Abp Gomez: czas skończyć z karą śmierci

Abp Gomez: czas skończyć z karą śmierci
(fot. Prayitno/Wikimedia Commons/CC BY 2.0)
5 lat temu
CNA / kas

“Czas, abyśmy skończyli z karą śmierci - nie tylko w Kalifornii, ale w całych Stanach Zjednoczonych i wszędzie na świecie" - wezwał metropolita Los Angeles abp José Gómez.

Hierarcha poparł tzw. Propozycję 62 - inicjatywę obywatelską dążącą do zniesienia w Kalifornii kary śmierci i zastąpienia jej dożywotnim więzieniem bez możliwości wcześniejszego zwolnienia. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w listopadzie.

“Każde życie jest święte i każdy człowiek ma godność otrzymaną od Boga. Dotyczy to zarówno niewinnych, jak i winnych, nawet skazanych za najbrutalniejsze przestępstwa" - podkreślił arcybiskup. Dodał, że w kulturze śmierci, w czasach fascynacji przemocą, jedynie miłosierdzie może być wiarygodnym świadectwem wartości ludzkiego życia.

Obowiązkiem chrześcijan - napisał metropolita - jest modlitwa za nawrócenie osób, które dopuściły się przestępstw, i ich ponowne włączenie do społeczeństwa. Nie wolno równocześnie zapominać w modlitwie o ofiarach przestępstw i ich bliskich, potrzebujących pokoju i uzdrowienia.

Abp Gómez przyznał, że historycznie Kościół dopuszczał karę śmierci, wyjaśnił jednak, że w ostatnich latach rośnie konsensus co do tego, że nie można jej już dłużej akceptować. Powołał się m.in. na słowa Jana Pawła II, który będąc w USA w 1999 r., nazwał tę karę “okrutną i niepotrzebną".

Esej arcybiskupa zamieszczono w specjalnym wydaniu archidiecezjalnego tygodnika Angelus.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gomez: czas skończyć z karą śmierci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.