Abp Schick: rocznica śmierci Maksymiliana Kolbego przypomina o konieczności jedności europejskiej

Abp Schick: rocznica śmierci Maksymiliana Kolbego przypomina o konieczności jedności europejskiej
(fot. Wikimedia Commons / Domena publiczna)
2 lata temu
KAI / kw

W związku ze 125. rocznicą urodzin św. Maksymiliana Kolbego arcybiskup Bambergu zaapelował o większą jedność europejską.

Abp Ludwig Schick przypomniał na Facebooku, że zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz franciszkanin doświadczył okrucieństw dwóch wojen światowych. Pamięć o tych jego doświadczeniach powinna zmotywować państwa europejskie do większej wspólnoty.

"Utrzymujące się obecnie różnice poglądów i umacnianie się skłonności nacjonalistycznych stwarza zagrożenie, które po 1945 r. chcieli wytępić nasi ojcowie i dziadowie", ostrzegł arcybiskup Bambergu.

Polski święty jako świadek XX wieku napomina, aby "przy całej zdrowej, rozsądnej postawie patriotycznej nie popaść na nowo w nacjonalizm i związany z nim populizm", stwierdził w swoim okolicznościowym komentarzu abp Schick.

Niemiecki hierarcha jest też przewodniczącym Fundacji Maksymiliana Kolbego, działającej na rzecz pojednania w Europie.

Przypominając sylwetkę świętego męczennika, który dobrowolnie poszedł do celi śmierci za swojego współwięźnia i zginął 14 sierpnia 1941 r., abp Schick dodał, że kanonizowany w 1982 r. św. Maksymilian jest także patronem dziennikarzy.

Poprzez założone przez siebie radio i czasopisma w Europie i Japonii pragnął szerzyć przesłania, które z pomocą Bożą miały pomóc ludziom żyć w miłości i pokoju. "Dlatego napominał media i ich użytkowników, aby byli świadomi swojej odpowiedzialności" i "obiektywnie informowali oraz działali wśród ludzi na rzecz pojednania, porozumienia oraz pokoju", podkreślił abp Schick.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Pytlarz
18,83 zł
26,90 zł

Męczennik z Auschwitz wciąż troszczy się o ludzkie życie

„Święty Maksymilian Maria Kolbe jest jednym z najbardziej popularnych świętych. W Polsce jest około 170 parafii i około 300 kaplic noszących jego imię. (…) Pierwsze świadectwa...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Schick: rocznica śmierci Maksymiliana Kolbego przypomina o konieczności jedności europejskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.