymie na sympozjum teologicznym, którego tematem było "Dzielenie się dziedzictwem papieża Benedykta XVI: Kierunek przyszłości".

Po krótkim wprowadzeniu profesora Christopha Ohly'ego (Kolońska Wyższa Szkoła Teologii Katolickiej), kardynał Kurt Koch mówił o głównych cechach myślenia teologicznego Josepha Ratzingera. Następnie profesor Ralph Weimann zagłębił się w myśli Ratzingera na temat objawienia i wiary w przemawiającego Boga. Ojciec Sven Leo Conrad FSSP z Wigratzbad podkreślił znaczenie liturgii, natomiast opat Heiligenkreuz, Maximilian Heim OCist, mówił o „wspólnocie wiary”. Z kolei ksiądz prałat Markus Graulich podkreślił znaczenie wiary chrześcijańskiej dla społeczeństwa.

Abp Gänswein o śmierci Benedykta XVI

Na zakończenie sympozjum profesor Stefanos Athanasiou z Berna moderował dyskusję z arcybiskupem Georgiem Gänsweinem. Były prefekt Domu Papieskiego wspominał dni bezpośrednio po śmierci Benedykta XVI, porównując te obrazy do filmu. Wspomniał tłumy ludzi najpierw w klasztorze Mater Ecclesiae, a następnie w bazylice świętego Piotra modlących się przed ciałem, a następnie na pogrzebie.

- Było więcej ludzi, niż można się było spodziewać - zauważył abp Gänswein, wskazując na to, jak Joseph Ratzinger potrafił zjednać sobie ludzi swoją dobrocią i intelektem. - Jego odpowiedź była jasna nawet wtedy, gdy pytanie nie było jasne - powiedział, podkreślając dar jasności, który zawsze charakteryzował działalność akademicką i duszpasterską papieża-teologa.

DEON.PL POLECA

Poproszony przez Athanasiou, były sekretarz Benedykta XVI mówił o wpływie, jaki Joseph Ratzinger wywarł na jego życie. Przyznał, że obecne czasy dla Kościoła są „trudne”, ale pochwalił drogę wskazaną przez Benedykta XVI, a mianowicie ponowne postawienie w centrum kwestii Boga.

Abp Gänswein odprawił także wraz kardynałem Kochem i innymi księżmi z kręgu studentów Ratzingera Mszę św. w Grotach Watykańskich i modlił się tam przy grobie Benedykta XVI.

Spotkanie za zamkniętymi drzwiami

Spotkania te odbywają się zawsze za zamkniętymi drzwiami. Jest to swoisty powrót do czasów, gdy Benedykt XVI prowadził dyskusje w kręgu akademickim, omawiał tematy naukowe, odpowiadał na pytania i sam je zadawał.

Od 2009 r. Krąg poszerzył się o młodych teologów, głównie z krajów języka niemieckiego, ale są wśród nich także naukowcy z Meksyku, Hiszpanii, Włoch i USA. Podstawowymi warunkami przyjęcia do tego grona jest studiowanie teologii prof. Josepha Ratzingera i znajomość języka niemieckiego. Członkami Kręgu Uczniów Ratzingera są głównie profesorowie uniwersyteccy (aktywni zawodowo i emeryci).

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elio Guerriero

Epoka Ratzingera
Zrozum człowieka, który zmienił Kościół i wpłynął na losy świata

Cudowne dziecko teologii, ekspert soborowy, „pancerny kardynał”, papież-intelektualista, obrońca ortodoksji, „skromny pracownik winnicy Pańskiej”. Obraz życia Josepha Ratzingera, budowany na doniesieniach medialnych,...

Skomentuj artykuł

Abp Gänswein w Rzymie. Mówił o tym, co działo się po śmierci Benedykta XVI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.