Abp Jędraszewski: musimy wrócić do prawdy

Abp Jędraszewski: musimy wrócić do prawdy
(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
KAI / psd

"Jeśli jest relatywizm, to konieczny jest powrót do prawdy - powiedział KAI abp Marek Jędraszewski tuż po wybraniu go na zastępcę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. - Cały wysiłek Kościoła polega na tym by przekazać, iż nie ma dla człowieka lepszej drogi, jak oparte na wolności orędzie Chrystusa" - podkreślił metropolita łódzki.

Nowe obowiązki, nowa funkcja... Jakie Ksiądz Arcybiskup ma plany związane z pełnieniem roli zastępcy przewodniczącego KEP?

Abp Marek Jędraszewski: Trudno mówić o indywidualnych moich planach. Będą to obowiązki w ramach 3-osobowego prezydium, które składa się z przewodniczącego, jego zastępcy oraz sekretarza generalnego. Znam to, patrząc na prace tego gremium przez 17 lat, od kiedy jestem biskupem. Dziękując wszystkim, którzy chcieli na mnie głosować i okazali zaufanie, odczuwam optymizm, gdyż z abp. Gądeckim przez 10 lat pracowaliśmy razem w archidiecezji poznańskiej i ta współpraca układała się dobrze.

DEON.PL POLECA

Jak by Ksiądz Arcybiskup zdefiniował najpilniejsze zadania dla Kościoła w Polsce na dziś?

Pisał o tym Ojciec Święty Franciszek w orędziu jakie skierował do nas podczas niedawnej wizyty "ad limina". Są to na pewno rodzina, młodzież, także rozszerzająca się sfera biedy. Dodałbym do tego rozróżnienie, jakie znalazło się w tegorocznym papieskim orędziu na Wielki Post, mianowicie rozróżnienie na biedę i na nędzę. Nędza jest to ta bieda, dla której nie widać dróg wyjścia, która prowadzi wprost do samobójstwa - jeśli nie wprost fizycznego, to duchowego. Można mówić o trzech poziomach nędzy: materialnej, moralnej i duchowej. Ogromnym zadaniem, jakie stoi przed Kościołem jest głosić dzieło zbawcze Chrystusa ludziom, w tych wszystkich sytuacjach.

Od dwóch lat Ksiądz Arcybiskup jest metropolitą łódzkim. Na jakie kwestie w swoim duszpasterzowaniu kładzie największy nacisk?

Są to te właśnie, wspomniane sprawy. Bezrobocie w Łodzi jest większe niż w wielu innych miejscach - 13-15 proc. Po wtóre jest to miasto, które wymiera, młodzi uciekają. W odróżnieniu od innych wielkich miast, gdzie młodzi przyjeżdżają na studia a później tam pozostają, w Łodzi jest dokładnie odwrotnie. Po skończeniu studiów większość młodych stąd wyjeżdżą, mówiąc, że nie widzi tu dla siebie miejsca. Budzi to wielki niepokój z punktu widzenia przyszłości tej wielkiej aglomeracji.

Wciąż widzimy tu skutki historii, która dla Łodzi zakończyła się tragicznie przy końcu II wojny światowej. Wymordowano Żydów, a było tu największe po Warszawie getto. Uciekła część mieszkańców jaką stanowili Niemcy. Przybyła nowa ludność ze wszystkich stron. W PRL miasto było znów wyniszczane, obowiązywała tu mordercza wręcz praca kobiet w przemyśle włókienniczym. Powodowało to m. in. rozpad rodzin.

Najważniejszym więc zdaniem Kościoła jest pomóc tej społeczności w przywróceniu i w odzyskaniu godności.

Jest Ksiądz Arcybiskup także filozofem specjalizującym się w filozofii współczesnej. Jaki powinien być głos Kościoła w dzisiejszej epoce relatywizmu czy postmodernizmu filozoficznego?

Jeśli jest relatywizm, to konieczny jest powrót do prawdy. Im więcej prawdy, tym więcej wolności - taka jest prawda o kondycji człowieka. Chodzi tu o prawdę, którą Kościół głosi w imię Jezusa Chrystusa, powtarzając: "Prawda was wyzwoli" - a tą prawdą jest Jezus Chrystus. Jezus pokazywał całym swoim życiem, że wizja człowieka, wizja Kościoła jest oparta na wolności. Jest propozycją, którą można przyjąć i niestety - tragiczna możliwość - można odrzucić. Cały wysiłek Kościoła polega na tym, iż przekazuje, że nie ma lepszej drogi dla człowieka jak właśnie przyjąć to orędzie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Jędraszewski: musimy wrócić do prawdy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.