Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii i głoszenia kazań

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii i głoszenia kazań
(fot. youtube.com)
1 miesiąc temu
KAI / jb

Abp Jan Paweł Lenga, decyzją biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, ma powstrzymać się od głoszenia kazań i publicznego przewodniczenia liturgii.

Ten sam zakaz dotyczy wypowiedzi dla mediów - poinformował KAI kanclerz włocławskiej Kurii ks. dr Artur Niemira.

Abp Jan Paweł Lenga, emerytowany biskup Karagandy w Kazachstanie, od 2011 roku przebywa w klasztorze księży marianów w Licheniu Starym na terenie diecezji włocławskiej – miejscu wskazanym przez Stolicę Apostolską.

Decyzje podjęte przez bp. Wiesława Meringa obowiązują do czasu ewentualnych rozstrzygnięć podjętych przez Stolicę Apostolską. Warto zwrócić uwagę na to, że biskup może wystosować taki zakaz tylko dla terenu swojej diecezji.

„Do podjęcia kroków dyscyplinarnych, które mogłyby zapobiec szerzeniu się skandalu wśród wiernych, miejscowego biskupa diecezjalnego upoważnia prawo kanoniczne, zwłaszcza kanon 392 i 763 Kodeksu Prawa Kanonicznego” - tłumaczy kanclerz Kurii ks. Artur Niemira.

Abp Jan Paweł Lenga głosi kontrowersyjne tezy podważające autorytet obecnie urzędującego papieża Franciszka, nie wymienia też jego imienia podczas sprawowania Mszy świętej.

>> Arcybiskup Jan Paweł Lenga: "Bergoglio, którego uważam za heretyka"

Ostatnio kontrowersje wzbudziły wypowiedzi abp. Lengi w programie telewizyjnym Jana Pospieszalskiego „Warto rozmawiać”. Po jego emisji rzecznik Konferencji Episkopatu Polski wyraził ubolewanie, że „abp Lenga występuje w środkach społecznego przekazu i wprowadza wiernych w błąd”. Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodał również, że abp Lenga „nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ, Sławomir Rusin
23,94 zł
39,90 zł

Dojrzała wiara to zgoda na obcowanie z Tajemnicą

Czy psychologia jest wrogiem wiary? A może doprowadzi do tego, że uwierzę głębiej? Czy wyznacznikiem bliskości z Bogiem są emocje? Co Pismo Święte mówi o orientacji seksualnej?...

Skomentuj artykuł

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii i głoszenia kazań
Komentarze (13)
JZ
~Jaroslaw Zoń
11 marca 2020, 13:16
Dziękuję Abp Lendze za obronę Kościoła Katolickiego i wytrwałość. Takich kapłanów w tych czasach na trzeba. Serce rośnie. Wszystkiego najlepszego. Natomiast co do portalu, to wygląda na to, że jest to kolejna propagandowa tuba komuchów, mająca pozory portalu katolickiego. Przykro czytać.
MD
~Mieczysław Dziędziura
24 lutego 2020, 09:25
Gdybym miał wybierać na mojego opiekuna duchowego, między np. abp. Rysiem, z abp. Lengą, zdecydowanie stanę przy abp.Lenga.
J7
~jan 777
23 lutego 2020, 09:44
Deonie !!! Jeśli Wy nie potraficie posługiwać się PRAWDĄ poprzez blokowanie tych co o Prawdzie piszą , to zamknijcie tę stronę i przestańcie kpić sobie ze słów Ewangelii Chrystusa.
EK
~Ewa Konwa
22 lutego 2020, 22:09
A to ci heca. Jak można zakazywać czegokolwiek komu kogo się wyrzeka?! To dopiero hipokryzja albo totalna parodia!
ZT
~Zbigniew Tomaszewski
22 lutego 2020, 00:08
W historii Kościoła często hierarchowie się mylili, są tylko ludźmi, ale też głosili niewygodne prawdy, za które płacili wysoką cenę. Czas pokaże nam prawdę.
DD
~Dzik Dziki
21 lutego 2020, 17:39
Na zdjęciu gość wygląda jak gargamel, duży, czerwony nos.
MD
~Mieczysław Dziędziura
24 lutego 2020, 09:41
Grzeszysz synu, sądząc po pozorach.
JZ
~Jaroslaw Zoń
11 marca 2020, 13:18
Nawet nie potrafisz się przyznać nieudaczniku do swojego imienia i nazwiska. Pewnie wiesz coś na temat czerwonych nosów.
AE
~Adam Ewa
21 lutego 2020, 16:22
Wygląda to tak, jakby Lenga chciał na siłę odwrócić od siebie uwagę. Czyżby jakieś ciemne sprawki miały wypłynąć? Lenga, jak typowy złodziej, wkłada rękę do cudzej kieszeni i wrzeszczy "łapać złodzieja!", wskazując drugą ręką przeciwny kierunek. To, że nie wymienia z imienia papieża Franciszka w liturgii w niczym papieżowi nie szkodzi i niczego mu nie ujmuje. To żadna odwaga, to tylko robienie z siebie błazna. Odwagą by się wykazał, gdyby osobiście spotkał się z papieżem i powiedział w oczy to, co mówi o nim w głupkowatych, populistycznych programach Pospieszalskiego obliczonych na tanią sensację. Albo zwyczajnie nudzi się chłop na emeryturze i postanowił zaistnieć za wszelką cenę w myśl zasady: nieważne, czy dobrze, czy źle, byle po nazwisku.
SS
~s.Anawim s.Anawim
21 lutego 2020, 11:48
za odwage mowienia prawdy musi zaplacic, modle sie za biskupa o dalsza odwage gloszenia prawdy
JC
Jan Chryzostom
22 lutego 2020, 14:40
Najwyższy czas, aby nuncjatura deklarowała kary kościelne nałożone przez Stolicę Apostolską na tego księdza szkodnika.
UD
~Urszula Dobrowolska
22 lutego 2020, 18:28
A niby w czym on szkodzi?
JP
~Jarosław Piechota
20 lutego 2020, 20:32
Teraz czekamy na wyjaśnienie kontrowersyjnych tez i wypowiedzi głoszonych przez arcybiskupa Lengę. Ciekawe kto będzie kolejny ?

Skomentuj artykuł

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii i głoszenia kazań
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.