Abp Michalik: Chorobą jest bierność społeczna

Abp Michalik: Chorobą jest bierność społeczna
(fot. PAP/Waldemar Deska)
PAP/im

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik zaapelował o udział w wyborach i poparcie w nich kandydatów cechujących się fachowością, ale też etyką, wiarygodnością i przywiązaniem do wartości narodowych i społecznych.

Zbliżające się wybory parlamentarne są jednym z tematów, którymi zajęła się obradująca w czwartek na Jasnej Górze Rada Biskupów Diecezjalnych.

Skrytykował niektóre nurty polityczne, które - jak mówił - obiecywały wielki postęp socjalny, a dzisiaj zamiast tego w wielu krajach europejskich "poszły na konflikt ideologiczny". "I w Polsce mamy te właśnie ugrupowania, które obiecywały złote góry, i mogłyby, i powinny, bardziej zająć się konkretem, dalej obiecują, a konkrety przeszły do walki ideologicznej" - powiedział przewodniczący KEP.

W tym kontekście skrytykował "dążenie do rozbicia rodziny jako związku mężczyzny i kobiety i promocję dobrobytu przez zabijanie poczętego życia".

DEON.PL POLECA

W opinii abp. Michalika, biorąc udział wyborach, obywatele powinni wspierać ludzi i ugrupowania, które rzeczywiście mają ludzi wiarygodnych i wystawiają kandydatów, którzy budzą nadzieję, że wypełnią zobowiązania. Wskazał na kryterium fachowości, przygotowania, ale i uczciwości, troski o wartości narodowe, społeczne.

Abp Michalik nie wskazał konkretnych ugrupowań i sprzeciwił się przypisywaniu niektórych biskupów poszczególnym partiom politycznym. - Od tego trzeba się zupełnie odciąć. Zawsze się odcinaliśmy i odcinamy - podkreślił i zaznaczył, że rozmowa z jakimś politykiem nie oznacza, że dany duchowny utożsamia się z jego poglądami. - Ideałem jest rozmawiać, a nie odwracać się od człowieka innych przekonań - podkreślił abp Michalik.

Dokumenty związane z zebraniem Rady Biskupów Diecezjalnych mają zostać opublikowane w piątek.

Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w nowym statucie Konferencji Episkopatu Polski, zatwierdzonym w październiku 2009 r. Do jej kompetencji należy "ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych".

W skład Rady wchodzą wszyscy urzędujący biskupi diecezjalni w liczbie czterdziestu czterech. Zgodnie ze statutem, zwołuje ją przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz do roku oraz "kiedy wymagają tego szczególne okoliczności".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Michalik: Chorobą jest bierność społeczna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.