Abp Grzegorz Ryś: moralnym tytułem do przepowiadania jest doświadczenie własnego nawrócenia
"Nikt z nas nie jest święty. Nikt z nas nie jest idealny i nie dlatego mamy tytuł do przepowiadania, że jesteśmy nienaganni, ale moralnym tytułem do przepowiadania jest doświadczenie własnego nawrócenia" - mówił do rekolekcjonistów abp Grzegorz Ryś.
Abp Grzegorz Ryś przewodniczył Mszy św. sprawowanej w parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi. W świątyni zgromadzili się księża z parafii, w których w najbliższą niedzielę będą otwarte Drzwi Jubileuszowe. W Eucharystii uczestniczyli także ojcowie redemptoryści, którzy od jutra rozpoczną misje przygotowujące wiernych z poszczególnych parafii do tego wydarzenia. Metropolita Łódzki sprawował Mszę św. w intencji rekolekcjonistów.
Abp Ryś w swoich rozważaniach do Słowa Bożego zwrócił uwagę na to, że posługa rekolekcjonistów jest wpisana w pragnienie Boga. "Bóg chce mówić do swojego ludu. Bóg chce mówić też do konkretnych osób. To wasze słowo, które jest wpisane w tę posługę rekolekcyjną nie jest wpisane w program duszpasterski Archidiecezji Łódzkiej. Jesteście wpisani w coś o wiele ważniejszego, w to pragnienie Boga, który ma w sobie słowo, które chce wypowiedzieć i szuka spotkania z człowiekiem - mówił abp Grzegorz Ryś.
Dalej w swoim słowie kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że w rekolekcjach ważne jest nie tylko mówienie, ale także jest słuchanie. "Nieraz trzeba usłyszeć to, czego ludzie nawet nie powiedzą. Posługa w sakramencie pokuty jest posługą takiego uważnego słuchania, aby usłyszeć czasem to, czego człowiek boi się powiedzieć. Umiejętność słuchania jest bardzo ważna. Dialog, spotkanie. Wiara się dzieje w spotkaniu".
"Myśląc o tych rekolekcjach, myślcie jak zachować równowagę między słowem wypowiadanym do wszystkich, a spotkaniem, które jest słuchaniem indywidualnym i towarzyszeniem konkretnemu człowiekowi. To w rekolekcjach jest niezwykle ważne" - mówił abp Ryś.
W swoim słowie Abp Ryś podkreślał także, jak ważne jest zakorzenienie w historii. Zaznaczył, że ten rok jubileuszowy jest okazją do przypomnienia 100-letniej historii Diecezji. "100 lat to może nie długo, ale też są miejsca w tej Diecezji gdzie nie mówimy o 100 latach, ale czasem o 1000 lat. Ważne jest, aby pokazać te korzenie. Ważne aby mówić o tym do młodych mimo, że to myślenie o korzeniach może wydawać się nieatrakcyjne. Papież Franciszek podkreśla, że nie ma gorszej alienacji dla człowieka jak to, że nie ma korzeni, że nie pochodzi od nikogo" - mówił Ksiądz Arcybiskup.
Na zakończenie homilii metropolita łódzki powiedział: "nikt z nas nie jest święty. Nikt z nas nie jest idealny i nie dlatego mamy tytuł do przepowiadania, że jesteśmy nienaganni, ale moralnym tytułem do przepowiadania jest doświadczeni własnego nawrócenia".
Przed błogosławieństwem została przez wszystkich odmówiona modlitwa jubileuszowa.
W najbliższą niedzielę 20 grudnia zostaną otwarte drzwi święte w kościołach stacyjnych archidiecezji łódzkiej i zostanie odczytany Dekret Stolicy Apostolskiej. Rekolekcje adwentowe w dniach 18,19 i 20 grudnia 2020 r. w kościołach stacyjnych prowadzić będą Ojcowie Redemptoryści. Na zakończenie rekolekcji Arcybiskup Metropolita Łódzki pośle swojego delegata do odczytania Dekretu Stolicy Apostolskiej.
Skomentuj artykuł