"Abp Gocłowski był człowiekiem otwartego serca, ducha i umysłu"

"Abp Gocłowski był człowiekiem otwartego serca, ducha i umysłu"
(fot. Michał Lewandowski)
KAI / ml

- Odchodzi ważna postać Kościoła w Polsce. Człowiek i kapłan, który swoim życiem i nauczaniem potrafił pokazywać drogi wiary we współczesnym świecie - powiedział KAI o zmarłym wczoraj abp. Tadeuszu Gocłowskim CM abp Wojciech Polak.

Prymas Polski dodał, że poznał śp. abp. Tadeusza Gocłowskiego już jako dojrzałego pasterza. 
- Wspominam go jako bardzo dobrego i niezwykle serdecznego człowieka. Kapłana i biskupa, który swoim słowem, nauczaniem i życiem potrafił pokazywać drogi wiary we współczesnym świecie. Był człowiekiem otwartego serca, ducha i umysłu. Nikogo pochopnie nie oceniał i nie deprecjonował. Jego postawa dialogu, tak przecież charakterystyczna, była przede wszystkim postawą dowartościowania i zatroskania o człowieka w różnych wymiarach życia, także w życiu społecznym - podkreślił abp Polak dodając, że w postawę tę wpisywało się także ogromne zaangażowanie abp. Gocłowskiego w Dzieło Fundacji Nowego Tysiąclecia. 
- Wiemy, że był bardzo zaangażowany w ten żywy pomnik św. Jana Pawła II. Pod koniec życia jeszcze intensywniej się w to dzieło włączył. Zawsze bardzo głęboko przeżywał każdy Dzień Papieski, zawsze był do dyspozycji i zawsze całym sercem z młodzieżą - dodał Prymas Polski. 
Wskazał także na niezwykle ważne zasługi śp. abp. Gocłowskiego dla dialogu i pojednania w naszej Ojczyźnie. Jako świadek i uczestnik wielkich przemian od początku starał się szukać tych właśnie przestrzeni i otwierać je przed innymi. Zawsze łączyć i jednoczyć dla dobra wspólnego.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Abp Gocłowski był człowiekiem otwartego serca, ducha i umysłu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.