Abp Hoser "był niezłomny w tym co jest Boże, co jest zasadą wpisaną przez Boga w człowieka"

Abp Hoser "był niezłomny w tym co jest Boże, co jest zasadą wpisaną przez Boga w człowieka"
Abp Henryk Hoser (fot. episkopat.pl)
PAP/mk

Dzisiejsze uroczystości żałobne ku czci zmarłego abp. Henryka Hosera zgromadziły polskich biskupów, rodzinę i wiernych z diecezji warszawsko-praskiej. Były też tłumaczone na wiele języków i transmitowane do Medjugoria.

- Abp Hoser był dla nas towarzyszem, nauczycielem, lekarzem, człowiekiem wielkiego zaufania Bogu i podziwu oraz wrażliwości dla człowieka – powiedział w czwartek w czasie mszy św. pogrzebowej ordynariusz radomski bp Marek Solarczyk. Zaznaczył, że abp Hoser "był niezłomny w tym co jest Boże, co jest zasadą wpisaną przez Boga w człowieka". Przyznał, że nie zawsze był on zrozumiany przez otoczenie.

DEON.PL POLECA
- Jego determinacja służyła obronie życia i umiejętności tłumaczenia z taką jasnością i z taką kompetencją tych wszystkich zagadnień, które określamy bioetyką" – dodał biskup radomski.

Wskazał również na wkład abpa Hosera w misyjne dzieło Kościoła. Zwrócił również uwagę na miejsce Najświętszej Maryi Panny - Matki Zbawiciela w życiu zmarłego. Wymienił zainicjowane przez niego dzieło nawiedzenia figury Matki Bożej Loretańskiej w dekanatach, Jerycho Różańcowe, peregrynację kopii jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej oraz posługę jako wizytatora apostolskiego dla parafii w Medjugorje.

DEON.PL POLECA

W stołecznej bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika odbyło się diecezjalne pożegnanie zmarłego pasterza. Abp Henryk Hoser, trzeci z kolei ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, posługiwał w niej w latach 2008-2017.

W południe w czwartek abpa Hosera pożegnała najbliższa rodzina i wspólnota pallotyńska. Liturgii w kaplicy seminaryjnej w Ołtarzewie koło Ożarowa Mazowieckiego przewodniczył jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski. Homilię wygłosił przełożony pallotyńskiej prowincji Chrystusa Króla ks. dr Zenon Hanas.

"Był dla mnie jak starszy brat. Widziałem w nim człowieka ogromnie zakochanego w Bogu, w charyzmacie, człowieka całkowicie poświęconego dziełu misyjnemu. Starał się żyć dla drugiego, starał się służyć wszystkimi talentami" – wyznał przyjaciel zmarłego, metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, który koncelebrował liturgię. Wraz z nim modlili się m.in. bp łomżyński Janusz Bogusław Stepnowski i bp pomocniczy ełcki Adrian Galbas.

Msza św. transmitowana była w dziesięciu językach na stronach internetowych parafii w Medjugorie.

Centralne uroczystości pogrzebowe abpa Henryka Hosera odbędą się 20 sierpnia w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie. Liturgii będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Pallotyn abp Henryk Hoser zmarł wieczorem w piątek 13 sierpnia w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w wieku 78 lat. Od maja 2008 r. był ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. Po ukończeniu 75 lat, 8 grudnia 2017 r. papież Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu biskupa warszawsko-praskiego. Tym samym przeszedł on na emeryturę. Jego następcą został bp Romuald Kamiński.

W maju 2018 r. papież Franciszek mianował abpa Hosera specjalnym wizytatorem apostolskim dla parafii w Medjugorje.

Wcześniej pełnił on funkcję sekretarza pomocniczego w watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, ponad 20 lat spędził na misjach w Rwandzie i w Zairze. W ramach KEP od 18 czerwca 2008 r. przewodził pracom Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dorota Szczerba

Ci, którzy tu przyjeżdżają, odkrywają coś wyjątkowego: (…) otoczenie, atmosferę pokoju, wyciszenia, ukojenia serca. Pielgrzymi odnajdują tu na nowo lub odkrywają po raz pierwszy sakralny wymiar swego życia.
abp Henryk Hoser, specjalny wysłannik Ojca...

Skomentuj artykuł

Abp Hoser "był niezłomny w tym co jest Boże, co jest zasadą wpisaną przez Boga w człowieka"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.