Wiara i rozum to podstawa naszej cywilizacji

Wiara i rozum to podstawa naszej cywilizacji
(fot. EPA/Ennio Leanza)
KAI / drr

Wiara i rozum to dwa skrzydła będące podstawą europejskiej cywilizacji - napisali przewodniczący konferencji episkopatów Europy w przesłaniu ogłoszonym 1 października po zakończeniu dorocznego zgromadzenia plenarnego. Odbyło się ono w dniach 27-30 września w Sankt Gallen w Szwajcarii. Brał w nim udział m.in. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a zarazem wiceprzewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

Nawiązując do tematyki nowej ewangelizacji i zbliżającego się Roku Wiary, hierarchowie napisali, że "głoszenie Jezusa jest wielkim «tak» Boga dla życia człowieka, wolności i miłości". Ewangelia objawia bowiem "prawdę o Bogu-Miłości, który ukazuje prawdziwe oblicze człowieka, wybawia go z moralnego zła i prowadzi jego człowieczeństwo do spełnienia".

DEON.PL POLECA




Biorąc pod uwagę "poważne odchylenia ekonomicznego i etycznego liberalizmu", biskupi podkreślają znaczenie orędzia chrześcijańskiego, które daje wszystkim ludziom "zawsze aktualne dziedzictwo", którym jest "personalistyczny i wspólnotowy humanizm". - Patrząc na Chrystusa, Kościół głosi człowieka odkupionego z grzechu, otwartego na innych i na swego Stwórcę, mocno zakotwiczonego w Nim jako źródle i gwarancie wartości, które inspirują działania jednostek i narodów - zapewnili przewodniczący europejskich konferencji episkopatu.

Wskazali, że kultury laickie, przedstawiając "inną wizję antropologiczną, nie powinny patrzeć z nieufnością na orędzie, które od zawsze rozwija dwa skrzydła: wiary i rozumu", stanowiące "podstawę europejskiej cywilizacji". - Dając świadectwo prawdziwości wiary Kościół uczestniczy w debacie kulturowej i społecznej, wnosząc do niej swój bagaż mądrości i kultury i przedstawiając wytwory prawego rozumu. Wydaje się, że próba przedefiniowania naturalnych podstaw społeczeństwa, takich jak rodzina i współżycie różnych tradycji historycznych i religijnych, nie jest przypadkowa - zauważają autorzy przesłania.

Zastanawiają się nad celem "niektórych postaw odrzucania i systematycznego dyskredytowania, wyrażających nietolerancję, a niekiedy nawet dyskryminację i podżeganie do nienawiści do wiary, do doktryny chrześcijańskiej, a więc do chrześcijan". Są tacy, którzy uważają, że "ich głos przeszkadza" i oskarżają ich o nietolerancję i obskurantyzm. - Ich głos przeszkadza, gdyż jest głosem wolnym, który nie podporządkowuje się interesom i nie ulega szantażom - analizują biskupi i przekonują, że "destabilizacja osoby i społeczeństwa nie sprzyja dobru osoby, lecz jedynie stronniczym interesom".

W świetle nauczania Soboru Watykańskiego II przewodniczący episkopatów wskazują na "wielką wartość wolności religijnej". W tym kontekście zwracają uwagę na trudną sytuację katolików w Bośni i Hercegowinie, zapewniają o swej solidarności z nimi i wyrażają nadzieję, że "ich wolność będzie zapewniona".

Wzywają też do "szacunku i gotowości do dialogu pozbawionego uprzedzeń i arogancji" na płaszczyźnie europejskiej. Przekonują, że "chrześcijanie mają poczucie swej obywatelskiej odpowiedzialności i opierają się na dwutysiącletnim dziedzictwie prawdy", które ujawnia się w ich służbie.

- Nasza misja wzywa nas, byśmy byli mądrymi pasterzami wspólnot, obecnych w dziejach jako zaczyn w cieście, jako lampy, które świecą światłem Chrystusa dla dobra wszystkich ludzi - głosi przesłanie CCEE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wiara i rozum to podstawa naszej cywilizacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.