Abp Kupny: Całą swoją potęgę państwo zawdzięcza pracy... waszej pracy

Abp Kupny: Całą swoją potęgę państwo zawdzięcza pracy... waszej pracy
Fot. episkopat.pl / flickr.com
KAI / tk

- Wniebowstąpienie Jezusa toruje nam drogę do nieba, ale nie odwodzi nas od tego, byśmy twardo stąpali po ziemi i przemieniali ją zgodnie z wolą Bożą – mówił abp Józef Kupny w czasie Eucharystii, która była centralnym punktem obchodów ósmej Pielgrzymki Ludzi Świata Pracy do Henrykowa. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy apelował do uczestników spotkania, by nie zapominali o swoich chrześcijańskich korzeniach i o ewangelicznych wartościach.

W homilii metropolita wrocławski zauważył, że maj w Kościele kojarzy się wprawdzie z nabożeństwami ku czci Najświętszej Maryi Panny, ale był to także miesiąc, w którym papieże ogłaszali encykliki społeczne, począwszy od pierwszej z nich – „Rerum novarum”, która wyszła spod ręki papieża Leona XIII w 1891 r.

DEON.PL POLECA
– Ta encyklika kładła podwaliny, na których powinien opierać się prawdziwy i sprawiedliwy ład społeczny i gospodarczy – podkreślił abp Kupny, zwracając uwagę, że czas, kiedy dokument ujrzał światło dzienne, charakteryzował się ogromnymi nierównościami społecznymi, wyzyskiem i biedą osób zatrudnianych w rozwijającym się wówczas przemyśle.

– To sprawiło, że w środowisku pracowników zaczęły szerzyć się nastroje rewolucyjne, zalecające lekarstwa zgubniejsze niż sama choroba – mówił ksiądz arcybiskup, dodając, że Leon XIII nauczał, iż pracownicy i przedsiębiorcy powinni kierować się zasadą międzyludzkiej solidarności, krytykując przy tym marksizm i głoszoną przez niego walkę klas jako fałszywe rozwiązanie, ale także tłumacząc, że liberalne zasada niczym niegraniczonej wolnej konkurencji nie da się pogodzić z nauką chrześcijańską. – Zdaniem papieża, państwo powinno otoczyć wszystkich pracowników opieką prawną, bo to im zawdzięcza całą swoją potęgę – mówił metropolita wrocławski, dopowiadając: – Całą swoją potęgę państwo zawdzięcza pracy… waszej pracy.

DEON.PL POLECA

Hierarcha przypominał główne idee encykliki Leona XIII. Tłumaczył, że jest ona do dziś określana „wielką kartą odbudowy ustroju gospodarczego i społecznego”. Ona też – jak przypomniał arcybiskup - dała początek pierwszym związkom zawodowym robotników chrześcijańskich, które rozrastały się i inspirowały do tworzenia podobnych ruchów o charakterze międzynarodowym. Przywołując zaś kolejne dokumenty społeczne z „Laborem exercens” św. Jana Pawła II na czele, abp Kupny stwierdził, iż są one świadectwem rozwoju i dynamiki nauki społecznej Kościoła, jej nieustannej wrażliwości na problemy społeczne oraz na ciągłe uwspółcześnianie tego nauczania.

Zwracając się bezpośrednio do uczestniczących w pielgrzymce przedstawicieli świata pracy pasterz Kościoła wrocławskiego apelował, by w dynamicznie zmieniających się warunkach, w jakich przychodzi im podejmować codzienne obowiązki pamiętali o korzeniach chrześcijańskich i ewangelicznych wartościach. – Mówię o tym, bo dzisiejsza uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego kieruje wzrok ku niebu i mogłoby się wydawać, że odwodzi nasze spojrzenia od ziemskiej codzienności – wyjaśnił abp Kupny.

Dodał, że uroczystość wprawdzie przypomina dokąd zmierza życie człowieka i jaki jest jego cel i zachęca tym samym do patrzenia w niebo, ale nie przeszkadza w powrocie do swoich obowiązków, miejsca zamieszkania i pracy. – Tam mamy dawać świadectwo naszej wiary, chrześcijańskiej nadziei i miłości – spuentował ksiądz arcybiskup i dopowiedział: – Niech Boże błogosławieństwo towarzyszy waszej pracy, by służyła wam, waszym bliskim i całej naszej Ojczyźnie. Niech towarzyszy rządzącym, którzy wkładają tyle trudu w budowanie państwa sprawiedliwego, państwa prawa, państwa troszczącego się o swoich obywateli o ład społeczny i gospodarczy, oparty na wartościach ewangelicznych.

Pierwsza pielgrzymka ludzi pracy do Henrykowa została zorganizowana w 2016 r. jako wspólna inicjatywa abp. Józefa Kupnego oraz związkowców, którym bliskie są wartości chrześcijańskie. Zaowocowała pragnieniem regularnych spotkań pracowników, pracodawców oraz związkowców. Odbywają się one zawsze w trzecią niedzielę maja. Poza wspólną modlitwą oraz możliwością zwiedzania pocysterskiego klasztoru jej uczestnicy mogą wspólnie bawić się podczas koncertów, wymieniać doświadczenia oraz nawiązywać nowe kontakty. W tym roku wśród uczestników spotkania byli minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wiceminister tego resortu Michał Wójcik oraz europosłanka Beata Kempa, a także przewodniczący dolnośląskiej Solidarności Kazimierz Kimso.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa
Chrześcijaństwo przed nami to zbiór tekstów młodych intelektualistów skupionych wokół Centrum Kultury i Dialogu, którzy chcą zaprosić do dyskusji nad kształtem chrześcijaństwa jutra. Autorzy esejów, zarówno świeccy, jak i duchowni, starają się odnowić myślenie religijne....

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Kupny: Całą swoją potęgę państwo zawdzięcza pracy... waszej pracy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.