Nowa funkcja abp. Józefa Michalika w CCEE
W Albanii dobiegają końca obrady przewodniczących episkopatów naszego kontynentu. Ich główny temat to nowa ewangelizacja. Wczoraj uczestnicy odbywającej się w Tiranie sesji plenarnej wybrali na pięcioletnią kadencję (2011-2016) nowe prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).
Przewodniczącym został ponownie prymas Węgier, 59-letni kard. Péter Erdő, który pełnił już tę funkcję od 2006 r. Natomiast na wiceprzewodniczących wybrano 70-letniego abp. Józefa Michalika, metropolitę przemyskiego, i 68-letniego kard. Angelo Bagnasco, arcybiskupa Genui, stojącego na czele episkopatu Włoch. Te ostatnie funkcje wiążą się z reprezentowaniem obu części kontynentu: zachodniej oraz wschodniej, uwolnionej od komunizmu. Przez ostatnich pięć lat wiceprzewodniczącymi Rady byli Francuz i Chorwat, mianowicie kardynałowie Jean-Pierre Ricard z Bordeaux i Josip Bozanić z Zagrzebia.
W skład Rady Konferencji Biskupich Europy wchodzą przewodniczący 33 episkopatów naszego kontynentu. Prócz nich jej członkowie to również czterej hierarchowie będący w swoich państwach jedynymi katolickimi ordynariuszami, mianowicie arcybiskupi Luksemburga, Monaco i Cypru - ten ostatni obrządku maronickiego - oraz biskup Kiszyniowa w Republice Mołdawii.
Decyzją obecnej sesji plenarnej dołączono do nich jeszcze greckokatolickiego biskupa Mukaczewa na ukraińskim Zakarpaciu. Z Ukrainy są już w Radzie episkopaty dwóch obrządków, mianowicie bizantyjskoukraińskiego i rzymskokatolickiego. Jednak Rusini zakarpaccy nie byli reprezentowani, bo ich mająca siedzibę w Użhorodzie diecezja mukaczewska nie należy do żadnego z nich. Jej ordynariuszem jest obecnie Słowak, bp Milan Szaszik CM.
Ponadto uczestnikami sesji Rady Konferencji Biskupich Europy mającymi status "stałych zaproszonych" są: łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal i przewodniczący episkopatu Kazachstanu, abp Tomasz Peta.
Skomentuj artykuł