Abp Michalik do katechetów: nie prześpijmy tego

Abp Michalik do katechetów: nie prześpijmy tego
(fot. © Mazur/catholicnews.org.uk)
KAI / przemyska.pl / psd

Zadaniem katechety jest budzenie i umacnianie dumy, zarówno z faktu bycia Polakiem, jak i chrześcijaninem - napisał w liście do katechetów i duszpasterzy archidiecezji przemyskiej abp Józef Michalik. Metropolita przemyski wskazuje w nim na najważniejsze wydarzenia zbliżającego się roku szkolnego, "które muszą stać się centrum zainteresowania każdego katechety, każdej, choćby najmniejszej szkoły".

Pierwszym takim wydarzeniem będzie Rok Miłosierdzia, który został ogłoszony przez papieża Franciszka. Rozpocznie się on 8 grudnia br., a zakończy 20 listopada 2016 roku. "Ufamy, że będzie to dzieło, które może przynieść dobre owoce, inspirowane działaniem także katechetów, wspieranych łaską Ducha Świętego" - napisał abp Michalik.

Drugim istotnym wydarzeniem tego roku będzie 1050. rocznica chrztu Polski. "Każda szkoła, a nawet środowiska niechrześcijańskie mogą i powinny w tym wydarzeniu odnaleźć okazję do umocnienia swojej tożsamości narodowej. Uczyńmy wszystko co możliwe, aby pogłębić duchowe znaczenie tego wydarzenia. U źródeł polskości, jest wydarzenie chrztu" - zauważa metropolita przemyski. "Zadaniem katechety jest budzenie i umacnianie dumy, zarówno z faktu bycia Polakiem, jak i chrześcijaninem" - wskazuje.

Kolejnym wydarzeniem, do którego przygotowuje się polski Kościół są Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Im bliżej do niego, tym nasze zaangażowanie w to wydarzenie musi się intensyfikować. "To wydarzenie dotyczy każdego z nas. Szczególnie katecheci szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych winni dołożyć wszelkich starań, aby nie przespać tego wydarzenia. To istotnie niepowtarzalna okazja do spotkania Chrystusa żyjącego we wspólnocie wierzących wczoraj, dziś i na wieki (por. Hbr 13,8), ale obecnego jakby na wyciągnięcie ręki wśród zebranych w Jego Imię, wokół papieża Franciszka, namiestnika Chrystusowego" - uważa abp Michalik.

Hierarcha zwraca także uwagę na obrady XIV Zgromadzania Ogólnego Synodu Biskupów, które odbędzie się w dniach 4-25 października. Jego temat będzie dotyczył "Powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym". "Dzieci przychodzą na katechezę z konkretnej rodziny i do tej rodziny wracają. Brońmy godności i świętości rodziny. Przywołując myśl św. Jana Pawła II, uczyńmy wszystko, co w naszej mocy, aby ‘rodzina stawała się tym, czym jest’, czyli środowiskiem opartym na miłości i Bożym zamyśle komunii ludzi zjednoczonych we wspólnym kroczeniu ku zbawieniu" - zachęca abp Michalik.

Słowo Metropolity Przemyskiego do Katechetów i Duszpasterzy

Drodzy Katecheci i Duszpasterze Archidiecezji Przemyskiej!

Przed nami kolejny rok katechetyczny. Rok ważny z wielu względów, bogaty w wydarzenia istotne z punktu widzenia życia Kościoła. Przeżywając codzienność, jak i wyjątkowe momenty w kalendarium Kościoła pamiętamy o słowach Pisma Świętego: "Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki." (Hbr 13,8). Mądrość Bożego Objawienia zawartego na kartach Biblii uspokaja nas, że choć życie "biegnie" naprzód, czasy się zmieniają, to jednak pewne sprawy są stałe. Jezus Chrystus jest stałym punktem odniesienia dla każdego chrześcijanina, dla każdego katechety i duszpasterza. Cokolwiek "nowego" działoby się w szkole, parafii, diecezji, na gruncie państwowym, czy ogólnoświatowym, niezmiennym punktem odniesienia pozostaje Pan Jezus i jego słowa: "A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" (Mt 28, 20b).

