Abp Jędraszewski chce rezygnacji proboszcza kościoła Mariackiego? Tak wynika z ujawnionego pisma

Abp Jędraszewski chce rezygnacji proboszcza kościoła Mariackiego? Tak wynika z ujawnionego pisma
Abp. Marek Jędraszewski. Fot. Flickr / Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Twitter / Facebook / DEON.pl / mł

Czy krakowski metropolita odwoła proboszcza kościoła Mariackiego? Prośba, by ks. Dariusz Raś zrezygnował z pełnionej od 2011 roku funkcji znalazła się w piśmie skierowanym do proboszcza, podpisanym przez abpa Marka Jędraszewskiego. Fragmenty pisma 6 grudnia pokazał na platformie X (dawnym Twitterze) ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. 

O sprawie napisały już niemal wszystkie czołowe portale informacyjne, a także lokalne, krakowskie media. Wiele jest domniemań i domysłów na temat pisma, które miał dostać ks. Dariusz Raś oraz powodów jego skierowania do kapłana. Dokładna treść pisma nie została przez kapłana ujawniona - ks. Isakowicz-Zaleski upublicznił tylko jego początek i koniec. 

"(...), po konsultacji z członkami Zespołu Proboszczów Konsultorów Archidiecezji Krakowskiej wzywam Księdza po ojcowsku do złożenia rezygnacji z urzędu proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krakowie" - czytamy w zakończeniu pisma. 

DEON.PL POLECA

Krakowski metropolita złożył jednak obecnemu proboszczowi propozycję: jeśli zrezygnuje z urzędu z własnej woli i złoży rezygnację, jego decyzja "będzie mogła być podstawą powierzenia w przyszłości innych urzędów kościelnych". Przyczyną takiego postawienia sprawy mają być "uchybienia", których jako proboszcz miał się dopuścić ks. Raś. Z doniesień medialnych wynika, że zostały sformułowane po wizytacji i audycie parafii, który miał miejsce w 2022 roku.   

Jak wyjaśnia Deonowi ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik i ekonom krakowskiej archidiecezji, kuria nie planuje w tej sprawie wydawać żadnego oświadczenia, nie ma bowiem zwyczaju komentowania w mediach personalnych spraw kapłanów. Do kwestii jak dotąd nie odnieśli się też osobiście ani abp Marek Jędraszewski, ani ks. Dariusz Raś. 

Pismo, wysłane 13 listopada, zawiera polecenie, by aktualny proboszcz bazyliki Mariackiej w Krakowie odniósł się do decyzji metropolity w ciągu 15 dni. Choć jest już grudzień, wciąż nie wiadomo, czy i jaki finał znalazła ta sytuacja. Na stronie krakowskiej kurii ani na stronie parafii nie ukazał się żaden komunikat, wskazujący na to, że ks. Raś został odwołany z funkcji proboszcza Bazyliki Mariackiej. 

Twitter / Facebook / DEON.pl / mł

 

 

 

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Skomentuj artykuł

Abp Jędraszewski chce rezygnacji proboszcza kościoła Mariackiego? Tak wynika z ujawnionego pisma
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.