Abp. Migliore doktorem honoris causa PWT
Nie możecie zadowalać się teologią tworzoną przy biurku. Niech miejscem waszych przemyśleń będą peryferia - mówił cytując papieża Franciszka abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, odbierając w poniedziałek we Wrocławiu tytuł doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego.
Uroczystość była połączona z zakończeniem kolejnego roku akademickiego, dlatego abp Migliore, zabierając głos, pogratulował wszystkim studentom odbierającym dziś dyplomy doktorskie i magisterskie.
W swoim wykładzie nowy doktor honoris causa podjął temat miejsca teologii w misji, jaką pełni jako nuncjusz apostolski. Opiera się ona na trzech filarach: czystości, pokorze i pobożności. Zwrócił przy tym uwagę, że teologowie nie powinni "popadać w pokusę lakierowania czy perfumowania, drobnych retuszy czy oswajania" peryferiów. - Dobrze teologowie jak pasterze, pachną ludem i ulicą, a przez swoje przemyślenia wylewają oliwę i wino na rany człowieka - zaznaczył nuncjusz.
Hierarcha podkreślił, że nauczanie i studiowanie teologii oznacza życie na pograniczu, gdzie Ewangelia spotyka się z potrzebami ludzi, którym jest ona głoszona w sposób zrozumiały i sugestywny. Przestrzegł przy tym przed postawą "teologa - muzealnika", który jedynie zbiera w sobie dane i informacje na temat Objawienia, ale nie wie co powinien z nimi dalej robić. - Teolog powinien być człowiekiem kontemplującym słowo Boże, a także kontemplującym lud - mówił abp Migliore, tłumacząc, że kontemplacja Słowa, które stało się ciałem w Jezusie nie może nie obejmować Słowa, które staje się ciałem w braciach i siostrach.
Na zakończenie arcybiskup przestrzegł teologów przed duchową chorobą Alzheimera, która polega na zajmowaniu się sprawami Bożymi przy jednoczesnym zapominaniu własnej historii zbawienia i osobistej historii z Panem. - Misją teologa jest droga do świętości - dodał abp Migliore.
Abp Celestino Migliore jest dwudziestym drugim doktorem honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wcześniej tym tytułem Senat uczelni uhonorował m.in. kard. Henryka Gulbinowicza (1996), b. prezydenta Niemiec Helmuta Kohla (2000), b. rektora UJ prof. Franciszka Ziejkę (2003) i sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone (2010). Szczególną chlubą uczelni jest nagrodzenie tytułem doktora honoris causa kard. Joseph Ratzingera, który papież Benedykt XVI odebrał 27 października 2000 r.
Skomentuj artykuł