Abp Paglia o "Amoris laetitia": ta sama doktryna, ale nowy styl duszpasterski

Abp Paglia o "Amoris laetitia": ta sama doktryna, ale nowy styl duszpasterski
(fot. youtube.com)
KAI/ ed

Adhortacja apostolska "Amoris laetitia" nie zmienia doktryny, ale proponuje nowy styl duszpasterski - uważa abp Vincenzo Paglia.

Prezes Papieskiej Akademii Życia podkreśla, że Franciszek chce, by Kościół stał się naprawdę misyjny, a także by całe duszpasterstwo stało się duszpasterstwem rodziny, ukierunkowując tym samym cały Kościół na rodzinę.

"Amoris laetitia" wpisuje się w duszpasterską perspektywę Franciszka

Włoski hierarcha mówił o tym w Kotonu na obchodach 20-lecia Sekcji dla Afryki Frankofońskiej Papieskiego Instytut Teologicznego Jana Pawła II ds. Nauk o Małżeństwie i Rodzinie, którego jest wielkim kanclerzem.

DEON.PL POLECA

Według abp. Paglii, adhortacja "Amoris laetitia" wpisuje się w duszpasterską perspektywę papieża Franciszka. Wskazuje on "nowy styl kościelny". Jednak papież "nie chciałby być źle rozumiany", zapewnił były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny.

Bóg chciał Kościoła odważnego

- Także wśród wierzących są tacy, którzy widzą Kościół jako sąd nad życiem i historią ludzi. Bóg chciał Kościoła odważnego i zdecydowanego w ochronie najsłabszych, poczynając od tych, którzy sa więźniami swoich win i zrozpaczonych z powodu wykolejenia się na drodze swego życia. Trzeba im towarzyszyć w pełnemu włączeniu do Kościoła - stwierdził abp Paglia.

W papieskim dokumencie wskazuje dwie przewodnie idee. Pierwszą jest nierozerwalność małżeństwa, druga zaś dotyczy roli biskupa, na którym spoczywa "pełna odpowiedzialność kościelna za zbawienie dusz mu powierzonych". - Biskup jest pasterzem i ma za zadanie przyprowadzić do domu powierzone mu stado - wskazał prezes Akademii.

Podkreślił, że w swej adhortacji Franciszek "nie proponuje nowej doktryny ani nowych reguł kościelnych". Wskazuje natomiast "nowy styl kościelny, oparty na uświadomieniu sobie różnorodności sytuacji" życiowych ludzi. "Wyzwaniem duszpasterskim" jest towarzyszenie narzeczonym, a także osobom porzuconym, pozostającym w separacji i rozwiedzionym. Można będzie temu wyzwaniu sprostać "tylko wtedy, gdy wspólnota chrześcijańska będzie naprawdę obecna i uważna na konkretne osoby".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Paglia o "Amoris laetitia": ta sama doktryna, ale nowy styl duszpasterski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.