Abp Justin Welby: prosimy o przebaczenie

Abp Justin Welby: prosimy o przebaczenie
(fot. youtube.com)
KAI / ml

Prymas Kościoła Anglii abp Justin Welby opublikował na początek Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan oświadczenie z prośbą o przebaczenie za przemoc, do jakiej doszło w czasie Reformacji. Poinformowały o tym dzisiaj brytyjskie media.

W tym roku rozpoczynający się 18 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przebiega pod znakiem obchodów 500-lecia Reformacji zapoczątkowanej przybiciem 31 października 1517 r. przez Marcina Lutra na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez. Największe Kościoły chrześcijańskie Wielkiej Brytanii obchodzą w duchu ekumenizmu również 500. rocznicę publikacji słynnego dzieła św. Tomasza Morusa pt. "Utopia", w którym kreśli on wizję idealnego państwa i systemu społecznego.
Tomasz Morus, w języku angielskim Thomas More (1478-1535) był wybitnym humanistą i politykiem oraz obrońcą katolicyzmu w Anglii. W 1535 roku odmówił on uznania króla Henryka VIII za głowę kościoła angielskiego, za co został oskarżony o "najwyższą zdradę" i skazany na śmierć. Wchodząc na miejsce egzekucji, powiedział do zgromadzonych ludzi "Módlcie się, abym umarł w wierze katolickiej i aby król wierny tej wierze umarł".
Kościół katolicki kanonizował Tomasza Morusa w 1935 r., równo 400 lat po jego śmierci. Papież Jan Paweł II, dostrzegając jego wpływ i zaangażowanie w sprawy społeczne i polityczne, ogłosił go patronem polityków. Współcześni Morusowi nazwali go "Człowiekiem na każdą godzinę". Przez wieki był on wzorem dla wiernych zarówno Kościoła katolickiego, jak i anglikańskiego i jest w nich czczony jako święty męczennik.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Justin Welby: prosimy o przebaczenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.