Abp Ryś: czy pójdziemy do ludzi, którzy żyją w związkach cywilnych lub bez żadnych związków?

Abp Ryś: czy pójdziemy do ludzi, którzy żyją w związkach cywilnych lub bez żadnych związków?
(fot. Archidiecezja Łódź)
KAI / Maskacjusz TV / mp

"Cały Lud Boży Archidiecezji Łódzkiej, wszystkich uczestników Synodu oraz ich synodalne zaangażowanie powierzam opiece i wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, Patrona naszej Archidiecezji - Świętego Józefa oraz Świętych Patronów poszczególnych miast i wspólnot parafialnych." - czytamy w dekrecie na otwarcie IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

Podpisał go abp Grzegorz Ryś w łódzkiej bazylice archikatedralnej 27 stycznia.
- Wszyscy jesteśmy na początku wydarzenia, które będzie się przed nami odsłaniać, jego ważność, jego wielkość. To, co pozwala nam mieć pokój, to doświadczenie wspólnoty. Synod znaczy tyle co wspólna droga. To wiemy na pewno, że wyruszamy we wspólną drogę. Dziękuję za to, że wyruszamy we wspólną drogę razem - mówił abp Grzegorz Ryś.

Mszą świętą sprawowana w sobotę 27 stycznia pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia w katedrze p.w. św. Stanisława Kostki w Łodzi, rozpoczęła się liturgiczna inauguracja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej. Prace nad rozpoczęciem uroczystego zgromadzenia Kościoła łódzkiego trwały przez ostatnie dwa lata, a rozpoczął je abp Marek Jędraszewski, ówczesny metropolita łódzki.

Podczas homilii abp Ryś mówił o trzech powodach, dla których należy się wybrać i pójść do współczesnego świata pogańskiego. - Po pierwsze: Kościół nie jest dla siebie. Ten synod nie jest po to, byśmy sobie siedli i pomyśleli, by było nam jeszcze lepiej. Kościół jest w misji. Kościół jest dla świata. Kościół jest Sakramentem Zbawienia. Kościół ma sens poza sobą, w świecie, w świecie pogańskim. Tam jest nasz sens - tłumaczył kaznodzieja.

- Idziemy do świata, którego się trochę boimy, idziemy w tym wyjściu, które nas trochę przeraża, ale idziemy w postawie miłosiernego samarytanina. To nie jest wyjście naiwne. To jest wyjście, które ma w sobie zakorzenienie w miłosierdziu. To nie jest żadna naiwność. To nie są różowe okulary. (...) Zakorzeniony w miłosierdziu jest ten, który sam go wpierw doświadczył - podkreślił arcybiskup.

DEON.PL POLECA

Metropolita łódzki podkreślił, że najważniejszym powodem dla którego powinniśmy się wybrać w drogę poza siebie jest pytanie: kim jest Jezus?. - To nie jest pytanie: jakie bałwochwalstwo jest po drugiej stronie? Nie jest najważniejsze jak wysokie są fale.(…) Pytasz o Jezusa i płyniesz na drugą stronę. Patrzysz w Niego i widzisz jak się jezioro ucisza! Kim On jest? To najważniejsze pytanie synodu na trzy lata! Najważniejsze pytanie na zawsze - zaznaczył metropolita.

Przed błogosławieństwem kanclerz kurii odczytał list skierowany do Ojca Świętego Franciszka, który po zakończeniu liturgii podpisali wszyscy uczestniczący we Mszy św. List informujący papieża o rozpoczynającym się synodzie połączony z prośbą o błogosławieństwo zostanie w najbliższych dniach wysłany do Stolicy Apostolskiej.

Publikujemy treść dekretu:

Dekret Zwołujący IV Synod Archidiecezji Łódzkiej

Na większą chwałę Trójjedynego Boga, dla pomnożenia duchowego dobra wiernych Archidiecezji Łódzkiej, po zasięgnięciu opinii Rady Kapłańskiej, na mocy kanonu 462 Kodeksu Prawa Kanonicznego niniejszym zwołuję IV Synod Archidiecezji Łódzkiej.

Synod będzie obradował w trzech etapach:

- w roku 2018 pod hasłem: Młodzież nadzieją Kościoła łódzkiego;

- w roku 2019 pod hasłem: Przyszłość Kościoła łódzkiego idzie przez rodzinę;

- w roku 2020 pod hasłem: Parafia wspólnotą uczniów-misjonarzy.

Zamknięcie IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej nastąpi 10 grudnia 2020 roku w setną rocznicę erygowania łódzkiej diecezji.

Cały Lud Boży Archidiecezji Łódzkiej, wszystkich uczestników Synodu oraz ich synodalne zaangażowanie powierzam opiece i wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, Patrona naszej Archidiecezji - Świętego Józefa oraz Świętych Patronów poszczególnych miast i wspólnot parafialnych.

Dan w Łodzi w dzień otwarcia IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej, to jest 27 stycznia 2018 roku w pierwszym roku mojej pasterskiej posługi w Archidiecezji Łódzkiej.

Grzegorz Ryś

Arcybiskup Metropolita Łódzki

ks. prałat Zbigniew Tracz

Kanclerz Kurii

* * *

Synod, aktualności, struktura, historia, dokumenty - to zakładki, które można znaleźć na uruchomionej przez Archidiecezję Łódzką stronie internetowej rozpoczynającego sie w sobotę IV Synodu Diecezjalnego.
Strona synodalna, której pomysłodawcą był metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, dostępna jest pod adresem internetowym www.synodlodz.pl

Strona ma pełnić podwójną funkcję: informować o tym czym jest synod, jaki jest jego przebieg na terenie Archidiecezji oraz czym aktualnie zajmują się grupy synodalne. Drugą funkcją strony jest wymiar praktyczny. Uczestnicy synodu za pośrednictwem strony będą mogli pobrać dokumenty potrzebne do prac synodalnych, odbywających się w zespołach działających w parafiach, szkołach i innych środowiskach Archidiecezji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: czy pójdziemy do ludzi, którzy żyją w związkach cywilnych lub bez żadnych związków?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.