Abp Migliore: są powody, by dziękować Bogu

Abp Migliore: są powody, by dziękować Bogu
(fot. youtube.com)
KAI / psd

Mamy wzniosłe i szlachetne powody, aby dziękować Bogu za bogactwo i wielkość historii Polski w kontekście całej Europy oraz za jej patrimonium tradycji i wartości, ukształtowanych przez chrzest przyjęty 1050 lat temu - powiedział nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Przewodniczył on w niedzielę Mszy św., koncelebrowanej w gnieźnieńskiej katedrze pw. Wniebowzięcia NMP na zakończenie X Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Uroczysta Eucharystia była celebrowana także w trzecią rocznicę wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową, o czym przypomniał na wstępie prymas Polski i metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak.

"Na zakończenie X Zjazdu Gnieźnieńskiego stajemy z wdzięcznością przy ołtarzu Pana. Pragniemy dziękować Mu szczególnie za to spotkanie, w którym mogliśmy powrócić do źródeł chrzcielnych Polski, aby odczuć ożywczą świeżość. Dziękując Bogu, dziękujemy jednocześnie dzisiaj Ojcu Świętemu papieżowi Franciszkowi. Dzisiaj trzecia rocznica wyboru kard. Jorge Bergoglio na Stolicę Piotrową w Rzymie. Papież Franciszek przy wielu spotkaniach mówi bardzo prosto do nas: pamiętajcie o mnie w swoich modlitwach. Ojcze Święty, dzisiaj pamiętamy" - powiedział abp Polak, który m.in. wraz z kard. Kazimierzem Nyczem, abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz prymasami seniorami abp. Józefem Kowalczykiem i abp. Henrykiem Muszyńskim koncelebrowali Eucharystię, a wcześniej brali udział w obradach X Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Dziękując za zaproszenie do przewodniczenia Mszy św. abp Migliore poinformował, że Eucharystia jest sprawowana w intencjach papieża Franciszka oraz Kościoła i społeczeństwa w Polsce.

W homilii nuncjusz apostolski w Polsce podkreślił, że w niedzielę 13 marca "mamy wzniosłe i szlachetne powody, aby dziękować Bogu, zwłaszcza za bogactwo i wielkość historii Polski w kontekście całej Europy oraz za jej patrimonium tradycji i wartości, ukształtowanych przez chrzest przyjęty 1050 lat temu".

DEON.PL POLECA

Drugim powodem dziękczynienia jest pasterskie kierownictwo papieża Franciszka, który dokładnie trzy lata temu wybrany został na Stolicę Piotrową.

"Zjazd Gnieźnieński odrodził w nas dumę i solidarność chrześcijanina, który patrzy na swoją dawną historię i dostrzega tam przemożną, twórczą, zbawczą i podnoszącą na duchu moc Bożej ręki" - powiedział nuncjusz, zaznaczając, że obrady X Zjazdu Gnieźnieńskiego były różnorodne i mądre.

Przypomniał, że w trzecią rocznicę wyboru papieża Franciszka widać, jak "każdego dnia przekracza on pozorne przeciwstawienie, w które być może jeszcze wierzymy: między niezmienną prawdą i miłosierdziem". I wskazał, że gdy Franciszek okazuje miłosierdzie osobom, które spotyka lub do których się zwraca, pokazuje nam, że niezmienna prawda nabiera pełni przez miłosierdzie.

Abp Migliore przypomniał, że celem Słowa Bożego jest docierać do sumienia każdego w człowieka i do wiadomości wspólnotowej społeczeństwa i Kościoła w Polsce, aby je oświecić i umocnić w wierze w Boga. To Bóg dokonuje nowych rzeczy przez rachunek sumienia polskiego chrześcijaństwa i przez powrót do źródeł chrztu.

Kaznodzieja skierował do zebranych w katedrze pytanie: na ile moje sumienie i sumienie wspólnotowe mojego ludu odczytuje i interpretuje historię indywidualną i społeczną w świetle słowa Boga, który dokonuje nowych rzeczy?

"Gdy sobie to uświadomimy, to czy otwieramy się na Bożą nowość, która kiełkuje i chce przestrzeni do wzrostu? Czy to, co za nami - w sprawach społecznych, kulturowych lub żywotności reewangelizacyjnej, indywidualnej i wspólnotowej - jest dla nas sprężyną, która popycha nas do celu, jakim jest Jezus Chrystus?" - pytał dalej nuncjusz. - Czy dziedzictwo wiary, zobowiązujące przylgnięciem do prawdy, kieruje nas ku czynieniu miłosierdzia? - dodawał.

Na zakończenie prosił o dziękczynienie Bogu za dar chrztu polskiego narodu. - Prośmy, by uczynił nasz rachunek sumienia owocnym i wpływającym na konkretne postawy. Niech ten rachunek sumienia przebiega w zgodzie z impulsami i przykładem, jakie daje nam papież Franciszek - powiedział abp Celestino Migliore.

Mszę transmitowała TVP Polonia.

X Zjazd Gnieźnieński odbył się w dniach 11-13 marca pod hasłem "Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa". W tegorocznym wydarzeniu, które otworzył prezydent Andrzej Duda, wzięło udział 60 prelegentów z 10 krajów. W spotkaniu uczestniczyli ludzie kultury i polityki, działacze społeczni, ekonomiści i ludzie mediów.

Do Gniezna przyjechali goście z Czech, Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Francji, Szwajcarii oraz Włoch. Obecni byli m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, kardynałowie Kazimierz Nycz i Luis Antonio Tagle z Filipin, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Swiatosław Szewczuk.

Wydarzenie miało tradycyjnie charakter ekumeniczny i międzyreligijny. Uczestniczyli w nim przedstawiciele dziewięciu Kościołów chrześcijańskich, także przedstawiciele żydów i muzułmanów.

Trzydniowy międzynarodowy kongres był pierwszym z ważnych wydarzeń w kalendarzu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Migliore: są powody, by dziękować Bogu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.