Abp Kowalczyk: dziękuję Wam za współpracę

Abp Kowalczyk: dziękuję Wam za współpracę
(fot. PAP/Maciej Kulczyński)
KAI / drr

Abp Józef Kowalczyk dziękuje biskupom za "długoletnią, przykładną współpracę w służbie Ewangelii i Kościoła, który jest w Polsce". Z dniem 17 maja papież Franciszek przyjął rezygnację hierarchy z posługi arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego Prymasa Polski.

W specjalnym liście wystosowanym do Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Kowalczyk przyznaje, że zadania powierzone mu przez św. Jana Pawła II i jego następców starał się realizować - wspierany przez biskupów - "z całym zaangażowaniem, w duchu wierności Chrystusowi i powołaniu kapłańskiemu".

"Dziękuję więc Bogu bogatemu w miłosierdzie, za pośrednictwem Maryi Dziewicy i św. Jana Pawła II, za wszelkie łaski, jakich doznałem w realizowaniu powierzonych zadań, oraz za wszelkie dobre owoce, jakie dzięki zespolonemu współdziałaniu całej Konferencji Episkopatu pomnożyły wspólne dobro Kościoła, który jest w naszej Ojczyźnie, i wszystkich, którzy ją stanowią" - pisze abp Kowalczyk.

Podkreśla również, że wielką łaską było "żyć i współpracować w czasie niezapomnianego pontyfikatu św. Jana Pawła II oraz przebyć część pielgrzymiej drogi razem z Nim i Jego Następcami, służąc ludowi Bożemu Słowem i sakramentami".

DEON.PL POLECA

"Z wdzięcznością i uznaniem dla Was noszę w sobie to wspólne pielgrzymowanie i posługiwanie, które wpisuje się w historię Kościoła i naszej Ojczyzny, stanowiąc zarazem patrymonium do przekazywania naszym następcom - w przekonaniu, że będzie ono należycie strzeżone i ubogacane" - pisze abp Kowalczyk, zapewniając o modlitwie i dziękując biskupom za "wspólne zapisywanie - modlitwą i czynem - kart życia, które już przechodzą do historii".

Pełna treść listu abp. Józefa Kowalczyka:

Gniezno, dnia 17 maja 2014 r.

Drodzy Bracia w biskupim posługiwaniu!

Zakończenie mojej posługi nuncjusza apostolskiego w Polsce przed czterema laty, a teraz arcybiskupa - metropolity gnieźnieńskiego i prymasa Polski, usposabia mnie wewnętrznie do przekazania Wam słów pozdrowienia, podziękowania i wdzięczności za długoletnią, przykładną współpracę w służbie Ewangelii i Kościoła, który jest w Polsce. Czynię to dopełniając niejako podziękowania skierowanego do Was w dniu 8 maja 2010 roku w związku z zakończeniem mojej posługi nuncjusza. Obie posługi podjąłem w duchu mojego zawołania biskupiego "Fiat voluntas Tua".

Zadania, jakie z woli św. Jana Pawła II, papieża, i Jego kolejnych Następców zostały mi powierzone, starałem się realizować, wspierany przez Was, z całym zaangażowaniem, w duchu wierności Chrystusowi i powołaniu kapłańskiemu. Dziękuję więc Bogu bogatemu w miłosierdzie, za pośrednictwem Maryi Dziewicy i św. Jana Pawła II, za wszelkie łaski, jakich do-znałem w realizowaniu powierzonych zadań, oraz za wszelkie dobre owoce, jakie dzięki zespolonemu współdziałaniu całej Konferencji Episkopatu pomnożyły wspólne dobro Kościoła, który jest w naszej Ojczyźnie, i wszystkich, którzy ją stanowią.

To wielka łaska, że dane nam było żyć i współpracować w czasie niezapomnianego pontyfikatu św. Jana Pawła II oraz przebyć część pielgrzymiej drogi razem z Nim i Jego Następcami, służąc ludowi Bożemu Słowem i sakramentami. Z wdzięcznością i uznaniem dla Was noszę w sobie to wspólne pielgrzymowanie i posługiwanie, które wpisuje się w historię Kościoła i naszej Ojczyzny, stanowiąc zarazem patrymonium do przekazywania naszym następcom - w przekonaniu, że będzie ono należycie strzeżone i ubogacane.

Całej Konferencji Episkopatu Polski i każdemu z jej członków serdecznie dziękuję za wspólne zapisywanie - modlitwą i czynem - kart życia, które już przechodzą do historii.

Wszystkich obejmuję wdzięczną pamięcią i modlę się w intencjach, które są Wam drogie.

† Józef Kowalczyk
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński
Prymas Polski

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Kowalczyk: dziękuję Wam za współpracę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.