Abp Guzdek: bądźmy na wzór Jezusa architektami pojednania i pokoju

Abp Guzdek: bądźmy na wzór Jezusa architektami pojednania i pokoju
Fot. ArchiBial MEDIA / kb
KAI / kb

„Śpiewając kolędę Wśród nocnej ciszy módlmy się, aby na polskiej ziemi, pośród nas, było więcej wyciszenia i przyjaznego dialogu. Życzmy sobie nawzajem głębokiej, żywej wiary, która będzie kształtowała nasze życie” - mówił podczas pasterki w białostockiej archikatedrze abp Józef Guzdek. Metropolita białostocki życzył wiernym, aby nieustannie umacniali w relacji do Boga i miedzy sobą postawę zaufania.

Wprowadzając w liturgię metropolita białostocki zaprosił do modlitewnej łączności z wszystkimi, którzy przeżywają radość z narodzin Jezusa Chrystusa, zwłaszcza z chorymi i samotnymi, którzy za pośrednictwem mass mediów łączą się z uczestnikami celebry w archikatedrze. W szczególny sposób prosił o modlitwę za funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji oraz żołnierzy Wojska Polskiego pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej. Przypomniał, że ponad 25 kapelanów w tym samym czasie odprawia dla nich polowe pasterki.

Abp Guzdek na pasterce

W homilii arcybiskup przypomniał wyjątkowość wigilijnego wieczoru wraz z gestem łamania się opłatkiem oraz w wypowiadanych słowach, które mają „moc poruszyć sumienie, odmienić serce i wyprostować pokręcone ścieżki naszego życia”. Prowadzą one do umocnienia wzajemnego zaufania i umiejętności wybaczania sobie. Podkreślił, że wyjątkowy czas wigilii dopełnia pasterka - Eucharystia w środku nocy, podczas której rozbrzmiewa niezwykła nowina o narodzinach Zbawiciela.

Abp Guzdek wskazał, że Boże Narodzenie niesie przesłanie niezwykłego zaufania Boga do człowieka i jest zachętą do zaufania ludziom, budując w ten sposób fundament wspólnoty religijnej, narodowej i państwowej, a także relacji międzynarodowych.

DEON.PL POLECA

Zaznaczył, że zaufaniu przeciwstawia się postawa podejrzliwości, która prowadzi do sporów, niszczy małżeństwa, skłóca rodziny, psuje atmosferę w miejscu pracy i służby, a „w wymiarze wspólnoty narodowej podejrzliwość jest zarzewiem sporów i niesnasek, wzajemnych oskarżeń i pomówień; ona burzy harmonijną współpracę dla dobra Ojczyzny”. „W skali międzynarodowej brak zaufania prowadzi do nasilenia zbrojeń, eskalacji konfliktów i wybuchu wojen” – dodał.

Metropolita białostocki przypomniał, że „Kościół nieustannie wzywa wszystkich ludzi dobrej woli do budowania lepszej przyszłości na fundamencie wzajemnego zaufania”.

O kryzysie na granicy polsko-białoruskiej

„Dziś, gdy na wschodniej granicy naszego państwa doświadczamy głębokiego kryzysu, konieczne są opamiętanie i wzajemny dialog, aby odbudować zaufanie, dobrosąsiedzkie relacje – w trosce o dobro polskiego i białoruskiego narodu” – podkreślał, apelując, aby uczynić wszystko dla ratowania wspólnego dobra.

Wskazał na zaufanie, solidarność i odpowiedzialność jako na filary, „na których można budować dziś i jutro każdej wspólnoty”. Zachęcał, aby „być ludźmi zaufania”. „Nie pozwólmy zasiewać w naszych umysłach i sercach podejrzliwości i nieufności. Niech przestrzeń kościołów będzie szkołą wzajemnego zaufania oraz miejscem otwartym dla wszystkich, bez podziałów i wykluczenia. Tu wszyscy jesteśmy równi, jako dzieci tego samego Ojca i bracia Jezusa” – mówił.

„Śpiewając kolędę Wśród nocnej ciszy módlmy się, aby na polskiej ziemi, pośród nas, było więcej wyciszenia i przyjaznego dialogu. Życzmy sobie nawzajem głębokiej, żywej wiary, która będzie kształtowała nasze życie” – prosił arcybiskup.

„Powtarzajmy za siostrą Faustyną – «Jezu, ufam Tobie» i przenośmy to zaufanie na relacje z bliźnimi. Bądźmy – na wzór Jezusa – architektami pojednania i pokoju. Budujmy nasze dziś i jutro na fundamencie zaufania Bogu i ludziom. Po to przyszliśmy w środku nocy, aby uczyć się takiej postawy, do której wzywa wielka tajemnica, którą świętujemy” – zakończył.

Uroczystą pasterkę wraz z Metropolitą w koncelebrowali księża pracujący w archikatedrze białostockiej wraz z ustępującym proboszczem ks. Henrykiem Żukowskim i nowo mianowanym ks. Jarosławem Grzegorczykiem, który obejmie posługę w Nowy Rok.

Pasterka tradycyjnie transmitowana była przez białostocki ośrodek Telewizji Polskiej oraz serwis internetowy archidiecezji białostockiej ArchiBial MEDIA. Można jej było również wysłuchać na falach Polskiego Radia Białystok.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
św. Piotr z Alkantary

Kiedy to święty pokój zupełnie owładnie cały Kościół katolicki? Kiedy znajdzie się ten święty pokój w każdej rodzinie, w każdej gminie, w każdym kraju? Dopiero wtedy, gdy każdy chrześcijanin usilnie będzie starał się ten święty...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Guzdek: bądźmy na wzór Jezusa architektami pojednania i pokoju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.