Abp Kupny: parafia ma pokazywać Jezusa

Abp Kupny: parafia ma pokazywać Jezusa
(fot. youtube.com)
3 lata temu
KAI / ml

"Czy szukającym Jezusa mamy odwagę powiedzieć: "Chodź i zobacz", przyprowadzając ich do naszej wspólnoty parafialnej?" - napisał dziś na portalu społecznościowym Twitter metropolita wrocławski.

Jak tłumaczy w rozmowie z KAI, inspiracją dla tak postawionego pytania była dzisiejsza Ewangelia i słowa papieża Franciszka, wypowiedziane podczas spotkania z polskimi biskupami.
Ojciec święty podkreślił wówczas, że parafia jest ciągle aktualna i to ona przede wszystkim ma być domem ludu Bożego. - Papież wskazywał, że odnowa parafii jest jedną z rzeczy, którą biskupi powinni zawsze mieć na oku, dodając, że to właśnie struktura parafialna powinna funkcjonować jako miejsce kreatywności - tłumaczy abp Kupny. Zwraca przy tym uwagę, że Franciszek odwoływał się często do takich określeń, jak "parafia wychodząca" czy "parafia otwarta", sugerując, iż jej członkowie nie powinni zamykać się nigdy we własnym gronie.
Na pytanie o program funkcjonowania współczesnych parafii metropolita wrocławski odwołuje się do Dziejów Apostolskich. - Święty Łukasz, opisując pierwszy Kościół pokazuje, iż był On wspólnotą, w której nie tyle można było o Jezusie usłyszeć, ile Go zobaczyć - tłumaczy abp Kupny, dopowiadając, że autor Dziejów Apostolskich zwrócił uwagę na cechy wyróżniające chrześcijan. - Są nimi: trwanie w nauce Apostołów i łamaniu chleba, silna więź emocjonalna, łącząca poszczególne osoby oraz troska o potrzebujących - zauważa hierarcha.
Dodaje także, że życie pierwotnej wspólnoty koncentrowało się wokół Eucharystii. - Ta jedność z Bogiem na modlitwie przekładała się na jedność pomiędzy poszczególnymi członkami, a konsekwencją tego stanu było pragnienie pełnienia dzieł miłosierdzia. Nie musimy szukać nowego programu. Wystarczy z nowym zapałem wprowadzać w życie ten, który doskonale znamy - powiedział abp Kupny w rozmowie z KAI.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Kupny: parafia ma pokazywać Jezusa
Komentarze (1)
QQ
q q
24 sierpnia 2016, 18:52
Znając dotychczasowe postępowanie biskupa pomyślałbym, że się przejęzyczył bo ma na myśli Michnika ;)

Skomentuj artykuł

Abp Kupny: parafia ma pokazywać Jezusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.