Rok katechetyczny 2015/2016 będzie obfitował w wydarzenia, które muszą stać się w centrum zainteresowania każdego katechety, każdej, choćby najmniejszej szkoły. Pierwszym takim wydarzeniem będzie "Rok Miłosierdzia", który został ogłoszony przez Papieża Franciszka. Uroczysta promulgacja Roku Miłosierdzia nastąpiła 11 kwietnia 2015, wraz z bullą Misericordiae vultus (Oblicze miłosierdzia). "Rok Miłosierdzia" rozpocznie się 8 grudnia br., a zakończy 20 listopada 2016 roku. Otwarcie Jubileuszu Miłosierdzia przypadnie w 50. rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II. To nie jakiś wymysł, ale projekt Ojca Świętego Franciszka wobec konkretnej sytuacji ogólnoświatowej. Ufamy, że będzie to dzieło, które może przynieść dobre owoce, inspirowane działaniem także katechetów, wspieranych łaską Ducha Świętego.

Drugim istotnym wydarzeniem tego roku będzie 1050. rocznica chrztu Polski. Każda szkoła, a nawet środowiska niechrześcijańskie mogą i powinny w tym wydarzeniu odnaleźć okazję do umocnienia swojej tożsamości narodowej. Uczyńmy wszystko co możliwe, aby pogłębić duchowe znaczenie tego wydarzenia. U źródeł polskości, jest wydarzenie chrztu, początek drogi ucznia Chrystusa. Nawet przedszkolak zna "Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy: "Kto ty jesteś? Polak mały…". Zadaniem katechety jest budzenie i umacnianie dumy, zarówno z faktu bycia Polakiem, jak i chrześcijaninem.

Kolejnym wydarzeniem, do którego się przygotowujemy, będą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Im bliżej do niego, tym nasze zaangażowanie w to wydarzenie musi się intensyfikować. Bez względu na to czy z naszych szkół lub parafii pojadą młodzi na "międzynarodowy" SMAP do Przemyśla (20-25 lipca 2016 r.), czy też na ŚDM do Krakowa, by uczestniczyć w spotkaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem, musimy pamiętać, że to wydarzenie dotyczy każdego z nas. Szczególnie katecheci szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych winni dołożyć wszelkich starań, aby nie przespać tego wydarzenia. To istotnie niepowtarzalna okazja do spotkania Chrystusa żyjącego we wspólnocie wierzących wczoraj, dziś i na wieki (por. Hbr 13,8), ale obecnego jakby na wyciągnięcie ręki wśród zebranych w Jego Imię, wokół papieża Franciszka, namiestnika Chrystusowego.

Ostatnim wydarzeniem, na które pragnę zwrócić uwagę, są obrady XIV Zgromadzania Ogólnego Synodu Biskupów w dniach 4-25 października na temat "Powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym". Dzieci przychodzą na katechezę z konkretnej rodziny i do tej rodziny wracają. Brońmy godności i świętości rodziny. Przywołując myśl św. Jana Pawła II, uczyńmy wszystko co w naszej mocy, aby "rodzina stawała się tym, czym jest", czyli środowiskiem opartym na miłości i Bożym zamyśle komunii ludzi zjednoczonych we wspólnym kroczeniu ku zbawieniu.

We wszystkich wspomnianych wyzwaniach, a także w tych lokalnych, czy wręcz osobistych, z jakimi zmaga się pojedynczy katecheta, niech naszą wspólną nadzieją będzie pewność wiary, że Jezus Chrystus pozostaje z nami, ten sam, na wieki (por. Hbr 13, 8; Mt 28, 20b). On, nasz Mistrz, jednocześnie liczy na nasze zaangażowanie w wypełnianiu misji: "Idźcie i głoście…" (por. Mt 28, 19), w konkretnej sytuacji, w jakiej przyszło nam żyć.

Temat zasygnalizowanych wyzwań katechetyczno - pastoralnych pogłębimy w czasie tegorocznej kongregacji katechetycznej na którą zapraszam wszystkich katechetów, proboszczów i duszpasterzy, do trzech ośrodków:

w Krośnie (św. Piotra i Jana z Dukli) - czwartek, 27 sierpnia 2015
w Przemyślu (Archikatedra, WSD) - piątek, 28 sierpnia 2015
w Leżajsku (OO. Bernardyni) - sobota, 29 sierpnia 2015

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Michalik do katechetów: nie prześpijmy tego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.