Abp Ryś w swojej diecezji wprowadza starożytną posługę. Mogą ją przyjąć również żonaci mężczyźni

(fot. archidiecezja łódzka / twitter)
KAI / diakonat.pl / sz

Abp Grzegorz Ryś wprowadził w archidiecezji łódzkiej diakonat stały. Dekret w tej sprawy nosi datę 25 stycznia, a 3 lutego został odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji.

Metropolita łódzki stosownym dekretem z dniem 25 stycznia 2019 r. wprowadził w archidiecezji łódzkiej diakonat stały. Równocześnie powołany został Ośrodek Formacji Diakonów Stałych, który mieści się przy ul. Księdza Ignacego Skorupki 1 w Łodzi, czyli w domu Arcybiskupa.

Nabór kandydatów rozpoczął się z dniem ogłoszenia Dekretu. A formacja przyszłych diakonów stałych w archidiecezji łódzkiej rozpocznie się 4 maja, w drugą sobotę okresu wielkanocnego, czyli w dniu, w którym Kościół czyta opis ustanowienia pierwszych diakonów.

Dekret wszedł w życie z dniem podpisania, czyli 25 stycznia 2019 roku, a we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji łódzkiej odczytano go w niedzielę 3 lutego.

DEON.PL POLECA

Mężczyźni "pragnący rozpocząć formację" do diakonatu stałego powinni zgłosić się do dyrektora Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Łódzkiej na "rozmowę, której celem jest sprawdzenie, czy spełniane są warunki wymagane do rozpoczęcia formacji i nie występują nieprawidłowości do święceń". Dyrektorem Ośrodka jest ks. prałat dr Zbigniew Tracz, kanclerz łódzkiej kurii.

Co wyrażają stopnie sakramentu święceń<<

W następnej kolejności kandydat zwraca się z pisemną prośbą do metropolity łódzkiego o dopuszczenie do formacji dołączając życiorys uwzględniający zdobytą formację i zaangażowanie w życie Kościoła i z własnym proboszczem udaje się na rozmowę z arcybiskupem. Kandydat żonaty musi uzyskać pisemną zgodę małżonki na podjęcie formacji.

Decyzję o wprowadzenia w Polsce diakonatu stałego podjęto na Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski z dnia 20 czerwca 2001 r. Decyzja o okolicznościach wprowadzenia diakonatu stałego w diecezji należy do kompetencji biskupa diecezjalnego. Podejmuje ją po zasięgnięciu opinii rady kapłańskiej i rady duszpasterskiej, oraz "po uwzględnieniu konkretnych potrzeb i specyficznej sytuacji swojego Kościoła partykularnego" ("Wytyczne dotyczące formacji, życia i posługi diakonów stałych w Polsce" nr 33).

Żonaty diakon «proboszczem» w kościele katolickim? Mieszka wraz z żoną i dziećmi na plebanii<<

Aktualnie w Polsce tylko 8 diecezji i archidiecezji (nie licząc łodzkiej) zdecydowało się na przywrócenie diakonatu stałego. Są to diecezje: szczecińsko-kamieńska, pelplińska, toruńska, ełcka, warszawska, opolska, gliwicka i katowicka.

Więcej informacji o diakonacie stałym można znaleźc na stronie diakonat.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś w swojej diecezji wprowadza starożytną posługę. Mogą ją przyjąć również żonaci mężczyźni
Komentarze (5)
25 lutego 2019, 02:23
Nihil novi sub sole, znam co najmniej dwie diecezje w Polsce, które mają diakonów stałych (żonatych) od ponad 5 lat. Jak zwykle DEON zapatrzony w swoich ulubionych pasterzy zupełnie nie widzi co robią inni.
25 lutego 2019, 12:00
Sprawdziłem w wyszukiwarce, koryguję moją opinię, DEON o niektórych wcześniejszych przypadkach pisał i podał praktycznie pełną listę diecezji (8), gdzie są diakoni stali - w niektórych już od kilkunastu lat.
K
Krzysztof
7 lutego 2019, 10:11
https://www.facebook.com/grzstrz/posts/1896095900516107
4 lutego 2019, 21:05
Piękna idea, tylko jak to będzie w praktyce? Popularność dla biskupa, a kłopoty spadną na proboszczów. Pytanie czy diakonat stały jest potrzebny w polskim kościele. Tyle jest "za" co i "przeciw". Przyszłość pokaże jak to będzie. Jeśli w formacji do kapłaństwa jest tak trudno, zwłaszcza jeśli chodzi o nadużycia, to co dopiero w tej kwestii. Kto potem będzie płacił za skutki? A rozwody, porzucenia przez jedną lub drugą stronę, zdrady, itp. Przecież nie można zakładać, że ci diakoni stali to święci "subito", no chyba, że przykład śp. prezydenta Gdańska jest na to dowodem? No i za jakiś czas pojawi się pytanie - już niedługo w Amazoni - viri probati, i święcenia kapłańskie diakonów stałych. Pożyjemy zobaczymy. Powodzenia życzę, ale też i potem wzięcia odpowiedzialności za takie decyzje. 
4 lutego 2019, 21:33
jak to "będzie" w praktyce możesz sprawdzić... w praktyce. diakonat stały działa już w kilku diecezjach i to od lat, możesz przeczytać na ten temat w tekście który komentujesz, jak również na setkach stron w internecie ;) powodzenia