Abp Józef Życiński był "mędrcem i prorokiem"
"Jestem Józef, wasz brat" - pod tym tytułem wiedeński Instytut "Janineum" przygotowuje trzytomową publikację, poświęconą życiu i działalności arcybiskupa Józefa Życińskiego.
Zmarły przed rokiem metropolita lubelski był przez wiele lat członkiem kuratorium "Janineum" - założonego przez kardynała Franza Königa instytutu, który w swej 50-letniej działalności fundował stypendia dla kilku tysięcy twórców kultury i naukowców, w większości z Polski. Pierwszy tom, "Okruchy życia", dotarł w tych dniach do rąk polskiego czytelnika.
Impulsem do trzytomowej publikacji, zawierającej wspomnienia przyjaciół i osób, które na przestrzeni lat miały kontakt z abp. Życińskim, a także obszerną dokumentację publikacji zmarłego hierarchy, jest "wielka wdzięczność za Jego gigantyczną działalność duszpasterską, społeczną, naukową i bardzo pracowite życie, w którym znalazło się miejsce także dla 'Janineum' i jego stypendystów, otaczanych przez abp. Życińskiego niezwykłą troską" - powiedziała KAI kierująca wiedeńską fundacją Anna Glaser. Publikacja powstała z jej inicjatywy i pod jej redakcją.
- Pragniemy przedstawić tego wyjątkowego i niezwykłego Człowieka i przybliżyć wartości, które reprezentował - podkreśliła we wstępie do książki Anna Glaser. - Abp Życiński był nie tylko mądrym człowiekiem - był to mędrzec i prorok, który sprzeciwiając się grzechowi i złu zawsze szanował każdego człowieka; nigdy nikogo nie potępiał, w każdej sprawie starał się znaleźć ewangeliczne rozwiązanie - dodała przewodnicząca fundacji "Janineum".
W tych dniach do rąk czytelników polskich trafił pierwszy tom zatytułowany "Okruchy życia". To - jak podkreśla Anna Glaser - "niewielki przyczynek do obszernej biografii, która z pewnością doczeka się solidnego opracowania". Tom ten obejmuje recenzje i oceny prac naukowych oraz dotychczas nie publikowane laudacje uniwersyteckie. Zawiera też pełną bibliografię 72 książek autorstwa abp. Życińskiego, wydanych w kraju i za granicą oraz kronikę uroczystości pogrzebowych metropolity lubelskiego zmarłego 10 lutego 2010 roku w Watykanie, reakcje ludzi z całego świata oraz dowody pamięci, pełne wdzięczności za Jego życie.
W "Okruchach życia" umieszczono także kilka rozważań metropolity lubelskiego, które "wprowadzają atmosferę światła w obliczu śmierci". "Symbolika śmierci krzyżowej znajduje wyraz w tym, że gdy niebo łączy się z ziemią, trzeba objąć naszym przebaczeniem wszystkich zagubionych braci, jeśli uważamy się za dzieci tego samego Ojca" - pisał abp Życiński w swoim "testamencie przebaczenia", również zamieszczonym w poświęconej mu książce.
Do tego tomu dołączona jest płyta CD zawierająca bardzo serdeczne rozmowy metropolity lubelskiego z młodzieżą w "Biskupiaku". "Abp Życiński dodawał młodym otuchy, a wartość jego słów pragniemy przekazać następnym pokoleniom" - wyjaśnia Anna Glaser.
Niebawem ukaże się tom drugi - "Okruchy wspomnień". Zawierać będzie relacje osób, przede wszystkim związanych z "Janineum", zarówno duchownych, jak i świeckich. Mieli oni możliwość osobistego spotkania z abp. Życińskim w Wiedniu (i nie tylko), słyszeli o nim, bądź znali jego publikacje.
"Okruchy twórczości" - tak zatytułowano tom trzeci okolicznościowej publikacji poświęconej metropolicie lubelskiemu. W tym tomie zebrane zostaną wybrane fragmenty dzieł i rozważań, które w przejrzysty i piękny sposób przybliżają Ewangelie. Są też teksty homilii, listów pasterskich, wykładów, rozmyślań itp. - Na przykładach artykułów z czasów seminaryjnych pragniemy pokazać, z jaką wrażliwością, głębią i dojrzałością wówczas 20-letni kleryk Życiński poruszał trudne tematy, które w tamtych czasach stanowiły tabu - powiedziała Anna Glaser.
Pierwszy tom książki "Jestem Józef, wasz brat" jest już dostępny archidiecezji lubelskiej. Nie wyznaczono ceny jednego egzemplarza. Zgodnie z wolą autorki publikacji, nabywca książki ma złożyć dobrowolną ofiarę na fundusz stypendialny im. arcybiskupa Życińskiego wspierający potrzebującą młodzież. Bliższych informacji o książce udziela sekretarz arcybiskupa lubelskiego, ks. dr Tomasz Adamczyk.
Również staraniem "Janineum" ukaże się w najbliższym czasie tłumaczenie niemieckie książki "Bóg i stworzenie. Ewolucja z punktu widzenia chrześcijaństwa", której pisanie abp Życiński zakończył na tydzień przed swoim ostatnim wyjazdem do Rzymu.
Skomentuj artykuł