Abp Józef Życiński był "mędrcem i prorokiem"

Abp Józef Życiński był "mędrcem i prorokiem"
(fot. lublin.uw.gov.pl)
KAI / pz

"Jestem Józef, wasz brat" - pod tym tytułem wiedeński Instytut "Janineum" przygotowuje trzytomową publikację, poświęconą życiu i działalności arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Zmarły przed rokiem metropolita lubelski był przez wiele lat członkiem kuratorium "Janineum" - założonego przez kardynała Franza Königa instytutu, który w swej 50-letniej działalności fundował stypendia dla kilku tysięcy twórców kultury i naukowców, w większości z Polski. Pierwszy tom, "Okruchy życia", dotarł w tych dniach do rąk polskiego czytelnika.

Impulsem do trzytomowej publikacji, zawierającej wspomnienia przyjaciół i osób, które na przestrzeni lat miały kontakt z abp. Życińskim, a także obszerną dokumentację publikacji zmarłego hierarchy, jest "wielka wdzięczność za Jego gigantyczną działalność duszpasterską, społeczną, naukową i bardzo pracowite życie, w którym znalazło się miejsce także dla 'Janineum' i jego stypendystów, otaczanych przez abp. Życińskiego niezwykłą troską" - powiedziała KAI kierująca wiedeńską fundacją Anna Glaser. Publikacja powstała z jej inicjatywy i pod jej redakcją.

- Pragniemy przedstawić tego wyjątkowego i niezwykłego Człowieka i przybliżyć wartości, które reprezentował - podkreśliła we wstępie do książki Anna Glaser. - Abp Życiński był nie tylko mądrym człowiekiem - był to mędrzec i prorok, który sprzeciwiając się grzechowi i złu zawsze szanował każdego człowieka; nigdy nikogo nie potępiał, w każdej sprawie starał się znaleźć ewangeliczne rozwiązanie - dodała przewodnicząca fundacji "Janineum".

W tych dniach do rąk czytelników polskich trafił pierwszy tom zatytułowany "Okruchy życia". To - jak podkreśla Anna Glaser - "niewielki przyczynek do obszernej biografii, która z pewnością doczeka się solidnego opracowania". Tom ten obejmuje recenzje i oceny prac naukowych oraz dotychczas nie publikowane laudacje uniwersyteckie. Zawiera też pełną bibliografię 72 książek autorstwa abp. Życińskiego, wydanych w kraju i za granicą oraz kronikę uroczystości pogrzebowych metropolity lubelskiego zmarłego 10 lutego 2010 roku w Watykanie, reakcje ludzi z całego świata oraz dowody pamięci, pełne wdzięczności za Jego życie.

W "Okruchach życia" umieszczono także kilka rozważań metropolity lubelskiego, które "wprowadzają atmosferę światła w obliczu śmierci". "Symbolika śmierci krzyżowej znajduje wyraz w tym, że gdy niebo łączy się z ziemią, trzeba objąć naszym przebaczeniem wszystkich zagubionych braci, jeśli uważamy się za dzieci tego samego Ojca" - pisał abp Życiński w swoim "testamencie przebaczenia", również zamieszczonym w poświęconej mu książce.

Do tego tomu dołączona jest płyta CD zawierająca bardzo serdeczne rozmowy metropolity lubelskiego z młodzieżą w "Biskupiaku". "Abp Życiński dodawał młodym otuchy, a wartość jego słów pragniemy przekazać następnym pokoleniom" - wyjaśnia Anna Glaser.

Niebawem ukaże się tom drugi - "Okruchy wspomnień". Zawierać będzie relacje osób, przede wszystkim związanych z "Janineum", zarówno duchownych, jak i świeckich. Mieli oni możliwość osobistego spotkania z abp. Życińskim w Wiedniu (i nie tylko), słyszeli o nim, bądź znali jego publikacje.

"Okruchy twórczości" - tak zatytułowano tom trzeci okolicznościowej publikacji poświęconej metropolicie lubelskiemu. W tym tomie zebrane zostaną wybrane fragmenty dzieł i rozważań, które w przejrzysty i piękny sposób przybliżają Ewangelie. Są też teksty homilii, listów pasterskich, wykładów, rozmyślań itp. - Na przykładach artykułów z czasów seminaryjnych pragniemy pokazać, z jaką wrażliwością, głębią i dojrzałością wówczas 20-letni kleryk Życiński poruszał trudne tematy, które w tamtych czasach stanowiły tabu - powiedziała Anna Glaser.

Pierwszy tom książki "Jestem Józef, wasz brat" jest już dostępny archidiecezji lubelskiej. Nie wyznaczono ceny jednego egzemplarza. Zgodnie z wolą autorki publikacji, nabywca książki ma złożyć dobrowolną ofiarę na fundusz stypendialny im. arcybiskupa Życińskiego wspierający potrzebującą młodzież. Bliższych informacji o książce udziela sekretarz arcybiskupa lubelskiego, ks. dr Tomasz Adamczyk.

Również staraniem "Janineum" ukaże się w najbliższym czasie tłumaczenie niemieckie książki "Bóg i stworzenie. Ewolucja z punktu widzenia chrześcijaństwa", której pisanie abp Życiński zakończył na tydzień przed swoim ostatnim wyjazdem do Rzymu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Józef Życiński był "mędrcem i prorokiem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.