Abp Skworc do diecezjan: Zmartwychwstały Pan wychodzi nam na spotkanie

Abp Skworc do diecezjan: Zmartwychwstały Pan wychodzi nam na spotkanie
(foto episkopat.pl)
1 miesiąc temu
KAI / ml

Zmartwychwstały Pan wychodzi nam na spotkanie z pozdrowieniem pełnym nadziei: „Pokój wam!” (J 20,19), „Nie bójcie się!” - napisał do diecezjan abp Wiktor Skworc. Słowo pasterskie metropolity katowickiego dotyczy duchowego przeżycia Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

Duchowny przypomina, że Wielkanoc to "szczyt całego roku liturgicznego, największe i najważniejsze święta naszej chrześcijańskiej wiary". Pisze, że w tym roku, ze względu na wprowadzone ograniczenia, liturgia Wielkiego Tygodnia i świąt Zmartwychwstania Pańskiego będzie celebrowana w katedrach i kościołach bez obecności wiernych. Zachęca jednak wiernych do duchowego uczestnictwa w ceremoniach poprzez różne formy transmisji.

- Ta nietypowa forma religijnego zaangażowania nie zmienia ani istoty, ani treści obchodów Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do świętowania zwycięstwa Pana Jezusa nad grzechem i śmiercią - wskazuje abp Skworc.

Metropolita katowicki zaznacza, że spotykamy się dziś z odczuciem pustki, zagrożenia, lęku, a nawet cierpieniem i śmiercią. Powszechne jest też poczucie osamotnienia, wynikające z ograniczeniem relacji z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. - W takim czasie właśnie Zmartwychwstały Pan wychodzi nam na spotkanie z pozdrowieniem pełnym nadziei: „Pokój wam!” (J 20,19), „Nie bójcie się!” (Mt 28,10) - przekonuje abp Skworc.

Hierarcha przypomina wiernym, że część liturgicznych obrzędów Triduum Paschalnego zostanie uproszczona lub ograniczona. Podkreśla, że najważniejsza jest jednak Eucharystia – wielka tajemnica wiary, dodając, że uczestnictwo we mszy św. - nawet w obecnych okolicznościach - staje się naszą powinnością. Zachęca przy tym odpowiedniego przygotowania się do udziału w Mszy św. transmitowanej za pośrednictwem mediów.

- Niechaj przygotowanie to ma charakter wspólnotowy, rodzinny, w gronie osób najbliższych. Zatroszczcie się razem zarówno o zewnętrzne, jak i wewnętrzne wyciszenie; wzbudźcie intencje Waszej modlitwy oraz doskonały akt żalu na początku Eucharystii. Otwórzcie Wasze serca na działanie słowa Bożego i przyjęcie owoców duchowej Komunii z Jezusem Chrystusem - zachęca abp Skworc.

Zapewnił jednocześnie, że celebrując liturgię Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy w katedrze w Katowicach będzie modlił za całą wspólnotę lokalnego Kościoła, za wszystkie rodziny, duchowieństwo i osoby życia konsekrowanego, za braci i siostry dotkniętych osamotnieniem, cierpieniem i chorobą.

Metropolita katowicki zachęcił diecezjan do pojednania się Bogiem poprzez akt żalu doskonałego przypominając, że w tej wyjątkowej sytuacji zastępuje on sakrament pokuty. Wezwał wszystkich do pojednania się z bliźnimi.

Abp Skworc przypomniał, że w Wielki Czwartek wspominamy i przeżywamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Zachęcił wiernych do przeczytania w rodzinach fragment Ewangelii opisujący ustanowienie Eucharystii (np. Łk 22,7–23) i uczestniczenia w transmisji Mszy św. Wieczerzy Pańskiej.

Autor listu zachęcił, by Wielki Piątek był dniem ciszy, postu ścisłego i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ofiarujmy to wyrzeczenie w intencji ustania pandemii - zaproponował abp Skworc zachęcając do przeprowadzenia przed krzyżem rachunku sumienia i odprawienia w rodzinach Drogi Krzyżowej, a także do wspólnej adoracji krzyża. Przypomniał o transmisji Liturgii Męki Pańskiej.

Metropolita katowicki zaznaczył, że w Wielką Sobotę w kościołach nie będzie błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. Zaproponował za to powrót do starożytnej tradycji wzajemnego błogosławienia siebie w domach. Poprosił też o wspólne, rodzinne odmówienie w tym dniu, najlepiej przy zapalonej świecy wyznania wiary i uczestnictwa w transmisji liturgii Wigilii Paschalnej.

W Niedzielę Wielkanocną metropolita zachęca do wspólnej modlitwy i do pobłogosławienia pokarmów, przygotowanych na stole do spożycia. Wezwał diecezjan, by w modlitwie przy wielkanocnym stole pamiętali o wszystkich, którzy w tych trudnych okolicznościach niosą pomoc, narażając swoje własne życie, a także o ofiarach panującej pandemii.

Na zakończenie listu metropolita katowicki zapewnił diecezjan o duchowej swojej bliskości. Poprosił także wiernych o modlitwę za siebie, aby "wiernie wypełniał urząd apostolski".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Skworc do diecezjan: Zmartwychwstały Pan wychodzi nam na spotkanie
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Abp Skworc do diecezjan: Zmartwychwstały Pan wychodzi nam na spotkanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.