Abp Guzdek: niech nikt się nie waży wątpić, czy biskupi polowi są potrzebni

Abp Guzdek: niech nikt się nie waży wątpić, czy biskupi polowi są potrzebni
Fot. Katolicka Agencja Informacyjna / YouTube.com
PAP / tk

- Kapelani Wojska Polskiego są z wojskiem, bo są w wojsku. Niech nikt się nie waży posiewać wątpliwości, czy są potrzebni - powiedział abp Józef Guzdek w sobotę w czasie gali Benemerenti Ordynariatu Polowego.

Zaznaczył, że nie można pozwolić, by nie szanowano honoru i godności żołnierza Wojska Polskiego.

W katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie w sobotę odbyła się gala, podczas której przyznano nagrody "Benemerenti" (Dobrze Zasłużonym) Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. W tym roku wyróżniono 16. Pomorską Dywizję Zmechanizowaną im. króla Kazimierza Jagiellończyka, Żandarmerię Wojskowa i Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskch.

Na zakończenie uroczystości gen. bryg. Józef Guzdek powiedział, że jest morze dobra i ludzi szlachetnych, których trzeba dostrzec i docenić.

Abp Guzdek dziękuje żołnierzom

W imieniu wszystkich bezimiennych, którzy „stoją murem za mundurem" hierarcha podziękował żołnierzom 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. króla Kazimierza Jagiellończyka za ich odważną służbę Rzeczypospolitej.

Podkreślił, że nie możemy pozwolić na to, by nie uszanowano honoru i godności żołnierza Wojska Polskiego". - Ja też złożyłem przysięgę wojskową i nikt mnie z niej nie zwolnił. Domagam się absolutnego szacunku dla tych, którzy podobnie jak ja, zobowiązali się służyć pod sztandarami "Bóg, Honor, Ojczyzna - oświadczył abp Guzdek.

Mówiąc, że są dwie potęgi - "siła miecza i siła ducha", abp Guzdek wskazał, że "ta druga jest ważniejsza, dlatego kapelani ordynariatu polowego są tam, gdzie są żołnierze; noszą mundury i w pełni identyfikują się z wojskiem".

Powiedział, że wielu żołnierzy, funkcjonariuszy, mimo że zostało poturbowanych kamieniami, kłodami drewna czy spotykało się z barkiem szacunku, "nie dają się prowokować", "panują nad emocjami". "Postępują według zasady: Więcej rozumu niż emocji" - podkreślił abp Guzdek.

Kapelani są potrzebni w wojsku

- Zawsze pamiętajcie: kapelani Wojska Polskiego są z wojskiem, bo są w wojsku. Niech nikt się nie waży posiewać wątpliwości, czy są potrzebni - wskazał arcybiskup. Dodał, że tylko "w minionym roku 25 kapelanów towarzyszyło żołnierzom na misjach pokojowych poza granicami państwa".

Powiedział, że "rolą Kościoła jest kształtowanie prawego sumienia, gdzie człowiek nie mając nad sobą przełożonych będzie postępował tak jak trzeba". "Zdanie Żandarmerii Wojskowej również polega na tym, by wychowywać. Prewencja jest bowiem jednym z priorytetów" - powiedział duchowny.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz
26,94 zł
44,90 zł

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Abp Guzdek: niech nikt się nie waży wątpić, czy biskupi polowi są potrzebni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.