Abp Skworc do chorych na Jasnej Górze: urodziliśmy się, aby żyć i zmartwychwstać

Abp Skworc do chorych na Jasnej Górze: urodziliśmy się, aby żyć i zmartwychwstać
(foto episkopat.pl)
KAI / df

Zmartwychwstanie Jezusa to Dobra Nowina. W jej świetle wiemy, że urodziliśmy się, aby żyć i zmartwychwstać - mówił do chorych abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w ramach 55. Pielgrzymki Apostolstwa Chorych na Jasną Górę. Pielgrzymka odbyła się w święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, które jest patronalnym świętem tej wspólnoty.

Metropolita katowicki zauważył, że obecna pielgrzymka odbywa się w niezwykłych okolicznościach, w czasie pandemii, który można porównać do czasu burzy. W homilii przypomniał medytację papieża Franciszka z 27 marca br. Ojciec Święty mówił wtedy, że sytuacja pandemii to "burząca burza".

Zwracając się do chorych hierarcha powiedział, że modlitwa i cicha posługa - to ich zwycięska broń. Podkreślał, że to także broń Maryi. - Dlatego jesteśmy tu, na Jasnej Górze, w szkole Maryi, aby uczyć się maryjnych postaw – cichej posługi i modlitwy, która przemienia się w apostolstwo chorych - zaznaczył abp Skworc.

Wyjaśnił następnie, na czym polega duchowość apostolstwa chorych. - Opiera się ona na przyjęciu cierpienia i ufnym poddaniu się Bożej woli; na cierpliwym i wytrwałym znoszeniu cierpienia w zjednoczeniu z Ukrzyżowanym, aby je wraz z Nim ofiarować w intencjach podawanych przez Kościół - tłumaczył.

DEON.PL POLECA

W ostatnim czasie główną intencją modlitwy było wołanie o ustanie pandemii - za co podziękował chorym metropolita katowicki. Wskazał, że osoby chore, niepełnosprawne oraz cierpiące wskutek podeszłego wieku zawsze widziały w Maryi swoją szczególną Opiekunkę i Wspomożycielkę. Traktowały Ją jak pochodzący od samego Boga „balsam” na wszystkie zranienia duszy i ciała.

- Z Ewangelii wiemy, że pierwszy uzdrawiał Jezus z Nazaretu, Syn Maryi. Patrzył na człowieka integralnie – mówił do chorych: „twoje grzechy są odpuszczone” i dodawał: „wstań i chodź!” - zaznaczył abp Skworc, przypominając, że nasz Pan jest poruszony ludzkim nieszczęściem, chorobą i śmiercią.

Przytoczył historię uzdrowienia córki zwierzchnika synagogi i kobiety cierpiącej na krwotok. - Na Jezusie opierały się i opierają ludzkie nadzieje. I Jezus te nadzieje, oczekiwania spełnia - potwierdził metropolita katowicki. - To właśnie przez zmartwychwstanie Jezusa Bóg ostatecznie dotyka ludzkiej choroby i śmierci, ograniczeń i skończoności - wskazał.

Wyraził wiarę, że Zmartwychwstały ujmie nas za rękę i prowadzi nas do domu swego Ojca, gdzie mieszkań wiele. Podkreślił też niezwykłą rolę Maryi, która „przybliża nam nie tyle prawdy wiary, ile swego Syna”. Zaznaczył wartość Eucharystii, która prowadzi nas za każdym razem do spotkania ze Zmartwychwstałym, z żyjącym Zwycięzcą śmierci.

- Zmartwychwstanie Jezusa to Dobra Nowina! W jej świetle wiemy, że urodziliśmy się, aby żyć i zmartwychwstać - powiedział chorym metropolita katowicki.

55. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę odbyła się w święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, które jest patronalnym świętem tej wspólnoty. Z powodu pandemii i zaostrzonych przepisów sanitarnych, hierarcha zachęcił chorych i seniorów, by w pielgrzymce uczestniczyli zdalnie, za pomocą transmisji internetowych i telewizyjnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Skworc do chorych na Jasnej Górze: urodziliśmy się, aby żyć i zmartwychwstać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.