Abp Hoser: sprawiedliwość fundamentem pokoju społecznego
Sprawiedliwość jest podstawą i fundamentem pokoju społecznego - powiedział abp Henryk Hoser przestrzegając przed zgubnymi skutkami prywaty i krótkowzroczności.
W przededniu obchodów 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja biskup warszawsko-praski przewodniczył mszy św. w parafii św. Ojca Pio na stołecznym Gocławiu.
Nawiązując w homilii do aktualnej sytuacji politycznej i społecznej na świecie abp Hoser ubolewał nad narastającymi podziałami, które prowadzą do konfliktów zbrojnych rujnujących narody i państwa. - Wojny domowe i międzynarodowe które zdominowały współczesną politykę pociągają za sobą tysiące ofiar oraz uruchamiają lawinę nieszczęść i tragedii. Hamują także rozwój oraz prowadzą do utraty kontroli i panowania nad wydarzeniami ze strony sprawujących władzę, którzy często sami ten chaos wzbudzają poprzez swoją krótkowzroczność i niejasne interesy - stwierdził abp Hoser.
Ostrzegł również Polaków przed popełnieniem błędu Targowicy. - W przededniu 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja sytuacja w naszym kraju cechuje się zatratą pamięci historycznej i konsekwencji nieodpowiedzialnych postaw prywaty pod szczytnymi hasłami oraz zagubieniem wspólnego celu. - Albo go nie mamy, albo nie jest on wspólny - ubolewała bp warszawsko-praski.
Jako antidotum na współczesne bolączki wskazał powrót do Boga i wartości, które On wskazuje. Podkreślał, że jedynym źródłem i dawcą trwałego pokoju jest Jezus Chrystus.
Zachęcając do otwartości na Ducha Świętego podkreślił, że "w oparach współczesnego absurdu i kłamstwa nie da się żyć". - Zapominając skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy tracimy sens życia i istnienia - mówił biskup warszawsko-praski.
Jako przykład człowieka żyjącego Ewangelią w prozie codzienności abp Hoser wskazał świętego Józefa, cieślę żyjącego z pracy własnych rąk, utrzymującego rodzinę i wychowującego Chrystusa. - Ten człowiek codziennego trudu i heroicznej odpowiedzialności za powierzone mu zadanie i osoby będące największymi skarbami Boga czyli Najświętszą Maryję Pannę i Jezusa Chrystus, a uczy nas życia w służbie innym - powiedział kaznodzieja.
Abp Hoser przypomniał, że drogę naszej zbiorowej odpowiedzialności wyznacza nam Konstytucja 3 Maja, rozpoczynająca się inwokacją do Boga i Trójcy Przenajświętszej oraz zawierzenie kraju Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski. - Bezgraniczne zawierzenie Maryi jest najlepszą perspektywą, drogą i sposobem naprawy Rzeczypospolitej i uświęcenia życia każdego i wszystkich - podkreślił bp warszawsko-praski.
Skomentuj artykuł