Abp Scicluna: Księża katoliccy powinni mieć prawo do zawierania małżeństw

Abp Charles Scicluna (fot. Times of Malta / YouTube.com)
KAI / tk

Charles Scicluna, arcybiskup Malty i bliski współpracownik papieża Franciszka wezwał do "poważnej dyskusji" na temat celibatu. - Kościół katolicki powinien rozważyć zmianę swoich zasad, aby umożliwić katolickim księżom zawieranie małżeństw - powiedział gazecie „Times of Malta”.

Celibat określa zaangażowanie katolickich księży i zakonników w życie w czystości. Uzasadnia się go wskazując, że wyświęcony duchowny jest radykalnie zaangażowany w służbę Bogu i człowiekowi. Celibat jest przedmiotem debaty od dziesięcioleci, szczególnie w Europie.

Niejawne związki z powodu celibatu

- Dlaczego mielibyśmy stracić młodego człowieka, który byłby dobrym księdzem tylko dlatego, że chce się ożenić? - zapytał abp Scicluna. Celibat był dobrowolny w pierwszym tysiącleciu istnienia Kościoła - "i powinien znów stać się dobrowolny". Arcybiskup wskazał również, że niektórzy księża weszli w niejawne związki z powodu celibatu, co w niektórych przypadkach zaowocowało dziećmi. - Taka jest rzeczywistość - stwierdził.

DEON.PL POLECA

W ubiegłym roku papież Franciszek nie wykluczył zniesienia obowiązkowego celibatu dla księży katolickich. Zapytany przez argentyński portal, czy jest to możliwe, odpowiedział: "Tak, tak" - i odniósł się do Kościołów wschodnich zjednoczonych z Rzymem, gdzie duchowni mogą zawierać małżeństwa bez żadnych problemów. Uważa on również, że dobrowolna decyzja o celibacie przed święceniami kapłańskimi jest możliwa.

Celibat to "tymczasowa zasada"

- Nie jest sprzecznością, że ksiądz może się ożenić - powiedział wówczas Franciszek. Uważa on celibat w Kościele zachodnim za "tymczasową zasadę", która - w przeciwieństwie do święceń - nie ma wieczystego charakteru.

