Abp Ryś w Parznie: Wanda Malczewska robiła proste rzeczy, ale zrodzone z wielkiej modlitwy

Abp Ryś w Parznie: Wanda Malczewska robiła proste rzeczy, ale zrodzone z wielkiej modlitwy
(fot. Archidiecezja Łódzka)
11 miesięcy temu
KAI / ml

„Wanda Malczewska robiła proste rzeczy, ale zrodzone z wielkiej modlitwy. Przez te proste rzeczy ludzie widzieli Boga”- mówił abp Grzegorz Ryś podczas swojej homilii w V Niedzielę Wielkanocną.

Metropolita Łódzki sprawował Eucharystię w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie. To tu znajduję się grób Sługi Bożej Wandy Malczewskiej i to tu od lat w drugą niedzielę maja odbywa się archidiecezjalna pielgrzymka do grobu Sługi Bożej. Wierni modlą się o jej beatyfikację. W tym roku z racji pandemii pielgrzymka miała wymiar duchowy. Archidiecezjanie mogli uczestniczyć w tej Mszy Św. dzięki transmisji na kanale YouTube archidiecezji łódzkiej.

„O Wandzie Malczewskiej przeczytacie w każdym podręczniku historii Kościoła w Polsce. Kiedy mówi się o odrodzeniu religijnym w XIX wieku na ziemiach polskich pod zaborami to w każdym podręczniku jest Wanda Malczewska. Co robiła? Robiła proste rzeczy, ale zrodzone z wielkiej modlitwy. Przez te proste rzeczy ludzie widzieli Boga. Przez te najprostsze czynności jakie ona spełniała - czytając książki, bo ludzie nie umieli czytać, podając leki, układając kwiaty w kościele - ludzie widzieli Boga”- mówił w swojej homilii metropolita łódzki.

Przed błogosławieństwem abp Ryś zaprosił wszystkich do pielgrzymowania do grobu Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. „W czasie tej Mszy Św. miałem takie poczucie, aby tak jak ks. proboszcz Majda, zaprosić was, abyście tu przyjeżdżali. Cały czas w głowie miałem jedną prośbę, aby tu w Parznie modlić się za Polskę. Za naszą Ojczyznę. Wanda Malczewska uczy pięknego patriotyzmu, bardzo prostego i bardzo głębokiego. Uczy patriotyzmu wyrastającego z najgłębiej przeżywanej wiary. Potrzebujemy jej wstawiennictwa” – powiedział.

Parzno słynie także z Muzeum Polskiego Modlitewnika im. Wandy Malczewskiej. Znajduje się ono w dawnej plebani - dworku w sąsiedztwie Kościoła p.w. Najświętszego Serca Jezusowego, gdzie przez ostatnie trzy lata tj. od 1893r. do 1896r. żyła Sługa Boża Wanda Malczewska. Pomysłodawczynią i realizatorką powstania Muzeum była Pani dr Wiesława Piontek z Zofijówki. Na zakończenie Eucharystii Abp Ryś podarował modlitewnik do muzeum, który był wydany na kilka lat przed śmiercią Wandy Malczewskiej, a który nosi tytuł „Cicha łza.”

Po Mszy Św. miała miejsce modlitwa w krypcie gdzie znajduje się grób Sługi Bożej Wandy. Arcybiskup wraz z kapłanami i wiernymi, którzy byli zgromadzeni na zewnątrz świątyni modlił się w intencji Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Ryś w Parznie: Wanda Malczewska robiła proste rzeczy, ale zrodzone z wielkiej modlitwy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.