Abp Michalik: "Być kapłanem to znać Jezusa"

Abp Michalik: "Być kapłanem to znać Jezusa"
(Fot. jmichalik.episkopat.pl)
KAI / mm

- Być kapłanem to znać Jezusa z pierwszej ręki - mówił abp Józef Michalik podczas inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu.

25 września formację rozpoczęło prawie 100 kleryków, w tym 8 na pierwszym roku. Mówiąc o istocie modlitwy w powołaniu kapłańskim, abp Michalik zaznaczył, że trzeba się jej uczyć przez całe życie. Podkreślił, że intelektualne poznanie Boga jest bardzo ważne, ale pełne poznanie następuje przez dopiero miłość.

- Być kapłanem to wejść w znajomość z Jezusem Chrystusem i znać Go nie tylko niejako "z drugiej ręki", z przeżyć innych ludzi i z wiedzy, ale poznać Go z "pierwszej ręki", czyli z własnej relacji. To jest bardzo ważne w naszej wierze. Być chrześcijaninem to nie tylko słyszeć i wiedzieć o Jezusie, ale poznawać Go- mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Metropolita przemyski przekonywał, że droga przez seminarium powinna prowadzić do stwierdzenia: "już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus" - wtedy powołanie kapłańskie i chrześcijańskie będzie się realizowało w pełni, radośnie i twórczo.

W tym roku, w archidiecezji przemyskiej do seminarium zgłosiło się wyjątkowo mało kandydatów. Pierwszy rok formacji rozpoczyna zaledwie 8 kleryków. Rok wcześniej było ich 21. Ks. dr hab. Dariusz Dziadosz nie upatruje w tej sytuacji kryzysu powołań. Podkreśla, że czynników jest wiele. - Ogromne znaczenie ma to jak kapłaństwo jest ukazywane w mediach. Poza tym nasza diecezja wyludnia się. Na pewno potrzeba dużo modlitwy, bo powołania zawsze rodzą się z modlitwy. Pan Jezus zawsze powołuje, ale człowiek nie zawsze chce na ten głos odpowiedzieć - mówi ks. Dziadosz. Ogółem nowy rok akademicki w przemyskim seminarium rozpoczyna niespełna 100 kleryków.

DEON.PL POLECA

Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu zostało erygowane 6 lutego 1687 r. przez biskupa Jana Stanisława Zbąskiego. Dwie wojny światowe spowodowały poważne zniszczenia zarówno budynku, jak i jego wyposażenia, w tym księgozbiorów. Znajdowały się tu m.in. szpital wojskowy oraz magazyny. Lata powojenne charakteryzowały się m. in. wzrostem powołań kapłańskich w diecezji przemyskiej. Z uwagi na to podjęto pod koniec lat siedemdziesiątych prace adaptacyjne budynku seminaryjnego, a w roku 1984 przystąpiono do budowy nowego gmachu dydaktycznego. Został on poświęcony w 1988 r. przez biskupa Ignacego Tokarczuka w 300. rocznicę erygowania przemyskiego seminarium.

Formacja w seminarium duchownym przebiega na czterech płaszczyznach: osobowościowej, duchowej, intelektualnej i pastoralnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Michalik: "Być kapłanem to znać Jezusa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.