Abp Hoser: profanacja ewangelii jest faktem codziennym

Abp Hoser: profanacja ewangelii jest faktem codziennym
(fot. Bartkiewicz / Episkopat.pl)
PAP / ml

Świętokradztwo, profanacja ewangelii jest faktem codziennym i publicznym, a kłamstwo stało się faktem społecznym - mówił w czwartek arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser podczas obchodów Bożego Ciała.

"Wiara, religia to nie jest tylko sprawa prywatna, która celebrujemy przy zamkniętych drzwiach swoich wewnętrznych pomieszczeń, ale to jest również fakt publiczny; to jest również element, który kształtuje i powinien kształtować społeczeństwo" - powiedział abp Hoser w homilii skierowanej do wiernych na zakończenie diecezjalnej procesji.

DEON.PL POLECA
Podkreślił, że wyraża się to również w "najlepiej pojętej kulturze". "Kultura areligijna jest kulturą zanikową, jest kulturą marnienia i podlenia; i to historia nam już niejednokrotnie udowodniła" - dodał.

Abp Hoser nawiązywał do znaczenia obchodów Bożego Ciała. "Spożywanie tego chleba jest gwarancją życia wiecznego; bez niego życia wiecznego osiągnąć nie sposób" - powiedział. "Nikt od stołu Bożego (…) nie powinien odchodzić głodny" - dodał, podkreślając, że "Eucharystia jest największym skarbem Kościoła".

"Nic zatem dziwnego, że Kościół broni Eucharystii, broni przed świętokradztwem, broni przed profanacją" - mówił abp Hoser. "Ta obrona jest konieczna dlatego, że świętokradztwo, profanacja ewangelii jest faktem codziennym; jest faktem również publicznym; jest faktem podtrzymywanym przez pewne nurty. Nie sposób nie wspomnieć o obrazoburczych, profanacyjnych sztukach teatralnych, które stały się ostatnio modne" - oświadczył.

Podkreślając, że ewangelia jest "prawdziwym pokarmem, prawdziwym napojem", hierarcha zaznaczył, że warto sobie uświadomić, "jak bardzo jesteśmy w oddaleniu od właśnie tej prawdy, która ma nas budować, a nie rujnować; że kłamstwo stało się faktem społecznym coraz bardziej zajmującym przestrzeń naszą duchową, jak również umysłową.

"Kłamstwa używa się bardzo świadomie, jest ono perfidne, ubrane często w pozory prawdy" - kontynuował arcybiskup.

"Poprawność polityczna należy również jakże często do kłamliwych postaw, które musimy rozpoznać na czas, by jej nie ulegać i za nią nie iść" - dodał. Przywołując pojęcie "fake news", abp Hoser mówił o "specjalnym wpuszczaniu w przestrzeń medialną fałszywych wiadomości po to, żeby stały się narzędziem walki, najczęściej walki o władzę i pieniądze".

W tym kontekście hierarcha wezwał do odstąpienia od "łatwego sądzenia innych" - od obmowy i oszczerstwa. Musimy z tym walczyć, gdyż kłamstwo jest m.in. "uderzeniem w jedność narodu" - przekonywał. "Nie dziwmy się, że jesteśmy świadkami, często bezsilnymi, takiego teatru kłamstw, histerycznych coraz bardziej, które nas bulwersują i które nie dają nam drugiej ważnej, potrzebnej cechy społecznej, jaką jest zaufanie" - dodał.

"Tracimy zaufanie między sobą; do tych, którzy występują na scenie publicznej; którzy odgrywają różne sztuki; którzy powodują teatralizację naszego życia i którzy lekceważą prawdę, lekceważą człowieka, jego godność; depczą to, co jest najwyższe i ściągają na bardzo niskie poziomy" - dodał.

Procesja z Najświętszym Sakramentem wyruszyła po mszy z Bazyliki Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Kilka tysięcy wiernych przeszło wzdłuż Al. Solidarności, a następnie ulicami: Jagiellońską, Kłopotowskiego i Sierakowskiego, z powrotem do katedry.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Hoser: profanacja ewangelii jest faktem codziennym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.