Abp Moskwy Pezzi: misja wysłannika papieża w Rosji przebiegła dobrze

Abp Moskwy Pezzi: misja wysłannika papieża w Rosji przebiegła dobrze
(Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)
PAP/dm

Misja wysłannika papieża Franciszka, kardynała Matteo Zuppiego w Moskwie „przebiegła dobrze; bez triumfalizmu, ale pozytywnie” - ocenił po dwóch dniach jego rozmów przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Rosji arcybiskup rosyjskiej stolicy Paolo Pezzi. W piątek Zuppi wraca do Włoch.

Prasa włoska zwraca uwagę na „odwilż”, do jakiej doszło podczas spotkania wysłannika Franciszka z patriarchą Cyrylem.

W czasie wizyty w Moskwie kard. Zuppi spotkał się z doradcą Władimira Putina ds. polityki zagranicznej Jurijem Uszakowem, a także m.in. z rosyjską rzeczniczką praw dziecka Marią Lwową-Biełową. W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania jej oraz Putina w związku z podejrzeniem o bezprawną deportację dzieci i bezprawny wywóz ludzi z terytorium Ukrainy do Rosji, co zostało zaklasyfikowane jako zbrodnia wojenna.

Jednym z celów Watykanu jest doprowadzenie do powrotu ukraińskich dzieci do ich rodzin.

DEON.PL POLECA

Kardynał Zuppi, który jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch, spotkał się też z prawosławnym patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem, popierającym politykę Putina.

W czwartek, w uroczystość świętych Piotra i Pawła kard. Zuppi odprawił mszę w stołecznej katedrze katolickiej.

Podsumowując wizytę wysłannika Franciszka, abp Pezzi powiedział agencji informacyjnej włoskiego Episkopatu SIR: „Ważnymi krokami były przede wszystkim otwartość, okazana zarówno na poziomie politycznym, jak i religijnym i chęć kontynuowania drogi. Rzekłbym, że to najbardziej pozytywny, konkretny owoc”.

Dodał: - Podczas spotkania z władzami cywilnymi, a także religijnymi głównym tematem była sytuacja humanitarna uchodźców, przesiedleńców i więźniów.

Abp Pezzi podkreślił, że kard. Zuppi został doskonale przyjęty, a w trakcie rozmów wyrażono gotowość kontynuowania kontaktów, co - jak zaznaczył - „nie było przesądzone”.

- Zawsze warto budować mosty, bo wtedy zawsze się zyskuje, a z powodu murów zawsze się traci - ocenił arcybiskup moskiewskiej archidiecezji Matki Bożej.

Podsumowując misję włoskiego kardynała w Rosji, dziennik „La Repubblica” ocenił w piątek, że doszło do „odwilży” między nim a Cyrylem. Możliwe jest, dodaje, spotkanie papieża z patriarchą.

Na przełomie sierpnia i września Franciszek udaje się w daleką podróż do Mongolii. Jej trasa i program nie są jeszcze znane.

Na początku czerwca kard. Zuppi był w Kijowie, gdzie został przyjęty przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper, George Augustin

Miłość, która wykracza poza granice, znajduje się u podstaw tego, co nazywamy „przyjaźnią społeczną”. Gdy miłość ta jest autentyczna, wówczas przyjaźń w obrębie społeczeństwa umożliwia prawdziwą powszechną otwartość.

Żyjemy w świecie, w którym zmiany gwałtownie...

Skomentuj artykuł

Abp Moskwy Pezzi: misja wysłannika papieża w Rosji przebiegła dobrze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.