Abp Schick: dla Jana Pawła II solidarność była wyrazem miłości bliźniego

Abp Schick: dla Jana Pawła II solidarność była wyrazem miłości bliźniego
(fot. Stefan Krug / CC BY-SA 3.0)
PAP / kk

Jan Paweł II odnowił pojęcie solidarności w Kościele; wskazał ją jako lek na współczesne kryzysy, dla niego była ona wyrazem miłości wobec bliźniego - powiedział we wtorek abp prof. Ludwig Schick w czasie konferencji naukowej "TOTUS TUUS - postawa na dzisiaj".

Konferencja została zorganizowana przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia w ramach obchodów XX Dnia Papieskiego. Odbyła się we wtorek w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Wzięli w niej udział m.in. prof. Andrea Riccardi z Rzymu, ordynariusz Bambergu abp prof. Ludwig Schick oraz ks. prof. Jerzy Szymik z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

DEON.PL POLECA




Abp prof. Ludwig Schick wygłosił wykład pt. "Solidarność w myśli i działaniu papieża Jana Pawła II". Zwrócił w nim uwagę, że papież był protagonistą solidarności odnawiając jej pojęcie w Kościele i wskazując ją jako lek pomagający przezwyciężyć współczesne kryzysy, który prowadzi do pokoju społecznego.

Wyjaśnił, że "solidarność jest postawą duchową, która wyraża się w ludzkich słowach i czynach". "Do solidarności należy wierność co do swoich wartości i postaw. Jest ona także wyrazem miłości wobec bliźniego, która zawsze ukierunkowana jest na to, aby każdy znalazł ukojenie i spokój, a ludzkość była cywilizacją miłości" - powiedział abp Schick.

Zwrócił uwagę, że od czasów pontyfikatu Jana Pawła II solidarność przejawia się na wiele sposobów w ramach nauczania Kościoła. Mówiła o niej nawet ostatnia encyklika papieża Franciszka - zaznaczył prelegent.

Abp Bambergu przypomniał, że Karol Wojtyła już na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zajmował się fenomenem solidarności. "Dla niego była ona etycznym wyzwaniem, dlatego też pokazywał ją nie tylko słowami, ale też i czynem" - stwierdził.

Prelegent zwrócił również uwagę na związek między pierwszą pielgrzymką papieża do Polski a powstaniem ruchu Solidarność.

"O solidarności papież powiedział wtedy - tylko raz, ale mówił o jedności, o wspólnocie, kulturze, pochodzeniu - także można powiedzieć, że szerzył tę solidarność i z tego powstał ruch społeczny Solidarność, który doprowadził do końca komunizmu" - powiedział abp Schick.

Zaznaczył, że pierwsze systemowe wypowiedzi nt. solidarności papież zawarł w encyklice "Solicitudo rei socialis" w 1978 roku. Podkreślił, że ujęcie solidarności u Jana Pawła II było zupełnie inne, niż w doktrynie komunistycznej. U papieża było ono ściśle związane z nauką społeczną Kościoła – z zasadą personalizmu i subsydiarności".

"Solidarność to postawa, która włącza człowieka, podczas, gdy w komunizmie było odwrotnie - tam trzeba było człowieka pognębić" - powiedział abp Schick.

Przypomniał on, że w czasie mszy św. dla świata ludzi pracy w Gdańsku w czerwcu 1987 r. Jan Paweł II mówił, że "solidarność musi stać przed walką; Solidarność uwalnia nas też od walki. Nie chodzi bowiem o to, aby walczyć z innymi - z wrogami i w ten sposób siać zniszczenie. Chodzi o walkę o ludzi, o prawa ludzi, o postęp, o bardziej dojrzałą formę życia ludzkiego, dopiero wtedy życie ludzkie na ziemi staje się bardziej ludzkie, gdy pozwalamy sobie cierpieć - walczymy o wolność, miłość, sprawiedliwość".

Wyjaśniając pojęcie subsydiarności abp Schick powiedział, że polega ona na tym, że "każdy ma prawo do rozwoju i tworzenia takich grup społecznych, jakie chce lub włączania się w istniejące struktury społeczne". "Miejscem, gdzie istnieje solidarność jest przede wszystkim rodzina, społeczności religijne oraz stowarzyszenia" - zwrócił uwagę prelegent. Podkreślił, że zadaniem państwa jest służba społeczeństwu, służba człowiekowi, a nie odwrotnie".

"Solidarność chrześcijańska w połączeniu z nauką społeczną Kościoła jest odwrotnością socjalizmu i komunizmu - i taką solidarność Jan Paweł II chciał wprowadzić w życie narodów" - powiedział abp Schick. Dodał, że dla papieża źródłem postawy solidarności była duchowość chrześcijańska, a jej wzorem - Matka Boża.

Na temat duchowych korzeni i historii św. Jana Pawła II mówił prof. Andrea Riccardi, zaś temat aktualności papieskiego przesłania z IV pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny z roku 1991 poruszył ks. prof. Jerzy Szymik.

Konferencję poprzedziła msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Stokłosa

Nasz ukochany Papież wciąż o nas pamięta

Wielu z nas znało go osobiście, wielu pamięta jego pielgrzymki do Polski i słowa, które wypowiedział. Jest nam bliski. W sytuacjach trudnych i kryzysowych często zwracamy się do...

Skomentuj artykuł

Abp Schick: dla Jana Pawła II solidarność była wyrazem miłości bliźniego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.