Abp Polak o klerykalizmie księży, przez który "żyje się z Kościoła a nie dla Kościoła"

(fot. episkopat.pl)
KAI / tk

Abp Wojciech Polak, prymas Polski, powiedział do rektorów seminariów, że odrzucenie wszelkich form klerykalizmu możliwe będzie jedynie wtedy, gdy seminarzyści nauczą się myślenia i działania z poziomu wiary. - Prezbiterzy powinni upodabniać się do Chrystusa – podkreślił abp Polak.

Abp. Wojciech Polak mówił o tym w homilii podczas mszy św. sprawowanej w ramach Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Diecezjalnych i Zakonnych w Kalwarii Zebrzydowskiej. Temat trwającego od 1 do 3 września spotkania rektorów to „Formacja seminaryjna wobec pokusy klerykalizmu”.

W homilii prymas, który przewodniczył Eucharystii, odniósł się do wspominanego w dzisiejszej liturgii św. Grzegorza Wielkiego, papieża, autora „Reguły pasterskiej”, jednego z najważniejszych dokumentów dotyczących kapłaństwa. Nawiązując do poglądu ks. prof. Marka Starowieyskiego podkreślił, że reguła to nie tylko swoisty „podręcznik dla biskupów”, ale również pewien program reformy Kościoła i przezwyciężenia kryzysu, jaki wiązał się z ówczesnym systemem wyboru kandydatów do kapłaństwa. System ten bowiem nie promował najlepszych lecz najsprytniejszych, posiadających najlepsze „plecy”.

DEON.PL POLECA

- Pomimo upływu czasu tekst ten zawiera w sobie bardzo celne rady i wskazania, które mogą dopomóc i dać nam światło w dzisiejszej pracy formacyjnej – powiedział prymas Polak. Jak podkreślił, św. Grzegorz przestrzega przed traktowaniem kapłaństwa jako okazji do wywyższania się nad innych, czyli – przed klerykalizmem.

Walką z klerykalizmem jest upodabnianie się do Chrystusa

Abp Polak wyraził nadzieję, że trzydniowe spotkanie w Kalwarii Zebrzydowskiej pomogło jego uczestnikom dobrze rozeznać przyczyny i zobaczyć sposoby przezwyciężania klerykalizmu. Podkreślił, że najlepszym sposobem walki z tą pokusą jest pokorne i konsekwentne upodabnianie się prezbitera do Chrystusa – Sługi. Przypomniał też słowa wypowiedziane pięć lat temu w Krakowie przez papieża Franciszka na spotkaniu z kapłanami, zakonnikami i zakonnicami: „Życie Jego [Jezusa] najbliższych uczniów, do których grona jesteśmy powołani, składa się z konkretnej miłości, czyli służby i dyspozycyjności; jest to życie, gdzie nie ma przestrzeni zamkniętych i własności prywatnych, dla własnej wygody. Przynajmniej nie powinno ich być.(…) Zadowolony w Panu, nie zadowala się życiem przeciętnym, ale płonie pragnieniem świadczenia i dotarcia do innych; lubi ryzyko i wychodzi, nieograniczony już drogami wytyczonymi, lecz otwarty i wierny trasom wskazanym przez Ducha Świętego: przeciwny wegetacji, uradowany z ewangelizacji.”

- Do takiej postawy mamy wychowywać i o taką postawę naszych wychowanków się troszczyć – powiedział abp Polak. Nawiązując do dokumentu KEP określającego nowe zasad formacji kapłańskiej w Polsce podkreślił, że „odrzucenie wszelkich form klerykalizmu i dominacji nad innymi możliwe będzie jedynie wtedy, gdy seminarzyści nauczą się myślenia, odczuwania i działania z poziomu wiary.”

Prymas Polak zwrócił uwagę, że takiego właśnie myślenia i działania z poziomu wiary uczy Jezus w dzisiejszej Ewangelii, bo „odsłania, że formalizm i tradycje, które często niestety łączą się z przyzwyczajeniem czy tzw. świętym nawykiem mogą być i okazują się w istocie naprawdę niebezpieczne”. Prymas podkreślił, że żyć Ewangelią można tylko z odnowionym sercem i tylko takie kapłańskie serce, ukształtowane na wzór Chrystusa, będzie zdolne bronić się przez zatwardziałością, przewrotnością i klerykalizmem, który sprawia, że żyje się z Kościoła a nie dla Kościoła.

