Abp Ryś: kiedy ostatnio ucałowałeś swoją Biblię?

Abp Ryś: kiedy ostatnio ucałowałeś swoją Biblię?
(fot. Łukasz Głowacki / Maskacjusz TV)
2 lata temu
KAI / jp

Msza św. w Skrzatuszu podczas diecezjalnej pielgrzymki zgromadziła tysiące wiernych. O to, czy żyją oni na co dzień Słowem Bożym, pytał abp Grzegorz Ryś.

- Posiadasz w domu Biblię? Kiedy ostatni raz ją otwarłeś? Kiedy ostatnio twoje Biblia przemówiła do ciebie Słowem Boga? Kiedy ostatnio ucałowałeś swoją Biblię? - pytał metropolita łódzki.

Mszę św. z abp. Rysiem koncelebrowali: bp Edward Dajczak, biskupi seniorzy Paweł Cieślik i Tadeusz Werno, biskupi pomocniczy Krzysztof Włodarczyk i Krzysztof Zadarko; z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej: bp Tadeusz Lityński oraz biskupi seniorzy: Stefan Regmunt i Paweł Socha; z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej: biskup pomocniczy Henryk Wejman. A także 60 księży z diecezji koszalińsko-kołorzeskiej.

>> Abp Ryś zachwycił internautów swoim zachowaniem podczas procesji niedzieli palmowej

Homilię do tysięcy pielgrzymów wygłosił abp Grzegorz Ryś. Wyjaśnił zebranym, że cudowna Pieta, której w diecezjalnym sanktuarium składają hołd, to odwzorowanie postaci młodej kobiety, dziewczyny, która zarówno na Golgocie, jak i 30 lat wcześniej w Nazarecie, otrzymała słowo od Boga. To słowo przeprowadza Ją przez trudny moment Golgoty, mówił arcybiskup.

- My widzimy krzyż jako szubienicę, a Jan widzi go jako kolebkę nowej ludzkości. My widzimy tam śmierć, a Jan widzi rodzące się życie. My widzimy Maryję, która płacze po śmierci Syna, a on widzi Maryję, która przeżywa bóle, ale są to bóle rodzenia. Ona rodzi Potomka, który miażdży zło. To jest godzina narodzin, nie godzina śmierci. Ona staje się nam Matką w porządku wiary, nową Ewą, która rodzi Potomka zapowiedzianego w raju - mówił arcybiskup.

Kaznodzieja wskazał, że Maryja pod krzyżem jest więc Matką słowa, Tą, która otwiera się na słowo i dzięki niemu jest w stanie zwycięsko przejść przez moment Golgoty. Pytał zebranych, jakie miejsce ma słowo Boże w ich życiu.

>> Wtedy abp Ryś się zdenerwował: "czekaj dziadu, dopadnę Cię po kolędzie"

- Maryja, której serce przebija miecz, jest Matką słowa. Bo słowo jest jak miecz. Jest jednoznaczne, wymusza decyzję. Nie można wobec niego stać po środku. Czy słowo jest taką rzeczywistością w twoim życiu? Czy znasz to słowo? Masz je przeczytane? Masz je tak w sobie, żeby Jezus mógł je w momentach krytycznych wydobyć z twego serca? Posiadasz w domu Biblię? Kiedy ostatni raz ją otwarłeś? Kiedy ostatnio twoje Biblia przemówiła do ciebie słowem Boga? Kiedy ostatnio ucałowałeś swoją Biblię? - zakończył homilię arcybiskup.

Po Mszy św. biskup Edward Dajczak pobłogosławił wieńce żniwne, które do Skrzatusza trafiły z różnych miejsc w diecezji. Pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo maryjne z zawierzeniem diecezji w opiekę Matki Bożej Bolesnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
25,83 zł
36,90 zł

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: kiedy ostatnio ucałowałeś swoją Biblię?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.