Abp Gocłowski Honorowym Obywatelem Gdańska

Abp Gocłowski Honorowym Obywatelem Gdańska
(fot. youtube.com)
KAI/ ed

Gdańscy radni zdecydowali w czwartek 28 kwietnia o nadaniu emerytowanemu metropolicie gdańskiemu abp. seniorowi Tadeuszowi Gocłowskiemu tytułu Honorowego Obywatelstwa Gdańska.

"Abp Gocłowski dał się poznać jako niestrudzony obrońca praw robotników i związkowców z NSZZ "Solidarność" - podkreślono w tekście uchwały.

"Historia Gdańska ostatnich kilkudziesięciu lat w sposób nierozerwalny związana jest z osobą i działalnością arcybiskupa Gocłowskiego. Odcisnął na niej swoje głębokie piętno. Czas jego posługi biskupiej w grodzie nad Motławą przypadł na jeden z najbardziej burzliwych i przełomowych okresów w historii Polski [...]. W latach osiemdziesiątych XX wieku abp Gocłowski dał się poznać jako niestrudzony obrońca praw robotników i związkowców z NSZZ "Solidarność". Doskonale rozumiał historyczną rolę "Solidarności" i w trudnych latach wspierał środowisko gdańskiej opozycji demokratycznej" - podkreślili radni w tekście uchwały.

Po odczytaniu przez przewodniczącego Rady Miasta, Bogdana Oleszka, uzasadnienia uchwały w sprawie nadania honorowego obywatelstwa abp. Gocłowskiemu, radni - tak PO jak i PiS - wstali z miejsc i zaczęli bić brawo.

DEON.PL POLECA

Za uchwałą zagłosowało 31 radnych, 2 osoby nie wzięły udziału w głosowaniu. Nikt nie był przeciw, nikt także nie dyskutował na ten temat.

Abp Tadeusz Gocłowski przeszedł 21 kwietnia drugi, rozległy wylew. Jego stan jest ciężki. Arcybiskup ma 85 lat. Od roku 1984 był biskupem gdańskim, a od 1992 do 2008 arcybiskupem metropolitą gdańskim. W tym roku przypada 60. rocznica jego święceń kapłańskich i 33. - biskupich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gocłowski Honorowym Obywatelem Gdańska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.