Abp Ryś: w Polsce ważne jest podkreślanie jedności z papieżem Franciszkiem

(fot. flickr.com/archidiecezjakrakowska)
KAI / ms

"Na metropolicie ciąży szczególna odpowiedzialność za przedłużanie obecności Piotra w Kościele i podkreślanie jego nauczania, jego prowadzenia w Kościele" - mówi Radiu Watykańskiemu abp Grzegorz Ryś.

Hierarcha wskazał ponadto, że dla niego paliusz jest symbolem zobowiązania do przekazywania nauczania Ojca Świętego.

W czasie uroczystej Eucharystii w Watykanie Papież Franciszek pobłogosławił paliusze, które nowym metropolitom zostaną nałożone w miejscach ich posługi. Są one znakiem jedności z Biskupem Rzymu. Wraz z metropolitą łódzkim otrzymało je trzydziestu nowych metropolitów, mianowanych przez Ojca Świętego w ostatnim roku.

DEON.PL POLECA

W rozmowie z Radiem Watykańskim abp Ryś przyznaje, że wciąż uczy się swej nowej roli. "Metropolia łódzka nie jest wielka. Moja rola nie polega na jakiejś ogromnej władzy, ale na podejmowaniu konkretnych decyzji dotyczących bieżącej pracy Kościoła. Myślę jednak, że tak naprawdę chodzi o coś więcej, o to czego znakiem jest paliusz" - podkreśla abp Ryś.

"Paliusz jest znakiem jedności z Piotrem i zapewne każdy biskup ma ten obowiązek i gdzieś tak odczytuje swoją tożsamość, ale na metropolicie ciąży szczególna odpowiedzialność za to przedłużanie obecności Piotra w Kościele i podkreślanie jego nauczania, jego prowadzenia w Kościele. Ten symbol to właśnie oznacza - mówi abp Ryś. - Jest to bardzo potrzebne także w Kościele w Polsce, to podkreślanie jedności z Papieżem, nie na zasadzie gołych słów, tylko rzeczywiście najpierw towarzyszenia Ojcu Świętemu w tym, jak naucza i w studiowaniu tego, co naucza. Myślę, że jest to bardzo ważne w przypadku Papieża Franciszka ponieważ jest on bardzo często odbierany wyłącznie na podstawie denuncjacji medialnych. Bardzo często przekaz medialny ludzie biorą za całe nauczanie Papieża, a ono nierzadko bywa jak nie odwrotne, to jednak bardziej niuansowane niż to, co jest w mediach. Potrzeba rzetelnej i pełnej prezentacji nauczania Ojca Świętego. No i oczywiście naszej odpowiedzi, bycia przy nim. Potrzeba też tego, o co zawsze prosi, czyli modlitwy za niego. To wszystko jest gdzieś wpisane w paliusz, czyli właśnie w ten znak jedności z Piotrem".

Do Watykanu przyjechała liczna delegacja archidiecezji łódzkiej. "W tych szczególnych chwilach chcieliśmy towarzyszyć modlitwą zarówno nowemu metropolicie abp. Grzegorzowi Rysiowi, który odebrał paliusz, jak i pochodzącemu z Łodzi kard. Konradowi Krajewskiemu" - mówi ks. Piotr Pirek.

"Cieszymy się bardzo, że w tym roku właśnie z takiego powodu możemy uczestniczyć w tych uroczystościach świętych Apostołów Piotra i Pawła w Watykanie. Jesteśmy głównie po to, by towarzyszyć modlitwą - mówi Radiu Watykańskiemu ks. Piotr Pirek, proboszcz parafii kolegiackiej w Łasku. - Arcybiskup Grzegorz jest bezpośrednio obecny w wielu miejscach naszej archidiecezji, można powiedzieć, że wszędzie jest go pełno. W wielu miejscach jest obecny fizycznie, ale czuć też tego Bożego ducha i takie poruszenie, które wnosi".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: w Polsce ważne jest podkreślanie jedności z papieżem Franciszkiem
Komentarze (15)
JW
jacek wygoda
9 lipca 2018, 10:27
Na metropolicie ciązy odpowiedzialność za przedłużanie obecności w kierowanym przez siebie lokalnym Kościele przede wszystkim Chrystusa i jego nauki ...,a "Piotra" o tyle o ile nie sprzeniewieża się tej nauce.Teoria "myslących bagnetów" obowiązuje nie tylko zołnierzy podczas wojny  ale i metropolitów podczas tego nieszczęsnego  pontyfikatu  !! No chyba ze myślą raczej o kościelnej karierze niż o głoszeniu Ewangelii
30 czerwca 2018, 11:49
Zdecydowanie! Będzie to bardzo trudne bo Franciszek to papież wymagający! To nie podoba się sporej ilości polskiego kleru. 
OO
ol o2
30 czerwca 2018, 12:43
Wymagający? Nie przypominam sobie, by moralnego pionu wymagał od swojego kumpla Maradiagi oskarżonego o zajumanie grubej kasy ;)
CC
Czesław Czap
30 czerwca 2018, 14:16
Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga to szef franciszkowej przemiany w Watykanie, następca schedy mafijnej m. in. po potężnych kardynałach Sodano i Bertone, tylko że nie jest sekretarzem stanu. O nim sza. Rewolucja trwa... ;)
JW
jacek wygoda
9 lipca 2018, 10:28
co sie dziwic wszak prywatny samolot swoje kosztuje !!
CC
Czesław Czap
30 czerwca 2018, 10:36
Bergolio, którego nazywają papieżem Franciszkiem bardzo szkodzi Kościołowi i naszej cywilizacji, nie czuję żadnej z nim jedności, wręcz przeciwnie. 
30 czerwca 2018, 11:24
No jasne, że nie jest. Ten prawdziwy jest w Toruniu przecież :/
OO
ol o2
30 czerwca 2018, 12:45
Nie zamieniłbym jednego o. tadeusza na 100 argentyńskich bolszewików ;)
CC
Czesław Czap
30 czerwca 2018, 14:10
Prymitywne, zero-jedynkowe pojmowanie rzeczywistości godne towarzysza Pieronka.
TB
Tru Badur
30 czerwca 2018, 10:30
Chwała Panu Bogu za arcybiskupa Rysia i kardynała Krajewskiego! Szczęść Wam Boże w Waszej posłudze kapłańskiej.
OO
ol o2
30 czerwca 2018, 10:04
Znakiem jedności będzie też pewnie ostentacyjna przyjaźń z aborcjonistami https://twitter.com/Lifesound22Ed/status/1012693971573919744
BS
bi sousig
29 czerwca 2018, 15:22
Czyli komunia dla rozwodników i inne "pomysły" Papieża w diecezji łódzkiej będą wprowadzane .
Grzegorz Kramer SJ
29 czerwca 2018, 16:47
Czyli naucz się czytać, a nie komentować publicznie swoich myśli, Anonimie.
BS
bi sousig
29 czerwca 2018, 17:49
Nie jestem anonimem , a skoro  abp Ryś mówi o jedności z Papieżem to chyba logiczne , że wprowadzi przynajmiej na terenie swojej archidiecezji wytyczne AmorisLaetitia , bo jeśli nie to , to co za jedność ? Można mnie znależć na twiterze pod nazwiskiem .Pozdr.
OO
ol o2
30 czerwca 2018, 10:29
Jak zwykle ojciec Kramer zionie chrześcijańską miłością