Abp Ryś dał księżom 7 dni na podpisanie dokumentu związanego z ochroną małoletnich

Abp Ryś dał księżom 7 dni na podpisanie dokumentu związanego z ochroną małoletnich
(fot. Archidiecezja Łódzka / YouTube.com)
Archidiecezja Łódzka / ml

Teraz interesuje mnie to, aby iść do przodu, a to, co teraz konkretnie robimy, to są właśnie te "Zasady…" - powiedział metropolita łódzki.

Dokument papieski - "Motu Proprio - Vos estis lux mundi", dokument diecezjalny - "Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej Archidiecezji Łódzkiej" oraz deklaracje respektowania dokumentu diecezjalnego, otrzymali wczoraj z rąk metropolity łódzkiego wszyscy dziekani 27 dekanatów Archidiecezji Łódzkiej.

DEON.PL POLECA

Otrzymane dokumenty przekazane zostaną teraz wszystkim księżom diecezjalnym i zakonnym posługującym na terenie Archidiecezji Łódzkiej oraz osobom świeckim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowani się w pracę z dziećmi i młodzieżą z ramienia Kościoła. To kolejne konkretne działanie arcybiskupa Grzegorza Rysia i Kościoła Łódzkiego w dziedzinie ochrony małoletnich w Kościele.

Wczorajszy zjazd dziekanów, był kontynuacją wiosennego spotkania duchownych z biskupami, którego tematem przewodnim była ochrona małoletnich w Kościele Łódzkim. W czasie tego spotkania każdy z duchownych otrzymał dokument studyjny, nad którym dotychczas trwały jeszcze prace. Każdy z księży dziekanów otrzymał dokument końcowy, zatwierdzony i podpisany przez metropolitę łódzkiego, który wejdzie w życie z dniem 20 maja br.

Odnosząc się do "Zasad…" abp Ryś wskazał na to, że trudny temat grzechów ludzi Kościoła Łódzkiego jest tematem otwartym, od którego nie uciekamy, ale idziemy do przodu, chcąc poprzez ten dokument wyjść naprzeciw ludziom Kościoła zaangażowanym w pracę z dziećmi i młodzieżą, by uniknąć trudnych sytuacji oraz późniejszego tłumaczenia się z niewiedzy i nieznajomości prawa i zasad.

- Dotychczas odbyliśmy nabożeństwo pokutne z dużym waszym udziałem - mówił do księży metropolita łódzki. Jestem wam za to bardzo wdzięczny. Na tym nabożeństwie wszystko już zostało powiedziane. Teraz interesuje mnie to, aby iść do przodu, a to, co teraz konkretnie robimy, to są właśnie te "Zasady…". Każdy, kto je widział z innych diecezji mówi, że są najdłuższe w Polsce. Zależało nam na tym, żeby dotknąć w tym dokumencie wszystkie środowiska, gdzie istniejemy oficjalnie jako Kościół. Mamy osobno opisane szkoły katolickie, seminarium i formację stałą. Wszystkie możliwe sytuacje, w których ktoś z ramienia Kościoła spotyka się z dzieckiem lub młodym człowiekiem. To jest to, co mamy dziś do zrobienia! - mówił metropolita łódzki.

Ksiądz arcybiskup zaapelował, aby każdy ksiądz, który otrzyma "Zasady", zapoznał się z nimi w ciągu tygodnia i odesłał do kurii załączoną do dokumentu deklarację potwierdzającą zapoznanie się z dokumentem diecezjalnym o ochronie małoletnich i niepełnosprawnych, potwierdzając ją własnoręcznym podpisem. Osoby świeckie pracujące z dziećmi i młodzieżą z ramienia Kościoła Łódzkiego (tj. katecheci, organiści prowadzący scholę parafialną, kościelni, animatorzy pracujący z dziećmi w grupach parafialnych, dyrektorzy i nauczyciele szkół czy przedszkoli katolickich, oratoriów parafialnych, a także prowadzący kolonie i zimowiska dla dzieci) po zapoznaniu się z dokumentem proszone będą o podpisanie deklaracji respektowania i przekazanie jej na ręce księdza proboszcza parafii, w której posługują.

Obok "Zasad…" na spotkaniu został zaprezentowany także dokument papieski "Motu Proprio - Vos estis lux mundi", który dotyczy tylko i wyłącznie duchownych. W dokumencie Papież podkreśla, że Kościoły mają obowiązek stosować się do przepisów i prawodawstwa państw, w których funkcjonują. W tej dziedzinie się nic nie zmienia. Natomiast dokument ten, precyzuje dokładnie to, co dotychczas nie było jeszcze jasne - zauważa metropolita. Motu Prioprio zostało podzielone na dwie części: pierwsza dotyczy księży - wszystkich duchowny, a druga zasadniczo biskupów i osób, które są z nimi zrównane, a więc kardynałów, nuncjuszy apostolskich i innych wysokich dostojników kościelnych. -  W ich przypadku - kontynuuje abp Ryś - dotyczy to dwóch sytuacji: albo sami dopuszczają się grzechów, o których mówimy, albo dopuszczają się przestępstwa zaniedbania reakcji, a więc nie wszczynają dochodzeń. W takiej naszej nomenklaturze powszechnej - zamiatają pod dywan. - zauważa hierarcha.

Mówiąc o "Vos estis lux mundi" Papieża Franciszka dotyczącej wszystkich księży, arcybiskup Grzegorz zwrócił uwagę na to, że jest tam nowe wymaganie sformułowanie przez Ojca Świętego dotyczące przestępstw seksualnych nie tylko wobec dzieci i młodocianych - przypominam, że ten wiek w Prawie Kanonicznym sięga nie 15 tylko 18 roku życia. Ojciec Święty mówi o sytuacjach przestępstw seksualnych w przypadkach do osób zależnych w jakikolwiek sposób - choćby poprzez podległość zawodową czy urzędową. Gdy dochodzi do molestowania jakiejkolwiek osoby przez księdza czy zakonnika, to każdy z księży ma obowiązek doniesienia o tej kwestii do ordynariusza miejsca. Nie wolno mu zostawić tej wiedzy tylko dla siebie. - podkreślił z mocą metropolita łódzki.

Dokument podpisany przez Papieża Franciszka wejdzie w życie z dniem 1 czerwca br. i dotyczy wszystkich duchownych diecezjalnych i zakonnych w całym Kościele Rzymskokatolickim.

Przekazane przez metropolitę łódzkiego duchownym i świeckim dokumenty, to kolejny konkretny krok Kościoła Łódzkiego w działaniu prewencyjnym, którego celem jest ochrona małoletnich i niepełnosprawnych w Kościele.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś dał księżom 7 dni na podpisanie dokumentu związanego z ochroną małoletnich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.