64-letni abp Scicluna jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Malty i sekretarzem pomocniczym w watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary. Jest uważany za "głównego śledczego" papieża w sprawach nadużyć seksualnych.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Scicluna: Księża katoliccy powinni mieć prawo do zawierania małżeństw
Komentarze (20)
PP
~Pitu P.
10 stycznia 2024, 09:10
Taa, wszystko pozmieniajmy. Bo człowiek ma "prawo do". To jak ksiądz będzie miał żonę, to może mieć i kochankę. Bo też ma prawo.
MW
~Maciej Wylężek
9 stycznia 2024, 23:25
Jaka jest wiara współczesnego Kościoła, skoro nie ma młodych ludzi, którzy dla Chrystusa są w stanie poświęcić wszystko?
SB
~Stefan Berger
9 stycznia 2024, 22:20
Dziwne jest to że wielu tu piszących to zatwardziali single i wszelki nakaz zawarcia małżeństwa odebraliby jako zniewagę. Ale sądzą że mogą nakazywać zawieranie małżeństw duchownym. Celibat jest wygodny dla księży i gwarantuje im święty spokój, komfort życia i wolność, której zazdrości im wielu małżonków. Duchowni polscy to w znakomitej większości faceci koło 50-tki: zdziwaczali, apodyktyczni, zaniedbani kawalerowie. Ciekawy jestem, który z ojców marzyłby o takiej "partii" dla swojej córki.
JK
~Jolanta Korzeniowska
11 stycznia 2024, 17:39
Chyba wyraźnie zaznaczone, że dobrowolne bezżeństwo.
JK
~Jolanta Korzeniowska
11 stycznia 2024, 23:09
Jaki "przymusowy", skoro wyraźnie "i powinien znów stać się dobrowolny"" ?
IN
Imię Nazwisko
9 stycznia 2024, 18:00
Przez setki lat celibat był w Kościele Katolickim. Mt 19.11-12 Tu sam Jezus wyraża pochwałę bezżenności we względu na Królestwo. Dzieki celibatowi, ofierze, którą ksiądz podejmuje, może dziać się dobro które nie zadzieje sie jesli był by w związku, bo co ma pierwszeństwo Kapłaństwo czy Małżeństwo jako sakrament w jego życiu? Wskazał bym małżeństwo jako dominujące, a z nim rodzicielstwo, którego brak (wychowanie, obecność z dziećmi) był by niegodziwością. Istnieją rózne formy zaangażowania dla Królestwa Bożego, bez święceń kapłańskich. Nie daj Boże, żeby celibat został zniesiony.
KK
~Kapitan Kloss
9 stycznia 2024, 15:44
Ten gościu ma absolutną rację, celibat powinien być dawno zniesiony , celibat jest przeciw naturze - a natura to Bóg, czy może jeden z objawów Boga
DH
~Da Hein
9 stycznia 2024, 18:28
Zauważyłam, że kiedy Kościołowi wygodne to argumentuje wtedy sprawy: że to zgodne z naturą. A jak chodzi o celibat to nie ma problemu z przyznaniem, że jestem jest to niezgodne z naturą i nic z tym nie robi.
JL
~Jan Laski
9 stycznia 2024, 21:53
a będziesz 3 razy tyle dawał na tacę?
AE
~Adam Ewiński
9 stycznia 2024, 23:22
Będziesz składał cztery razy wyższą ofiarę na żonę i dziadki proboszcza i wikarych? Zapłacisz za rozbudowę plebanii?
E3
edoro 333
9 stycznia 2024, 14:17
No i bardzo sensowne podejście do tematu. Brawo arcybiskup
PR
~Ppp Rrr
9 stycznia 2024, 14:03
Popieram małżeństwa księży - dowiedzieliby się, na czym polega ŻYCIE zwykłych ludzi. Pozdrawiam.
RK
~Roman Kapsberger
9 stycznia 2024, 12:14
Nawet nie tyle powinni mieć prawo, co podobną zasadę, jaka jest w kościele prawosławnym: albo zawierasz małżeństwo i pracujesz jako kapłan na parafii, mając żonę i rodzinę - albo, jeśli chcesz zachować celibat - to musisz wstąpić do zakonu i prowadzić zakonny styl życia. Trzeciej drogi nie ma.
TB
~Tadeusz Borkowski
9 stycznia 2024, 11:23
Są liczne kościoły w których nie obowiązuje celibat. Przed decyzją w tej sprawie warto skorzystać z ich doświadczeń i przeanalizować jak brak celibatu wpływa na ich misje.
DF
~Dip Flip
9 stycznia 2024, 11:18
Tak - i jeszcze powinni im przywrócić prawo pierwszej nocy.
JK
~Jolanta Korzeniowska
11 stycznia 2024, 17:37
No i co to zdanie wnosi ? „Biskup mężem jednej żony” (1 Tm 3, 2)
JK
~Jolanta Korzeniowska
11 stycznia 2024, 23:07
Gdzie tkwi odrobina sensu w tym, co piszesz ?
WG
~Witold Gedymin
9 stycznia 2024, 10:47
Problemem mogą być pieniądze, lokum ... Wikarzy w dotychczasowej praktyce byli co 2-4 lata przenoszeni do nowej parafii, Czy ksiądz z rodziną również byłby tak często przenoszony? Co z wdową po księdzu? Co w przypadku dziecka z ciężką chorobą, co w przypadku ciężkiej choroby żony? W wielu rodzinach mąż, aby sprostać potrzebom rodziny szuka i podejmuje lepiej płatną pracę, albo dodatkową. A ksiądz? Obejmie posadę biskupa? Sądzę, że parafie, zwłaszcza większe, podołały by obciążeniom i problemom, ale nie w sytuacji kiedy wierni w Kościele nie mają nic do powiedzenia, mają słuchać, nie zadawać pytań i mogą/mają mówić to co duszpasterze chcą usłyszeć.
DH
~Daria Hein
9 stycznia 2024, 18:33
Mamy od kogo się uczyć. Od np. protestantów. Mężczyzna jest pastorem, a oprócz tego normalnie gdzieś pracuje (na taką część etatu, aby można było pełnić powierzone role). Fajnie by było jakby po prostu ksiądz dostawał pensje z Kościoła i sam wynajmował mieszkanie i zajmował się wszystkimi opłatami z tym związanymi. Owszem trzeba by było przemyśleć sprawę przeniesień. Nie jest to sprawa przegrana, bo niby dlaczego ktoś miałby być przenoszony co 2 lata, skoro równie dobrze może być przenoszony co 10 lub 15 lat.
TM
~Tomek Mazurek
9 stycznia 2024, 08:53
Ciekawe czy ten postulat dotyczy tylko związków z kobietami, czy też mężczyźni i osoby niebinarne się do tego zaliczają?