Na zakończenie abp Polak przypomniał wskazówki kard. Wyszyńskiego zawarte w „Liście do moich kapłanów”: „ani na chwilę nie mogę tracić z oczu Chrystusa, który pozostawił mi najdoskonalszy wzór posługiwania ludziom, przyjąwszy postać sługi. To, co znajduje się w Ewangeliach jest najpełniejszym przykładem postępowania Chrystusa, który ‘jako władzę mający’ osłonił tę władzę miłością, łagodnością i pokorą”.

Jak „odklerykalizować kler”? – to pytanie było osią tegorocznego spotkania konferencji rektorów odbywającego się od 1 do 3 września w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wokół niego też koncentrowały się wystąpienia duchownych i świeckich prelegentów. W ich gronie znaleźli się m.in. bp Szymon Stułkowski, bp Edward Dajczak, ks. Grzegorz Strzelczyk, prof. Stanisław Grygiel, red. Aneta Liberacka, oraz red. Marcin Jakimowicz.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Polak o klerykalizmie księży, przez który "żyje się z Kościoła a nie dla Kościoła"
Komentarze (6)
ŚT
~Średnia Teresa
5 września 2021, 21:49
Mój mąż powiedział dziś, że mężczyznom trudniej się odnaleźć w Kościele, bo mamy bardzo zniewieściałych księży, brak im męskości. No tak, jak taki 19- latek wyfrunie spod spódnicy mamy wprost pod klosz seminarium to trudno się spodziewać, gdzie nabierze męskości i nauczy się życia. Dlatego coraz bardziej cenimy sobie dojrzalsze powołania czy bardziej wymagającą formacje ,która ma hartować i zaprawiać a nie wpajać, jacy oni są wyjątkowi.
AS
~Antoni Szwed
5 września 2021, 11:35
Pan Jezus Chrystus jest Królem, a nie sługą!! Owszem, przybrał postać sługi, aby nauczyć swoich uczniów postawy służenia innym. Pan Jezus wszedł w rolę sługi a raczej służby, ale z tego nie wynika, że stał się sługą. On jest "Królem królów" i "Panem panów" [Ap 19, 16]. On jest "Alfa i Omega, Pierwszy i Ostatni, Początek i Koniec" [Ap 22, 13]. I nie wolno się o Nim inaczej wyrażać, umniejszając Jego chwałę. To my ludzie, z biskupami włącznie, mamy się przed Nim uniżyć i uznać Go w całej rozciągłości Królem, nie tylko w życiu prywatnym, ale także w życiu publicznym. Dlatego konieczna jest Intronizacja Pana Jezusa Chrystusa jako Króla Polski. Inne narody pójdą w ślad za Polską i również oficjalnie uznają Go za Króla. Dopóki to się nie stanie, niech ludzkość nie spodziewa się niczego dobrego - będzie doświadczała kolejnych plag, dopóki nie zrozumie powagi sytuacji.
WG
~Witold Gedymin
6 września 2021, 13:26
Bóg jest prawdziwy, nie udawany, tak też Jezus nie udawał sługi. Cały powyższy komentarz jest owocem pychy takich, którzy przeczytają Pisma i wydedukują jaki jest Bóg, jakim jest Królem, co "Bóg chciał powiedzieć".
AS
~Antoni Szwed
6 września 2021, 20:32
Proszę solidnie przemyśleć następujące słowa św. Pawła Apostoła: "6. On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, 7. lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, [Fil 2, 6-7]. "PRZYJĄWSZY POSTAĆ SŁUGI", a więc ze swej istoty Jezus NIE JEST sługą. Ze swej Istoty jest KRÓLEM. Znowu cytat: Piłat zatem powiedział do Niego: A wiec jesteś królem? Odpowiedział Jezus: Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. [J 19, 37]. Wszystko masz w Piśmie Świętym. Tolle, lege (bierz i czytaj). Proszę więc nie mówić o jakiejś "pysze", bo to nie są moje słowa, lecz słowa Boga.
KP
~katolik pomniejszego płazu
3 września 2021, 22:45
myślałby kto, że antyklerykalizm stanie się taki modny?
B0
~Bart 01191
3 września 2021, 15:27
Spoko kasztan