Abp Polak: można nawiedzać sanktuaria, palić świece i składać ofiary, ale na nic się to zda

Abp Polak: można nawiedzać sanktuaria, palić świece i składać ofiary, ale na nic się to zda
Abp Wojciech Polak (fot. episkopat.pl)
KAI/mk

- Można bowiem świętować rocznice, można uczestniczyć w różnych odpustach, nawiedzać kolejne sanktuaria, palić świece i składać ofiary, ale na nic się to zda, jeśli zimne i zamknięte pozostanie nasze serce, jeśli obojętne będą nasze oczy, nasze usta będą złorzeczyć, a dłonie krzywdzić. Bo zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym - mówił abp Wojciech Polak w Szamotułach.

Prymas nawiązał do dzisiejszych czytań, powtarzając za Jakubem Apostołem, że „każde dobro, wszelki dar” otrzymujemy od Ojca, a wiele przez wstawiennictwo Maryi. Na nic się one jednak zdadzą, jeśli nie będą prowadzić do naszego nawrócenia, jeśli pozostaniemy tylko „słuchaczami oszukującymi samych siebie”, ludem czczącym Boga jedynie wargami, a nie sercem.

„Światu potrzeba serca!” – powtórzył metropolita gnieźnieński za kard. Stefanem Wyszyńskim.

- Potrzebujemy serca przemienionego mocą i łaską Pana Jezusa! Potrzebujemy serca mądrego i roztropnego, które zdolne będzie oprzeć się złu, obłudzie czy hipokryzji - abp Polak.

- Czym jest bowiem obłuda? Co to jest hipokryzja? - kontynuował. - To ostatecznie strach przed prawdą, udawanie, fałszowanie swojej duszy, swoich postaw, swoich sposobów postępowania. To kreowanie i głoszenie jakichś półprawd czy wręcz fakenewsów, które niszczą wzajemne relacje, podkopują zaufanie i zatruwają nasze życie społeczne, kościelne, a często i rodzinne. Ich pożywką jest właśnie strach, a źródłem nasz egoizm i obojętność na drugich – stwierdził prymas.

DEON.PL POLECA

Prymas Polski przewodniczył dziś w szamotulskiej bazylice mszy św. kończącej obchody 50-lecia koronacji tutejszego wizerunku Matki Bożej Pocieszenia Pani Szamotuł. Obraz jest ruską ikoną Matki Bożej Kazańskiej napisaną na drewnie. 20 września 1970 roku korony na wizerunki Maryi i Dzieciątka Jezus nałożył ówczesny prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Abp Polak: można nawiedzać sanktuaria, palić świece i składać ofiary, ale na nic się to zda
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.