Abp Koch apeluje o większe zaangażowanie Europy na rzecz chrześcijan

(fot. EWTN katholisches TV / youtube.com)
KAI / pk

Kto, jeśli nie chrześcijanie, ma w przyszłości tworzyć Europę? - powiedział niemiecki hierarcha 25 stycznia w Berlinie. Otwierając konferencję poświęconą katolickiemu teologowi i filozofowi religii ks. Romano Guardiniemu (1885-1968) ostrzegł przed "pozostawieniem Europy populistycznym hasłom".

Urodzony we Włoszech, Guardini przez całe życie mieszkał w Niemczech. Już bardzo wcześnie ten wybitny teolog opowiadał się za zjednoczoną Europą. Pod koniec ub. roku w archidiecezji Monachium i Fryzyngi otwarto jego proces beatyfikacyjny. Abp Koch powiedział, że występowanie ks. Guardiniego na rzecz godności każdego człowieka stało się ważną maksymą, również dla przyszłości Europy, gdyż również na naszym kontynencie godność człowieka jest zagrożona. Jako przykład arcybiskup Berlina podał "brak szacunku w podejściu do życia zarówno rozwijającego się jak i umierającego" i podkreślił, że życie ludzkie musi być chronione i szanowane we wszystkich fazach.

Europa nie może być jedynie wspólnotą gospodarczą, lecz potrzebuje także "ideowej perspektywy" i łączących ją wartości, stwierdził abp Koch. Jego zdaniem przykładem mogą być Kościoły, stanowiące nieodłączną część życia społecznego. Na przykład w archidiecezji berlińskiej językiem ojczystym co czwartego katolika nie jest niemiecki.

- Jestem wdzięczny za tę różnorodność - stwierdził hierarcha. Jednocześnie wypowiedział się przeciwko twierdzeniom, że "ojczyznę tworzy się przez wykluczanie, zwłaszcza obcych". - Każdy, kto innym ludziom, np. uchodźcom, daje poczucie bezpieczeństwa, sam może tego kiedyś doświadczyć - stwierdził abp Koch.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Koch apeluje o większe zaangażowanie Europy na rzecz chrześcijan
Komentarze (3)
Oriana Bianka
26 stycznia 2018, 23:53
"Na przykład w archidiecezji berlińskiej językiem ojczystym co czwartego katolika nie jest niemiecki." Jaki wobec tego jest język ojczysty co czwartego katolika w Berlinie? W większości jest to język polski. W wielu landach niemieckich nastąpił spadek liczby katolików, a w archidiecezji berlińskiej katolików przybyło, dzięki imigrantom z Polski. Tym, którzy bezmyślnie piszą hejty przeciwko imigrantom należy się ostrzeżenie, bo nazywaja wilkami w owczej skórze własnych rodaków, katolików, z których przybycia cieszy się abp. Koch.
26 stycznia 2018, 20:06
Każdy , kto swoim rodakom daje poczucie bezpieczeństwa, sam tego kiedyś doświadczy. Każdy, kto swoje owieczki zmusza do ugoszczenia wilków, może się spodziewać ...
MA
Marian a
26 stycznia 2018, 19:08
"Każdy, kto innym ludziom, np. uchodźcom, daje poczucie bezpieczeństwa, sam może tego kiedyś doświadczyć" Każdy, kto sprowadza muzułmanów do Europy ma krew na rękach i jest odpowiedzilalny za śmierć naszej cywilizacji. Każdy taki człowiek odbiera nam bezpieczeństwo.