Abp Kondrusiewicz przechodzi na emeryturę. Ostatnia homilia biskupa

Abp Kondrusiewicz przechodzi na emeryturę. Ostatnia homilia biskupa
(fot. By Redaktor01 Remik Kubicki - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32540579)
10 miesięcy temu
KAI / kk

„Zawsze musimy zwracać się do Boga, aby rozwiązać wszystkie nasze problemy w oparciu o zasady Ewangelii. Także problemy współczesnej Białorusi, przeżywającej bezprecedensowy kryzys społeczno-polityczny” – przypomniał abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze Najświętszej Maryi Panny przechodzący na emeryturę były metropolita mińsko-mohylewski podziękował duchowieństwu i wiernym za wsparcie i współpracę. Eucharystii przewodniczył administrator apostolski sede vacante, bp Kazimierz Wielikosielec OP.

W uroczystości wzięli udział wikariusz biskupi miasta Mohylewa i obwodu mohylewskiego, biskup Aleksander Jaszewski, salezjanin, wizytator apostolski białoruskich grekokatolików, archimandryta Jan Siergiusz Gajek, księża i wielu wiernych. Około tysiąca osób z różnych części Białorusi i zagranicy obejrzało transmisję Mszy świętej na żywo na portalu Catholic.by.

Na początku uroczystości abp Tadeusz Kondrusiewicz przypomniał, że w związku z osiągnięciem 75 roku życia i przyjęciem przez papieża Franciszka obowiązkowej prośby o rezygnację, zakończył posługę biskupa diecezjalnego archidiecezji mińsko-mohylewskiej. Arcypasterz podziękował swoim biskupom pomocniczym Jurijowi Kasabutskiemu i Aleksandrowi Jaszewskiemu, a także duchowieństwu za wspólną pracę. Wyraził szczerą wdzięczność wiernym archidiecezji i całej Białorusi za wsparcie, modlitwę i solidarność z nim w trudnym okresie wygnania, który trwał cztery miesiące.

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz przeprosił też za niedociągnięcia i urazy, zapewniając, że zawsze starał się służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Dodał, że o ile Bóg pozwoli, będzie dalej służył Kościołowi i narodowi białoruskiemu poprzez udział w różnych uroczystościach, pracach Konferencji Episkopatu, realizacji planów duszpasterskich i udział w innych wydarzeniach kościelnych.

„Zmiana biskupa po osiągnięciu przez niego 75 roku życia jest czymś normalnym. Odchodzę jako biskup rządzący, ale pozostaję biskupem. Ważne, aby pomimo zmiany ordynariuszy Kościół trwał, działał, a bramy piekielne go nie zwyciężą - powiedział abp Kondrusiewicz. Poprosił jednocześnie o przyjęcie z miłością i modlitwą posługi bpa Kazimierza Wielikosielca.

Biskup Wielikosielc podziękował ze swej strony abp. Kondrusiewiczowi za wierną wieloletnią służbę Kościołowi, dodając, że w jego intencji sprawuje Mszę świętą.

Homilię wygłosił abp Kondrusiewicz. Przypomniał znaczenie Niedzieli Słowa Bożego, ustanowionej w 2019 roku przez Papieża Franciszka, aby obudzić w wiernych miłość do zawsze żywego i działającego Słowa Bożego. Nawiązując do czytań liturgicznych, podkreślił potrzebę nawrócenia, a także posłuszeństwa Bogu i uległości wobec mocy słowa Bożego.

„Dlatego zawsze musimy zwracać się do Boga, aby rozwiązać wszystkie nasze problemy w oparciu o zasady Ewangelii. Także problemy współczesnej Białorusi, przeżywającej bezprecedensowy kryzys społeczno-polityczny… Jeśli chcemy ocalić nasz kraj, musimy podążać za wezwaniem Jezusa, aby uwierzyć w Ewangelię i nawrócić się. Każdy z nas z osobna i cały nasz naród potrzebuje nawrócenia, do którego wzywa Słowo Boże ”- powiedział emerytowany metropolita mińsko-mohylewski.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że dzisiaj, kiedy ludzie żyją tak, jakby Pana Boga nie było, trzeba iść do ludu i, jak to czynili apostołowie powołani przez Chrystusa, ponownie zasiać słowo Boże w duszach ludzkich. Hierarcha przypomniał, że papież Franciszek wzywa kapłanów i biskupów, aby udali się na peryferie współczesnego świata i głosili słowo Boże, które ma moc zmieniać ludzkie losy.

Na zakończenie homilii abp Kondrusiewicz zwrócił się w szczególny sposób do biskupa Kazimierza Wielikosielca, zachęcając, by czynnie walczył o zdobycie dusz ludzkich. „Idź do wszystkich ludzi: do tych u władzy i tych, którzy cierpią; do naukowców i zwykłych ludzi, bogatych i biednych, młodych i starych, zdrowych i chorych, wolnych i więźniów. Odważnie wykonuj obowiązki nauczyciela, głoś prawdę Bożą w porę i nie w porę, uświęcaj ludzi łaską Bożą i mądrze prowadź lud Boży” – powiedział emerytowany metropolita mińsko-mohylewski.

Na zakończenie uroczystości w imieniu duchowieństwa i wiernych archidiecezji mińsko-mohylewskiej przemówił wikariusz biskupi miasta Mohylewa i obwodu mohylewskiego, bp Aleksander Jaszewski, salezjanin. Podziękował abp. Tadeuszowi Kondrusiewiczowi za jego posługę i życzył biskupowi Kazimierzowi Wielikosielcowi obfitych łask Bożych w pełnieniu obowiązków administratora apostolskiego. Wyrazy wdzięczności i życzenia wypowiedział także wizytator apostolski dla białoruskich grekokatolików, archimandryta Jan Sergiusz Gajek, a także młodzież z parafii archikatedralnej w Mińsku.

Na zakończenie Mszy św. odśpiewano jeden z nieoficjalnych hymnów Białorusi – religijną pieśń „Mahutny Boża” (pol. Boże Wszechmogący), która nieraz brzmiała podczas powyborczych protestów.

źródło: KAI/kk 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP, Marcin Jakimowicz
24,43 zł
34,90 zł

Przejdź kryzys z nadzieją

Czy rozczarowani postawą wielu ludzi Kościoła nadal jesteśmy w stanie funkcjonować w nim jak dotychczas? Jak w dzisiejszych czasach wytrwać w wierze i nie stracić nadziei? Co robić, gdy ze wspólnoty...

Skomentuj artykuł

Abp Kondrusiewicz przechodzi na emeryturę. Ostatnia homilia biskupa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.