Abp Kupny: trzeba starać się odbudować etos pracy

Abp Kupny: trzeba starać się odbudować etos pracy
(fot. youtube.com)
KAI / psd

Ponad tysiąc osób, a wśród nich reprezentujący wiele zakładów pracy, przedsiębiorcy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, poczty sztandarowe, członkowie związków zawodowych oraz dolnośląscy duchowni, uczestniczyło w I Archidiecezjalnej Pielgrzymce Ludzi Pracy do Henrykowa. Spotkaniu przewodniczył metropolita wrocławski.

W homilii abp Kupny nawiązując do opisu stworzenia świata, zauważył, że działanie Ducha Świętego sprawiło, że rzeczywistość nabrała konkretnych kształtów. - Światło zostało oddzielone od ciemności, ląd od morza - mówił hierarcha, dodając: - Duch jest tym, który przeprowadza stworzenie od chaosu do harmonii, czyni z niego coś pięknego i uporządkowanego. Podkreślił, że działanie stwórcze Boga trwa nieustannie, a Duch Święty poprzez swoje działanie ciągle jest obecny w naszej historii. - Jest On zawsze tym, który przeprowadza od zamętu do porządku, od brzydoty do piękna. Czyni to na wszystkich poziomach: zarówno w całym kosmosie, jak i w pojedynczym człowieku - podkreślił ksiądz arcybiskup.

Wymieniając ślady działania Ducha Świętego wskazał na dolnośląski Henryków. - Wszystko, co było i jest związane z tym miejscem, patrząc w perspektywie wiary, pozwala widzieć tutaj działanie Ducha - przekonywał metropolita, przywołując fakty historyczne, które doprowadziły do powstania klasztoru cysterskiego i akcentując fakt, że zakon ten umiejętnie łączył pracę fizyczną z modlitwą. - To sprawia, że nie ma lepszego w naszej archidiecezji miejsca na spotkanie ludzi pracy, bo tutaj tej pracy uczono - zaznaczył, dopowiadając: - Cystersi byli nie tylko nauczycielami wiary, ale także mistrzami w uprawie roli, sadów, hodowli bydła i ryb, ucząc gospodarności i wprowadzając nowości znane ówczesnej zachodniej Europie. O zasługach tego zakonu na polu kultury i gospodarki można mówić o wiele więcej, ale dla nas - uczestników pielgrzymki ludzi pracy - ważny jest przykład łączenia życia modlitwy z pracą.

DEON.PL POLECA

Ksiądz arcybiskup zachęcał uczestników pielgrzymki, by w pracy cystersów szukać inspiracji do odbudowy etosu pracy. Podkreślił, że łącząc pracę z modlitwą zakonnicy ci kształtowali duchowość pracy, która pozwalała im przybliżać się do Boga. - Powinniśmy zwrócić większą uwagę na duchowość pracy i bardziej świadomie włączać się w działanie Boga w świecie, które stale trwa i podtrzymuje w istnieniu nasz świat oraz służy rozwojowi człowieka i społeczeństwa - mówił abp Kupny, zwracając uwagę, że świadomość, iż praca ludzka jest uczestnictwem w dziele Boga, powinna przenikać także do zwykłych codziennych zajęć. - Wszyscy, którzy zdobywają środki na utrzymanie własne i swojej rodziny mogą słusznie uważać, że swoją pracą rozwijają dzieło Stwórcy, zaradzają potrzebom bliźnich i przyczyniają się do tego, by w historii spełniała się Boża wola - podkreślił metropolita, dopowiadając: - Powinniśmy starać się wykonywać naszą pracę w sposób odpowiedzialny, rzetelnie, sumiennie i solidarnie. Szacunek dla pracy, uczciwość, obowiązkowość, koleżeńskość i solidarność - to tylko niektóre elementy etosu pracy, jakie należy kształtować w rodzinach, grupach koleżeńskich czy sąsiedzkich.

Skrytykował przy tym: przedmiotowe traktowanie pracowników, niesprawiedliwy system wynagradzania, pozbawienie ludzi pracujących możliwości wypowiadania własnego zdania czy stwarzanie systemów pracy godzących w najistotniejsze wartości życiowe, takie jak rodzina czy świętowanie niedzieli, a także brak życzliwości, kultury jako czynniki powodujące niezadowolenie z pracy. - Ważne jest, byśmy starali się odbudować etos pracy, eliminując to wszystko, co powoduje nasze niespełnienie w kontekście codziennie podejmowanych obowiązków. Przez pracę kształtuje się sprawiedliwość i miłość społeczna, ale tylko wtedy, kiedy kieruje nią właściwy ład moralny. Kiedy tego ładu brak, na miejsce sprawiedliwości wkrada się krzywda, a w miejsce miłości - nienawiść - spuentował, prosząc Ducha Świętego, by pomagał wszystkim realizować Ewangelię pracy.

Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki wysłuchali koncertu Orkiestry Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Edmunda Bojanowskiego oraz znanej piosenkarki Eleni. W trakcie pielgrzymki odbywał się też jarmark wyrobów regionalnych. Można było również zwiedzić klasztor Księgi Henrykowskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Kupny: trzeba starać się odbudować etos pracy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.